Tehetek a vízbe baktérium kultúrát és vízelőkészítőt, ha már a hal benne van? Ma raktam össze az akváriumot, holnap tehetek bele halat?
A te eseted elég egyedi, régóta olvasom ezt a fórumot, nem találkoztam még ilyen kombinációval.
A táptalaj tele van szerves hulladékkal, ha növényes akvát akarsz, berakod alulra, takarod nem oldódó általános apró szemcsés talajjal 4-5cm vastagon, bele a növények, dekoráció, letakarod papírral, papír törlővel, óvatosan felöntöd lágy vízzel, kiszeded a papírt, 30 nap szünet. Tápozod a növényeket, cseréled tápozáshoz mérten vizet.
Az választ táptalajt aki magasabb költségvetésű növényes akvát csinál.
A szűrőd tele van most iszappal, ha kitisztult a vized takarítsd ki, akár vedd ki a bettát, cseréld le az egész vizet akár, töltsd fel újra, tegyél bele vizelőkészítőt, bele a baktérium kultúra, napi szinten 1-2ml.
Feltöltésnél használj háztartási papírtörlőt.
Maradhatna a víz ha kivárod a 3-4 hetet, de már benne a hal, a felheveredett táptalaj elégé negatívan hat a vízparaméterekre.
Lehet jobban járnál ha kidobnád a táptalajt, nem fogja takarni a kavics, oldódni fog folyamatosan, ha talaj porszívózol problémás lesz.
Ezt olvasd át: [link]
Beindítási gondozási gyorstalpaló, nézd át mit rontottál el, a későbbiekben mit hogy csinálj.
„ 1.töltsd fel az akváriumot szoba hőmérsékletű vízzel (sokkolhatja az élő növényeket a hideg víz)
2. indítsd el a szűrőt éjjel nappal menjen (ha estére kihúzod elpusztulnak a szűrőd szivacsába a baktériumok amik a későbbiekben lebontják a halaid ürülékét)
3. indítsd el a fűtőt 25-fokon menjen non stop(a baktériumok sem szeretik a hideget és a növényeidnek se tesz jót)
4. indítsd el a levegőztetőt, ha nincs úgy állítsd be a szűrődet hogy fodrozza a vízfelszínt (a baktériumoknak és a növényeknek szükségük van főként az éjszaka folyamán oxigén utánpótlásra)
5. minden nap szórj a vízbe egy csipet lehetőleg állati eredetű haltápot (így biztosítasz a baktériumomnak lebontani való anyagot, a növényi táp megnöveli a foszfát szintet ezért kell állati szárított kukac,bolha, szúnyog bármi)
6. 3-4 hét után ha azt látod hogy a vized kristály tiszta,
erdei föld illata van akkor mehetnek bele a halak egy szűrőtakarítás, majd egy-két nap múlva 30% vízcsere után.
7. Nagyon mértékletes etetés az első időszakban 1-2hét, és a kereskedésből mikor elhozod ne egyből az akváriumba hanem várd meg míg leürítenek ne terheljék egyből a fő akváriumot.
8. heti 30% vízcsere állott vízzel, ha szűrőt akarsz takarítani azt soha ne a vízcsere napján és csak akváriumvízbe szabad kimosni.(tálba merj ki vizet)
9. ha látod hogy 1-2 hónap múlva a szűrőd szivacsa nagyon összeesik akkor tehetsz be mellé vagy alá még szivacsot de a réginek mindenféleképp maradni kell.
10. ha vannak élő növények napi 8-10 órára kapcsold be a világítást.
11.Bárminemű gyógyszer, fertőtlenítő, esetleg klóros víz, tönkre teheti az egész kialakult flórát, ezért ezeket kerülni kell a fő akváriumban.(beteg halakat lavórban, vödörben,karanténos akváriumban kezeljük,a klór mentes víz az legalább 24-órát állt víz)”
Persze cserélhetsz kevesebb vizet is, ha úgy döntesz maradhat is a táptalaj.
Mi nem látjuk mizu, neked kell tudni, látni, menyire keveredett fel, menyire takarja a kavics, lesz-e probléma a későbbiekbe belőle ha takarítod az aljzatot.
A szűrőt mindenképpen mosd ki jól, ne maradjon táptalaj, első pár hétben heti 2x20%vízcsere, utána elég heti 30%.
Van fűtőd, több lépcsőben kell feltölteni a cserevizet, vagy kikapod a fűtőt és felfűtöd vele a cserevizet.
Az első fontos döntés a táptalaj lesz, és a táptalajjal szennyezett mostani víz, te látod mi a helyzet, menyire keveredett fel.
Ha úgy ítéled meg nem biztonságos, kapd ki az egész aljzatot, mosd át a kavicsokat, kezd el újra az egészet.
Ez már a te döntésed.
A táptalajt a boltban ajánlották. Valószínűleg látszott rajtam, hogy nekem bármit el lehet adni, mert nem értek hozzá. Előkészítettem 10 liter vizet, holnap lecserélem, aztán talán okosabb leszek. A víz egyébként látványos fejlődésen megy keresztül, egyre tisztább, de messze van az ideálistól.
A hal egyelőre jól van. Mennyi a kritikus idő számára? Ha 4-5 napot túlélne, akkor talán már megmarad,nem?
Előttem egy hozzáértő irt, így biztosabbra mennél tényleg ha újra indítanál mindent.( nem ma kezdte, van rutinja rendesen)
"A hal egyelőre jól van. Mennyi a kritikus idő számára? Ha 4-5 napot túlélne"
Szinte minden fehérje, szerves anyag, bomlásnak indul ha vizet kap, legen az fa, elhalt növényi rész, kövekből is oldódik ki szerves anyag. Légszáraz állapotban nem indul el a bomlás. Ha kitöltesz egy pohár csapvizet, vagy példa feltöltesz az udvaron egy medencét abban is magától megromlik a víz. A sóder szárazon szinte szagtalan, vizesen elkezd büdösödni, bomlani a benne lévő szerves anyag.
A lényeg a feltöltés után elkezd az egész bomlani ammónia keletkezik ami mérgező a halnak, csúcs valahol 10. nap környékén van, a szintje utána apad, nitrit lesz belőle.
A nitrit csúcs 20. nap környékén van, szintén még mérgező, a szintje leapad a 20. nap után, nitrát lesz belőle.
A nitrát nagy dózisban, koncentrációban mérgező.
Ha van az elején hal akkor a folyamat gyorsabb, mivel azonnal keletkezik ammónia, a hal kopoltyúin keresztül közvetlen választ ki ammóniát.
Fentieket baktériumok láthatatlanul tartják rendbe, a heti részleges vízcserékkel van csökkentve a vegyületek koncentrációja.
A táptalaj erre az egészre rásegít, ront a helyzeten.
Lemész egy tó partjára, látsz egy iszapos részt, lekotrod az algás habos fölső részt, mélyebbről egy vödör iszapot kiszedsz, hazaviszed.
Fertőtleníted, kisütöd, főzöd, hőkezeled akármi, feldúsítod micro macro elemekkel, esetleg granulálod, arany árban eladod, ez a táptalaj.
Általában 1 dolgot rontanak el, benne a hal.
Nálad ez három, 1 táptalaj, 2 kavics takarás, 3 benne a hal.
A teszt csíkok pontatlanok, a ph érték össze függ a víz keménységgel, a magyar csapvíz átlag kemény.
A ph érték ha magas akkor lúgos a vized, alapból a csapvíz is ilyen 7,5 -8 ph a táptalaj ehhez hozzátesz 2-3 hétig.
A toxivec a cserevízhez mehet, vegyél gyógyszertárban egy injekciós tűt azzal adagolhatod a cserevízhez, 5ml/20 liter a gyári dózis.
Akvába akkor kell ha látsz valami problémát, rosszul van a halad, vagy esetleg büdös a víz, 54 literbe 5 ml mehet ha gond van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!