Durva lúgosodás. Kíváncsi vagyok a folyamatra. Mitől? Részletek ->
120 liter, hal létszám maximumon, levegöztetés belső Eheim szürövel + pumpa porlasztókővel (gyengébb fajta), növények közepes mennyiségben, CO adagolás NINCS semmilyen formában, tápozás van mértékkel, fény beépitett (felsőgagyi-középalsó kategória), csereviz csapviz (10NK, 7,5 pH körül), NK, pH stb mérés eddig nem volt. (természetesen mostmár a cserevízre is figyelek)
Most beújitottam a mérőkre, mert komoly gondjaim voltak a növényekkel is, meg a halakkal is (oké, részben a nyaralás alatt túlmelegedett viz miatt). a pH-m gyakorlatilag elég durva... a neptun mérőskáláján nem megtalálható, magyarul 8-nál több... az összkeménység 23NK.
KÉRDÉSEM: Milyen folyamat befolyásolja a viz ilyen mértékü ellúgosodását? a CO adagolás hiánya? a hőmérséklet? a viz elkeményedése? a növények tápmennyisége? mégis mi? nagyon érdekel maga az a körforgás, aminek a végeredménye ez.
A keménység, a kémhatás, és a CO2 mennyiség arányai összefüggnek egymással, bármelyik kettő meghatározza a harmadikat.
A CO2-t vegyük állandónak, a nappali/éjszakai ingadozást elhanyagolhatónak, végülis nagyobb időszak alatt változik a kémhatás.
A 8 fölötti ph, és a 23-mas keménység arányaiban rendben van, csak sok.
A ph-t önmagában nem igazán tudod emelni, főleg ilyen keménység mellett, mert a nagy keménység ph stabilizátosként működik.
Ezért kell a keménységgel foglalkozni, mert ekkora keménységnél hiába savasítanál, hogy csökkenjen a ph, mindig visszamenne az eredeti értékre.
A keménység nőtt meg, az húzta magával a ph-t.
Valami beázik a vízbe, a gyakorlati részét leírta Murr.
ami van az akváriumomban:
- 1db kb 20x15x10cm-es tufa kő, legalábbis én tufának vettem. lyukacsos, kisebb, és kifejezetten nagyobb lyukak találhatók rajta. kő szakértő se vagyok, nemtudom ebből oldódik-e valami, vagy sem, de direkt ezt javasolták megvételre. ilyen: [link]
- 4db 6-10 centis csigaház, ami búvóhelynek/ivóhelynek van használva. nagyon fényes, élénk narancssárgás szinü, nem az a tipikus meszes fajta kinézetre legalábbis... a képen a jobb oldali: [link]
ezekről valami vélemény?
Tufával még nem találkoztam akváriumban, de a kagylók igen is okozhatnak ilyet!
Vedd ki őket!
Második vagyok.
Sósavat használj, ne ecetet. És sósavazd le a követ is.
Az jó, hogy tufa, mert porózus, ami önmagában hasznos. Viszont az egyáltalán nem mindegy, hogy miből van. Mondjuk egy bazalt tufával biztos nem lenne gond, de az fekete.
Ez valami homokkő lehet, hogy mennyire meszes, képről nyilván nem lehet megmondani, ezért kell a sósav teszt.
A csigaház szintén ront a helyzeten, de egy 120-as akviban, ilyen mértékű változást, ennyi idő alatt nem hiszem, hogy tudna csinálni. Elképzelhető, de így elsőre nem valószínű. Mindenesetre cseréppel, kókuszdióval, saját készítésű bújkálóval jobban jársz.
Sav teszt, aztán ha valamelyik kicsit is felhabzik, hajintsd ki a fenébe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!