Mért homályos az akváriumom vize?
"akkár hol megnézed nem csak az van h élőtáppal csak.."
Ezt hol olvastad? Mert én nem ezt írtam. de nem szállok vitába. Azt írtam hogy kimondottan az élőt szereti vadászni. Tudod mi a vadászat? Vagy van róla elképzelésed? Az a dolog ahol nem hullik a szájába a sült galamb. Ezek után félek hogy az utóbbi mondatom is félre értelmezted. Azt is írtam hogy kimondottan csipesszel tudod etetni. Remélem nem gondolod hogy a csipeszt egészbe adom neki, vagy darálva
.
Hát ilyen helyesírás után, kedves kérdező, nem vagyok benne biztos, hogy érdemese leírnom ezt, de hátha.
Nincs az a csodaszer, ami 1 hét alatt a csapvízből akváriumvizet csinálna. Ez egyszerű biológia, a fontos baktériumok nem tudnak olyan gyorsan szaporodni, és a tévhittel ellentétben a baktérium kultúrás löttyök sem képesek erre, mivel azok nem baktériumot tartalmaznak, hanem csak baktérium spórák, amiknek szintén idő kell, hogy baktériummá fejlődjenek. Bár az igaz, hogy segít, de nem úgy, ahogy sokan gondolják.
A nitrifikáló baktériumok, úgynevezett autotróf baktériumok, azaz szénforrásként a környezet szén-dioxidját használják, továbbá nem fotoszintézis útján nyerik az energiát, hanem kemoszintetizálnak. A nitrifikációban két baktérium faj vesz részt a Nitrosomonas bacik, akik nekiállnak és az ammóniát(NH3) oxidálni kezdik . Első körben ammónia oxidációjakor hidroxil-amin (OH-NH2) keletkezik, majd a következő lépésben nitrit (NO2), majd a Nitrobacter fajok a nitritet (NO2) nitráttá (NO3) alakítják. Sajnos ezek a folyamatok nem termelnek túl sok energiát. Éppen ezért ezek a baktériumok lassan reprodukálódnak más baktériumokhoz képest. Az egyedszám megduplázódásához 13-20 óra szükséges, míg a heterotróf baktériumok ugyanezt 20 perc alatt megteszik. Ezek után könnyen belátható, hogy egyrészt nagyon kell vigyázni rájuk, mert nehezen szaporodnak el, másrészt sok idő szükséges a megfelelő mennyiség kialakulásáig.
Egyetlen módja, hogy gyorsan lezavard a nitrogénciklust az az, ha akváriumos ismerősödtől -ha van ilyen- kérsz beállt vizet, meg esetleg használt/beállt szűrőanyagot is.
Először is: a száraz táp a lehető legrosszabb eledel, amit adhatsz neki. A betta nagyon hajlamos a bélgyulladásra, ami a rossz minőségű eledel miatt alakulhat ki. meg azért is rossz a száraz táp, mert kb. a túletetéssel egyenlő rosszat okoz, nincs semmi tápértéke szinte, a halból ugyanannyi jön ki ürülék formájában, mint ami bement. Nem tudom ismered-e a különbséget a mennyiségi és minőségi alul táplálás között.
Másodszor: ha a baj tényleg javul, miután kimostad a szűrő szivacsot, az pont azt mutatja, hogy a 320 liter/órás szűrő nem elég. Mivel egy jó szűrő tisztítja a vizet, nem koszolja/homályosítja.
Harmadszor: a helyedben nem lennék ilyen magabiztos, hogy "jajjj megbízható forrásból meg babla", mert tán elmentél az ázsiai rizsföldekre és megnézted, hogyan viselkednek normális körülmények között a betták? Mert az lenne a biztos forrás, minden más egy szubjektív leírás az adott körülmények függvényében. Csak hogy tudd, pláne mivel labirintkopoltyúsok, alig lehet észrevenni, ha bajuk van, mivel ők nem pipálnak...
És végül negyedszer: Olyan nincs, hogy átöblíted a szűrőszivacsot. 9. hozzászólásban írtam, hogy milyen nehéz azoknak a baciknak elszaporodniuk, amik a halaidat egészségesen tartják, te meg erre kimosod egy részüket a szivacsból. Gratulálok!
Én szinte biztos vagyok benne, hogy az ammóniaszint túl magas az akváriumodban, köszönhetően a túl korai betelepítésnek, a túl kicsi szűrőnek, a rossz etetésnek és a helytelen szűrőápolásnak. Az ammóniamérgezés szinte észrevehetetlen, egyenként leöli a halakat, a gyengébbekkel kezdve. 3 hetes az akváriumod, lassan eléri azt a szintet, ami már halálos a halakra. De ha nekem nem hiszel, akkor csinálj egy ammónia tesztet és meglátod.
Igazából nem is tudom, minek írtál ki ide kérdés, mimkor szerinted minden rendben van meg minden úgy tökéletes, ahogy te csinálod. Borzasztó a stílusod, nem tudod elismerni a hibáidat, no comment.
A tápról meg: az a táp sem ér semmit. A lemezes tápokban mint mesterségesen hozzáadott vitaminok vannak. Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy neked is jót tenne, ha friss zöldség/gyümölcs helyett csak vitamin tablettákat szednél.
Arról én nem tehetek, ha te nem hiszed el.
Az én halaim néha kapnak csak száraz tápot (ráadásul ezerszer jobbat, mint a tiéd - elos tápot, amiből 15 euró egy doboz) és látszik, hogy akkor sokkal többet kakálnak.
3 hét elképesztően kevés idő egy akváriumnak, idővel jönnek a gondok, mint a homályos víz is mutatja. Ráadásul beleestél a kezdők hibájába, és még makacs is vagy. Sajnálom a halaid!
És épp ezt írtam, nem érted meg, hogy attól, hogy nem látsz semmi abnormálisat, még lehet gond. A ammónia pont ilyen csendes gyilkos, mint embereknél mondjuk a szénmonoxid gáz.
Semmit sem bántásból írtam, és ha nem hiszel nekem, hát nem hiszel, én csak segíteni próbáltam, hogy pár hét múlva ne azzal a kérdéssel gyere ide vissza, hogy miért haltak meg a halaid. Innentől te döntesz, hogy megbízol a tanácsomban vagy sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!