Bettáról elég hetente 1x leönteni a vizet és frisset önteni rá?
A vízcsere nem teljesen úgy működik ,hogy leöntöd a vizet s frisset töltesz. Ezzel sokkolnád a halat. Egyszerre legfeljebb 30% csere ajánlott és klórtalanított/ pihentetett, azonos hőfokú vízzel pótolod vissza.
Az általános ajánlott heti 1x 15-30%, de több dolog befolyásolja ,hogy ennyi elég-e vagy esetleg lehet ritkábban is. Szóval légy szíves írd le a tartási körülményeket ,hogy tudjunk pontosabb tanácsokat adni. Pl: mekkora akvárium, milyen szűrés, hány hal van (pontosan, fajonként), növényzet, talaj, dekoráció, mivel etetsz s mennyit stb-stb.
Illetve ezeket ajánlom:
#3
Igen, én is arra gondoltam ,hogy biztos valami vázában vagy valami kicsi cuccban tartja 🫤 Próbálom nem festeni az ördögöt a falra.
De legalább kérdez, ez mindenképp jó, innen el lehet indulni.
A betták nagyon strapabíró halak, mert a természetben is elég zord körülmények közé szorulnak néha. Ha a rizsföldeket leengedik, vagy szárazabb időszak köszönt be, a kis pocsolyákban rekednek a betták, ahol heteket töltenek el. Azért is ilyen jó ugrók, mert pocsolyából pocsolyába ugrálnak a természetben is, és azért fejlődött ki náluk a labirintkopoltyú, hogy ezekben a kis oxigénhiányos tócsában is túl tudjon élni. Na, a te bettád pont így érez, csak hiába várja a következő nagy esőzést hogy újra normális élettérhez jusson, benne ragadt egy kis pocsolyában. Ideig óráig eléldegél benne, de hosszú távon nagyon nem tesz neki jót ha nem megfelelően van tartva. A bettáknak szükségük van a meleg vízre, mozgástérre. És akármilyen strapabíró halak is, az ammóniát ők sem tolerálják nagy mennyiségben, ezért vagy szűrő kéne, vagy több növény (és nagyobb űrtartalom, hogy a nitrifikáló baktériumoknak több felületük legyen elszaporodni). Elhiszem hogy az öreg bácsi is így tartotta a bettákat anno gyerekkorában, de akkor még lehet azt hitte hogy a betták csak pár hónapot élnek, mert mindig elpusztultak nála a nem megfelelő körülmények miatt, ás azt hiszi hogy ez így teljesen rendben van.
Azt meg már csak mellékesen jegyzem meg mert nem tudom mekkora üvegben tartod, hogy a magyar állatvédelmi törvények szerint gerinces állatot tilos tartani 30 literes űrtartalom alatt. Illetve a gömbakváriumok is tiltva vannak, mert többek között összezavarja a halakat a tájékozódásban és szó szerint bele tudnak őrülni. Szerintem amit te csinálsz, az jelenlegi formában állatkínzásnak minősül.
Egyébként meg a #2 leírta a lényeget a vízcserékről, csak hogy a kérdésre is válaszoljak. Heti 30% állni hagyott vagy vízelőkészítős vízzel történjen a csere. 100%-ot sose cserélünk egyszerre. Az egy nap pihentetésre meg azért van szükség, mert a klór nagyjából 24 óra alatt párolog el teljesen a csapvízből.
Ha jól tartanád, nem "színesedne" a vized...
Pont azért kell itt tanácsot kérned, mert nem megfelelő a tartásmódja a haladnak.
Vegyél neki egy 30, de még inkább 40-50 literes akváriumot, azt szépen be is tudod rendezni, a lakás dísze lesz, egy dunsztosüveggel ellentétben.
Akár a legolcsóbb akvárium szett is megteszi, nem a legfickósabb abban a szűrő, de egy db bettának simán jó.
Amúgy, gyerekkoromban én is 5 literben tartottam a guppikat meg a bettákat sajnos :(
40 éve még nem volt ennyi információ, ilyen jó technika, így meg voltunk győződve arról, hogy az akváriumi halak max. 1 évig élnek... A guppik kitermelték a saját utánpótlásukat, a betta meg... olcsó volt. Vettünk 6-8 havonta másikat.
Csak ezért élőlények fizettek meg hosszú szenvedéssel és végül az életükkel. Ezt pedig állatszerető emberekként nem akarjuk.
Ugye, nem?
A 10-es említette a szetteket s általában azokat nem szoktuk ajánlani pont a gyenge technika miatt, de a te esetedben az is megtenné. Talán használtan is találnál vagy szettet vagy valakit aki eladja az akváját felszereléssel, ami fontos szempont ,hogy legyen teteje az akvának vagy majd fedd valahogy. Ahogy írták 30 liter alá ne menj, egyébként még az sem sok, sőt. Talán legkézenfekvőbb egy standard 54 literes, olyat biztos kapsz.
Ami a berendezést, dekorációt illeti azt már most leszögezném ,hogy felejtsd el a színes kavicsot meg műanyag díszeket.
Aljzatnak simán jó valami rostált sóder, kvarchomok, szűrőhomok stb, ezek elég olcsók is. Olyat nézz ami szemcseméretre kb 0,5-3 mm körüli. Párszor átmosod ,hogy ne nagyon legyen poros s kb 5 cm vastagon rakod.
Dekornak mehetnek kövek, fák. Boltban is árulnak mindenfélét, azok tuti biztonságosak s neked amúgy sem kellenének nagy darabok. Pár kisebb, mutatósabb teljesen jó.
A fát hogy ne ússzon fel vagy kővel lesúlyozod vagy hozzáragasztod (pillanatragasztók jók szoktak lenni).
Növényekből ami jó esélyekkel indul szettes világítás alatt az anubias-, páfrány- s cryprocoryne-félék; egyes mohák; valiznéria (bár ez inkább nagyobb helyre való); békalencse, kagylótutaj, rucaöröm. Ha sikerül jobbfajta világításút kifogni akkor simán mehet kocsánynélküli ambúlia, indiai vízicsillag, érdes tócsagaz, argentín átokhínár, közönséges tóalma, stb.
Érdemes csatlakozni akvaristás Facebook csoportokhoz, biztos találsz olyat aki a közeledben lakik s tud adni pár növényt aprópénzért vagy akár ingyen. Esetleg felszerelést is, ugye.
Most csinálj egy kb 50%-os vízcserét állott vízzel s utána mehet naponta 10-15%, vagy 2 naponta 15-30%. Keveset etess, elég 2-3 naponta egyszer egy keveset. Mihamarabb láss neki az új hely kialakításának! S olvasgasd az ajánlott oldalakat, más kérdéseket stb. Ha az alapokat sikerül jól lefektetni akkor nem olyan bonyolult egy bettát jól tartani.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!