Miért olyan borzalmas az alga?
Itt a fórumon mindenki irtózik tőle.
A természetben is van!!!
Nem lesz tőle senkinek baja!!!!
Nálam van egy faág, ami gyönyörűen bealgásodott, olyan, mintha mohás lenne, azzal nincs is semmi bajom. Az üveg is tisztítható. Viszont sajnos nyáron rengeteg problémám volt, nem tudtam az akváriumokkal foglalkozni, nem tápoztam, a világítás is csak össze-vissza ment. Rengeteg növényt ki kellett dobni a végére és még most is küzdök néhányért. Így már nem olyan jó buli az alga, hidd el.
De persze ha minden rendben van az akváriumban, akkor egy normális mennyiségű alga természetes. Nekem sem volt bajom vele évekig. A kezdők viszont könnyen esnek csapdába.
Egyrészt díszakvárium, és tény, hogy van pár elég dekoratív alga, de a legtöbbjük nem egy kiállítási darab, és a tervezettlen algaerdő elég csúnya.
Másrészt, és ez a lényeg, az alga önmagában nem gond, sőt!
Az algásodás oka a fő probléma!
Általában rossz vízminőségnél "támad" (robbanásszerű megjelenés, elszaporodás) többnyire kell hozzá a kelleténél több nitrát, foszfát, ammónia,
ezen kívü, azt is jelzi, ha a növényeknek nem megfelelő a fény, a tápozás, vagy a co2 szint.
Akár melyiket is jelzi, komolyan kell venni, mert ezek közt halálos dolgok is vannak, ill. hosszútávon mindegyik tönkreteszi az akvárium életét.
Szóval nem az alga ellen küzdünk, (egy kevés általában tényleg van, annyi meg lehet) hanem a kiváltó okok ellen, mert az algásodás egyfajta figyelmeztetés, hogy nincs meg a biológiai egyensúly. Ki kell deríteni, hogy hol nincs meg, és meg kell szűntetni egy tömegkatasztrófa előtt.
A "sőt" pedig arra vonatkozik, hogy az alga egyúttal egy védelmi vonalat is képez. Ha nem lennének algák, pl. egy induló akváriumban sokkal könnyebben kapnának a halak ammónia, vagy nitrát mérgezést. A fölösleges anyagokon ugyanis az algák élnek, ezért a növekedésükkel figyelmeztetnek a bajra, és időt időt nyersz velük a probléma megoldására.
A probléma megoldása pedig soha nem a hetenkénti takarítás! (vagy az algairtás)
Pontosaan azért, amit írtam, mert ha csak úgy, minden további változtatás nélkül kivonjuk az algákat a képletből, a kiváltó ok pedig megmarad, azzal mégjobban felborul az egyensúly, hiszen nincs, ami megszabadítson a fölösleges anyagoktól, és akár egy gyors tömeges mérgezést is előidézhetsz ezzel.
Mindig a kiváltó okot kell megszűntetni, a cél pedig nem az algák kiirtása, hanem a kordában tartásuk, és a konstans jó vízminőség elérése.
Még annyit a "természetben is van"-hoz, hogy:
A természetben, élő vizekben is csak egy bizonyos mennyiség van, és nem invázió szerűen jön. Ha mégis, (pl. időjárás, évszakok, stb) akkor is egy többmillió köbméteres víztömeg kiegyensúlyozódik, (ez a szót most találtam ki :)) szóval kis idő múlva visszabillen a normál kerékvágásba. Egy kis akváriumtól ez nem várható el segítség nélkül, hiszen mesterséges (tehát nem tökéletes) és túl kicsi is.
Viszont a természetben is létezik az a jelenség, ami az akváriumokban, végzetesen fel tud borulni az egyensúly. Ha egy kis tó berohad, és pl. elszaborodnak a cianobaktériumok az egészet megmérgezheti, és egy "halott" posvánnyá teszi a vizet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!