Sügeres akvárium nem algásodik be nagyon?
Úgy tudom, hogy a világos talaj, pl a kvarchomok könnyen be tud algásodni. Emellett kevés a növény egy "igazi" sügeres akváriumban, tehát nincs, ami elszívja a tápanyagokat az alga elől.
Akkor ezt hogy oldják meg a sügeres akváriumokban? És még valami: ott teljesen mindegy, hogy a világítás mennyi ideig megy? A halaknak elvileg nem is kell, növény meg nincs. Vagy hogy van ez? :)
Nem véletlenül kell sügeresbe komoly szűréstechnika. Az algásodás leggyakoribb kiváltója az ammónia, és csak másodsorban a fény. Ha jó a szűrésed, nincs túl erős fényed, akkor egy jól eltalált világítási időtartammal nem fog algásodni a homok. Általában 4-7 óra közé lövik be per nap, fényerőtől és egyébtől függően. Persze egy ilyen akváriumnak a világítás a lelke, így törekedni kell arra, hogy azért nem 4 órát menjen az a világítás naponta. Viszont továbblépve, sügereknél normális jelenség az alga, ami leginkább a kövekre fog rátelepedni (ha van 3D háttér, arra is), hozzáteszem a legtöbb afrikai fajnak szüksége is van rá, hogy a kövekről csipegessék. Ezért is érdemesebb sötétebb köveket választani, azon nem tűnik fel, ráadásul jobban fog menni a világos kvarchomokhoz is.
A sügeresek által kedvelt aponogetifolia se véletlenül közkedvelt, gyorsan nől, ezáltal sok tápanyagot felhasznál az algák elől, és mivel benganagy méretű lesz, valamelyest árnyékolni is fog, ezzel is csökkentve az algásodás esélyeit.
Ahha, szóval a szűrés a titok nyitja. Azt hogy értetted, hogy "ilyen akváriumoknak a világítás a lelke?"
A fodroslevelű vizikehely már nekem is feltűnt, hogy sok sügeres akváriumban jelen van. Akkor ez se véletlen ezek szerint. :)
Amit még látni szoktam, azok az Anubiasok. Ők is megfelelőek erre a célra?
Egyébként azért kérdezősködöm ilyesmi dolgokról, mert tervezem, hogy kialakítok itthon egy csigasügeres, 54l-es akváriumot, és szeretnék alaposan felkészülni rá. Ha egy ilyen, eredetileg 54l-es akvárium szett 15W-os fénycsöve lesz az akvárium felett (természetesen a szűrőt cserélem megfelelőre, valszeg külsőre), az elég, és nem túl sok, ugye? Ilyen szettem van itthon, beüzemelésre várva: [link]
Ez egy ilyen külsővel (amit még be kell szereznem) [link] megfelelő lehet? Vagy inkább csináljak itthon egy házi külsőt?
A lelke alatt azt értem, hogy egy sügeres akvárium kivilágítva adja az igazi szépségét. A szép fehér kvarchomok és a sügerek színeinek kiemelése fontos szerepet játszik a jó összhatásban. Ehhez pedig fény kell. Viszont a 15 Watt-os fénycsőtől nem kell félni. Az nagyon kevés, inkább a barna algától kell majd tartanod, ami viszont a túl gyenge világításnak köszönhető. Szóval még növelheted is a fényerőt, ha kifényterelőzöd a tető belsejét, ami a fény nagy részét az akvárium felé vetíti.
Az anubias is jó, igen, mert ellenálló. Viszont nagyon lassan fejlődik, szóval az algák ellen nem sok vizet zavar. Ám 54 literesbe inkább való, mint az 1 méteresre növő aponogetifolia. Csigasügér mellé jó lehet néhány kevésbé ellenálló növény is. Amúgy a gömbmoha is jól bírja, a csigasügereket túléli :)
A szűrő úgyahogy megfelelő, de jobb lenne a 600-as, mert 2 ezer forint különbség van, és jóval nagyobb:
Nem azt mondom, hogy a 400-as nem megy el jó szűrőanyaggal, de a vízáram már kevés lehet, így elképzelhető, hogy azt ki kell egészíteni egy vízpumpával vagy kisebb belsővel. Nem mondom, hogy biztos, ez is több tényezőtől függ. Leginkább az van a dologban, hogy a legkisebb testvér nem éri meg az árát, mert ahogy látod alig drágább a nagyobb.
Hogy egy szűrés túl sok-e, nos, tűlszűrni nem lehet az akváriumot, szóval soknak még a 600-as se sok. A lényeg, hogy amennyi baci a szűrőközegben jelen tud lenni és dolgozni, azoknak legyen elég porózus szűrőanyag.
Értelemszerűen a legolcsóbb megoldás a barkács. Hordó, csövek, ragasztó, vízpumpa, szivacs, előszűrőnek olcsó megoldás a gégecső, bio szűrőanyag és szerszámok. Lényegében ez, ami kell hozzá. Ha van egy kis barkácsügyességed, érdemes lehet házilag gyártani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!