Milyen halakat ajánlotok egy 220 lieteres akváriumba?
Vettünk egy 220 literes akváriumot de nem tudtunk dűlőre jutni milyen halakat rakjunk bele. Kezdők vagyunk de már nagyon sokat olvasgattam a témában de ssajnos az itteni boltok nem biztosítanak túl nagy választékot (így nagyon megnézni és dönteni sem tudtunk halakról) ezért biztosan pesten kell majd megvegyük őket.
Ha van rá lehetőség úgy szeretnénk, hogy legyen pár nagyobb szép hal akik jól mutatnak a mértekükkel/színűkkel + egy adag kis rajhal mint a neonok, egy pár takarítő mint corydorak illetve garnélák. De kimondott fajokat még nem választottunk. Nagyobb halnak a diszkoszra gondoltunk, de sokan mondjak, hogy ekkora akvárium nem elég nekik. Ezért másfele kacsintgatunk. De nem igazán találtunk eddig egy jó összeállítást.
Előre is köszi a segíséget!
Diszkosznak valóban kicsi, és a sügérfélék többsége amúgy sem társaságkedvelő.
Ha tetszenek a neonhalak, az egy jó kiindulási pont egy főleg dél-amerikai (Amazonas) fajokból kialakított közösséghez.
Nagyon sok pontylazac származik onnan, plusz páncélosharcsálból is van sokféle, de alapvető kérdés, hogy neked mi az, ami tetszik, és azoknak a víz PH értéke, kémhatása, keménysége, hőigénye megfelelő-e
Még a neonhalak is megeszik a garnélákat. Diszkosznak lágy víz kell és kicsi is lenne neki a hely.
Boesemani kalászhal / valamilyen gurámi pár /kongólazac esetleg
Olvasgatni-keresgélni ezeket ajánlom:
[link] , [link] , [link] , [link]
Azt tényleg fontos lenne előre tudni ,hogy milyen a víz keménysége mert ha túl kemény akkor jobb lenne lágyvizes fajokat elengedni. Szerintem kezdőként ekkora méretnél egyből vízlágyításba fogni kicsit meredek, ezért inkább azt javaslom ,hogy a vizetekhez passzoló halakat nézzetek ki.
Léteznek Gh és Kh csepptesztek (amik pontosabbak mint a mártogatós papírcsíkosok) amikkel mérni lehet, de ha nem szeretnétek erre költeni akkor jó kiindulópont a helyi vízmű adatai. Itt van Nagy Viktor videója amiben elmagyarázza:
Ha van egy kiindulópont akkor lehet elkezdeni fajokat válogatni. Mo-n elég gyakori a keményebb víz ezért lehet jobb ötlet lenne inkább azt preferáló fajokat tartani. Írok kétféle telepítést amik jobbára közepesen kemény vízben is remekül boldogulnak:
Egy ázsiai akvárium valamilyen nagyobb gurámival (pl: gyöngygurámi vagy kék gurámi), 1-2, nagyon max 3 raj békésebb díszmárnával/ razbórával (pl: ékfoltos razbóra, vörös karcsú díszmárna, rombusszávos díszmárna stb) és a talajra egy marék Pangio csíkféle (pl: csokicsík, párduccsík stb). Gurámiból mehet egy faj s 1 hím 2-3 nőstény vagy csak magában egy hím, rajhalakból minimum 6-8 vagy inkább 10-12, főleg a vízközti fajokból.
Ez inkább egy nyugodtabb vizű, dúsabban növényesített akva lenne.
Ha picit kevesebb növény és nagyobb áramlás érdekel akkor mehetnek dániók és kalászhalak/ szivárványhalak (pl: malabári dánió, türkizkék szivárványhal, törpe szivárványhal, boeseman szivárványhal stb) néhány kisebb Botia csíkfélével, belőlük inkább csak egy fajt (pl: törpe díszcsík, sávos, pakisztáni, zebraöves stb).
Ez csak így hirtelen két ötlet, de természetesen még rengeteg lehetőség van. Viszont a halak előtt a technika (pl: szűrés) és növényzet élvez prioritást. Meg mindezt tudással kell felkarolni, szóval ne kapkodjátok el, olvassatok sokat 😁👍
Ami még fontos ,hogy ha lehet felkészülten menjetek vásárolni mert az eladók szeretnek bármit és mindent rásózni az emberre (tisztelet a kivételnek, persze).
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Külön köszönöm neked 4-es amit írtál sokat segít. A technikával nem lesz gond már egy ideje keresgélek a külső szűrők között.
Viszont most megnéztem a helyi vízmű adatait és sajnos itt elég kemény a víz. 20-22 az átlagérték. Ha esetleg szükséges lágyítani a vizet akkor mi a legjobb megoldás? Olvastam hogy a driftwood lágyítja a vizet nyilván nem fog csodát művelni vele. Láttam vannak erre kimondott felszerelések is de a vízlágyítás témáját nagyon nem jártam még körbe.
“20-22 az átlagérték.”
Mármint a Gh (összkeménység) annyi? Vagy hogy érted az átlagot?
Igazából ez inkább részletkérdés. A lényeg ,hogy megbizonyosodtunk arról ,hogy kemény vizetek van s ezt észben kell tartani. Szóval halakból a kimondottan lágy vizet kedvelőket lehetőleg kerülni érdemes, tehát ha az ajánlott oldalakon egy fajra azt írja ,hogy a keménység maximuma nem több mondjuk 10 nk-nál akkor az inkább felejtős.
De még mindig szóba jöhet sok ázsiai faj, rengeteg közép-amerikai faj pl: elevenszülők, sok-sok afrikai faj amik többségében sügérek, stb-stb. Dél-amerikai fajokból van pár aminek elmegy, pl: néhány páncélosharcsa faj. Viszont én bíztatnálak egy minél inkább biotóp-szerű élőhely kialakítására, tehát amennyire lehet egy helyről származó fajokat nézzetek ki. Az is haladás ha legalább egy kontinensről valók és hasonló vízáramlást stb szeretnek.
(Amúgy csak így zárójelesen: a különböző harcsák, garnélák, csigák stb nem takarítanak. Mármint feleszik a kajamaradékot, fajfüggően az elhaló növényzetet is meg ilyenek, de ők is ugyanúgy ürítenek, ezzel terhelve a vizet)
“Ha esetleg szükséges lágyítani a vizet akkor mi a legjobb megoldás? Olvastam hogy a driftwood lágyítja a vizet nyilván nem fog csodát művelni vele.”
Úgy általában a fák nem sokat lágyítnak. Némi csersavat s hasonlókat engednek a vízbe (fától függ ,hogy mennyit), ez ad a víznek egy barnás színt s ez valamennyire savasít (ami részben összefügg a keménységgel, többnyire a Kh-val/ változó-/ karbonátkeménységgel). De alapból kemény vízben csodát nem tesz, inkább az eleve lágy vizet tudják kicsit savasítani ami jó ha olyan fajokat tartasz amik azt szeretik.
Hosszútávon, főleg ekkora mérethez, RO szűrő (fordított ozmózis) érné meg. De ez is inkább csak akkor ha kimondottan lágy vizet szerető fajokat szeretnétek. Merthogy az sem csak 0-ás vizet gyárt, hanem mellé a kemény “szennyvizet” aminek mennyisége jobb esetben is csaknem duplája a 0-ás víznek. S mivel az a víz nagyon kemény ezért elég rossz például mosogatni, szobanövényeket öntözni stb. Többnyire WC leöblítésére jó.
Ahogy írtam keményebb vízben is rengeteg lehetőség van, s 20-22 nk nem is annyira vészes. Kezdőbarát növényeknek jó (ha a fény is jó, ugye), halakból meg rengeteg van. Szóval szerintem céltudatosan olyan fajokat válasszatok amiknek jó a vizetek, mintsem már a legelején x összeget beleverjetek lágyításba mikor nem is biztos ,hogy kell.
Ami a választást illeti szerintem az új infókat figyelembe véve nézzetek ki legalább egy fajt ami tetszik s akkor tudunk ahhoz ajánlani másokat. Az ajánlott oldalakon vannak keresők mindenféle szűrőkkel, lehet bátran játszani velük :))
NK-ban adták meg az értéket. Azt írták, hogy átlagosan 20-22 NK. A határértékek pedig 5-35 között vannak. De beküldöm a vízminőség táblázatot.
A többire reflektálva, akkor szerintem megfogadjuk a tanácsot és keresgélünk tényleg olyan halakat akik ezt a vizet szeretik. Aztán majd ha tapasztaltabbak leszünk akkor majd belekóstolunk a merészebb dolgokba.
Köszönöm még egyszer. Amint találtunk olyat ami tetszik akkor írok mindenképp!
Sziasztok!
Most kicsit kutakodtam és három halat találtam akik tetszenek nekem is és a barátnőmnek is. Majd még nezelődök de egyelőre ők a jelöltek.
Papagájsügér
Citromsügér
Severum
Illetve egy olyan kérdésem lenne, hogy a Bettákat lehet társítani esetleg nagyobb halakkal? Olvastam hogy agressziv halak de csak a fajtársaikkal szemben. Baratnőm meglátta, hogy nézegetem őket és nagyon megtetszett neki. Utánanéztem és elvileg lehet tartani Community akváriumokban. Erről mik a tapasztalatok? Nem fogják megtépni a nagyobb sügérek?
Jelenleg akkor az az elképzelésünk lenne, hogy a keresett nagyobb fajok köré még vennénk pár halat akikkel jól elvannak vagy a Betta köré. Vagy esetleg ha van békésebb és kicsit nagyobb testü hal aki elfér a Bettával akkor az is jó lehet. A Gyöngygurámik is nagyon szépek ők is tetszenek.
A garnélákra rátérve, angol fórumokon azt tanácsolták, hogy őket telepítsem be előszőr, hagyjam hogy kicsit szaprodjanak. Legyen sok növény és búvóhely és akkor nem fogják megenni őket mind hanem felállhat egy stabil népesség belőlük. Neten keresgéltem vann több ilyen talajba helyezhető garnéla "menedék" ami nagyon jópofának tünt. Ezek nem tudom menynire hasznosak a valóságban.
Továbbra is köszönjük a segítséget és addig is keresgélünk még tovább.
A betták agresszivitása elsősorban a fajtársaik ellen érvényesül, a többi halakkal nem keverednek olyan ádáz harcokba, mint amikor két hím betta találkozik (azok csúnyán megtépázzák egymást).
Egy 200 literes, sok búvohelyes akváriumban talán még a nőstény is "megfér", de hímet mindenképpen csak egyet érdemes tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!