Alga írtás? Én évek óta harcolok az algák ellen de nem bírom kipusztítani őket. Aki sikerrel járt ellenük az legyen szíves leírni, hogy hogyan tette.
Egy dologról nem esett még szó, a vízcserékről. Márpedig a zöld alga elszaporodása, a világítás mellett, a felgyülemlett nitrát, és ammónia miatt van. Ezek nélkül nem élnének meg az algák, lehet bármilyen világítás.
Továbbmegyek, lehet (ésszerű keretek közt!) "bármilyen világítás, ha nincs a vízben fölösleges nitrát, és ammónia, akkor nincs zöldalga se!!!
Ez pedig nem a szűrőn múlik. A szűrőben csak aerob baktériumok vannak, amik a nitrátot nem tudják tovább bontani, lévén, hogy ahhoz oxigénszegény környezet kéne.
Egy akváriumban, a vízminőség állandósága, kis túlzással majdnem olyan fontos, mint a jó minősége. Egy ilyen kis akiban rendkívül gyorsan felgyülemlik a salakanyag.
Ha állandó vízminőséget akarsz, azt javaslom, vezesd be, hogy 2 naponta lecsrélsz 3 liter vizet.
Nem kell tőlle félni, hogy túl gyors, mert egyrészt keveset cserélsz, másrészt a méretek miatt katalizátorként működik az aki, és gyorsan elhasználódik a víz.
A világítás azért nehéz ügy, mert a legnagyobb (és legismertebb) választék a hagyományos fénycsövekben van, és ilyen méretben nincs olyan szabvány.
A fény milyenségét tekintve, kellene egy (a növények mennyiségétől, és fajtájától függően) 15-20 W-os fényforrás.
(Ha vannak nagyon fényigényes növények, akkor ez 40 W is lehet, de ez más történet, ezt most hagyjuk.)
Ezenkívül legyen 5 sávos, tehát a színvisszaadási indexe 90% fölötti. Kb. 5-6 ezer Kelvin színhőmérsékletű,( az átlag napsütés 5400-5600 K-es.)
Ezt számokban sokszor így jelzik: 954, 950, 965. Az utolsó logikusan már 6500 K-es. E fölé ne nagyon menjél, mert az kifejezetten kedvez az algáknak!
Utolsó vagyok, mégegy dolog eszembejutott.
Tegyél az akiba gömbmohát. Igaz, hogy elég fényigényes, de meglepően jól türi az árnyékot is, elég strapabíró.
A lényeg, hogy ő csak a nevében moha, valójában egy alga fajta.
És mint ilyen, nagy nitrát és foszfát zabáló, amik az algásodás leggyakoribb okai. Ezzel a tevékenységével viszont értelemszerűen jelentős konkurenciát jelent a kaja tekintetében a többi, csúnyább, és nem kívánatos algák számára.
Platypus!
A fénycső miatt elnézést kérek, tényleg van T5-ösből ilyen.
Hogy több, mint hagyományosból azt már nem hiszem, mert én meg azokat ismerem elég jól ;)
Ami visznt a nitrátot illeti, ezt visszautasítom!
A kérdező ugyanis NEM! akvakertész!
Ahogy írtam, (csak lehet, nem mindehova tettem hozzá) nem a nitráttal van baj, hanem a fölösleges nitráttal!
Ha egy akvakertésznek fotonbomba igényű növényei vannak, amik jól is vannak tápozva, persze, hogy nem okoz gondot 8500 K! Meg a nitrát se, mivel adottak a feltételek a felszívódásához.
Ha viszont visszaolvasol a kérdező kommentjeire, jól jellemzi, hogyan áll a növények terén. Enyhén szólva is távol van attól, hogy el tudjon bánni egy 8500 K-es csővel, meg a felgyülemlett nitráttal. Én pedig nem általánosságban válaszoltam, hanem próbáltam a kérdező számára gyakorlatban is jól használható infót adni.
Szerintem túl nagy világításod van.
Jobban járnál egy "Aquael Deco Light" 11 wattos lámpával.
Én ezt használom a 20, 30 literes akváriumokhoz, totál jó.
Így néz ki, de itt elég drága:
Én ezt a lápmát itt vettem 5500 Ft-ért:
Azt is el tudom képzelni hogy olcsóbban is kapsz valahol, csak utánajárás kérdése.
Plusz emellé azt javaslom, hogy vegyél 2 db törpe szívóharcsát. Ők pici 3cm-s alga evő halacskák, akik tisztára nyalják az akváriumot és a növényeket is.
Ők csak a barna algát esznek, zöldet nem.
Így biztos hogy nem lesz gondod, és mindig egy szép tiszta akváriumod lesz.
A vízcserével kapcsolatban, én kétheti 50%-os víz cserét csinálok, vagy heti 30%-ost, mikor hogy van kedvem hozzá.
Ha viszont túl sok a fényed, akkor tökmindegy hányszor cserélsz vizet, ha minden nap cseréled, akkor is nőni fog a zöld alga mint a fene. Szóval szerintem csökkentsd a fényt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!