RO vizet használok, ami semleges (7-es) Ph-val kerül az akváriumba vízcserekor. GH 6, KH 0-ra van visszasózva, de az üvegben lévő seiryu kövek emelnek a KH-n 3-ra. TDS 145 körül van. Papíron ez a legideálisabb a növényeknek, azért ezek az értékek lettek beállítva. A gond azzal van, hogy a talajom is (ADA amazonia 2), a dekorom is (vasfa) és a CO2 beoldás is savasítja a vizet, úgyhogy az akváriumban 6-os körüli értéket mérek Ph-ra. CO2 kikapcsolása előtt 5,5-öt mérek, CO2 bekapcsolás előtt meg 6-ot. Ez még bőven megfelelő ingadozás, de jobban örülnék neki, ha 6 és 6,5 között változna a Ph. Tudom hogy vannak különböző szerek tengeri akváriumokhoz ami 8,3-ra állítja a Ph-t, de az nem kifejezetten jó édesvízhez. Illetve zúzott korallal szoktak még szórakozni, de azt is inkább tengeri akváriumoknál láttam. Ti milyen megoldásokat használtok túl savas vízre?
Én a kémiához értek, az akváriumkhoz egyátalán nem.. annyit tudok hozzáfűzni, hogy ez lehessen az első válasz, hogy a CO2 ha beold vízbe szénsav lesz, ami minimálisan savasít, vagyis csökkenti a pH-t de a szénsav egy nyílt tetejű akváriumban eszméletlen gyorsan lebomlik, és már nem lesz savas... remélem ma is segíthettem, még ha köze sincs a problémádhoz
2024. jan. 23. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
2/4 A kérdező kommentje:
#1 akváriumoknál a növények miatt kell a szén-dioxid, és a beoldást általában diffúzorral oldják meg, amin kis pórusú kerámia van, ezáltal ici-pici kis buborékok formájában kerül a vízbe, amit aztán a szűrő speciális befolyóága oszlat szét úgy, hogy minél kevesebb oldódjon ki a vízből. Nekem is a kis CO2 buborékok szinte vízszintesen közlekednek és terülnek szét az egész akváriumban, nem bomlik le olyan hamar. Ezzel nem tudok mit kezdeni sajnos, mert a növényeknek szükségük van a 20-30 ppm (vagy esetenként több) szén-dioxidra. Annyit tudnék tenni az ügy érdekében hogy emelem a KH-t, hogy a víznek legyen bufferelő képessége, és a CO2 kevésbé befolyásolja a PH értékeket, viszont nagyon azt se tudom növelni, vagy elszikesedik a víz. Tehát egyszerre kéne emelnem a GH-t és a KH-t is, ami meg már a halaknak és a növényeknek sem lenne ideális. Ezért gondolkozok valami olyanban hogy esetleg zúzott korallt kipróbálnám, vagy van még egy opció de abban meg nem kifejezetten bízok. Szódabikarbónát szoktak még a vízhez adni, és az is növeli a Ph-t, csak nem tudom hogy az mennyire biztonságos az élőlényekre nézve, illetve az nagyon macerának tűnik nekem
2024. jan. 23. 15:10
3/4 anonim válasza:
Az nk, a CO2 és a pH összefügg, a korall, (lévén, hogy mészből áll) és a bikarbona, ahogy a neve is mutatja, a karbonátokat emelik, tehát a változó keménységet emelik, és ezen keresztül lesz lúgosabb automatikusan a kémhatás.
0 KH mellett nincs karbonát puffer hatás, el tud szállni könnyen a pH savas irányba.
Szerintem ne csak a kövek KH emelésére bízd a dolgot - ez nem egy stabil megoldás.
Lőjj be vízcserénél a 3-4-es KH-t, sokkal stabilabb lesz úgy.
De a legjobb ha megnézel egy CO₂-KH-pH táblázatot.
Az alapján lődd be úgy a KH-t úgy, hogy 20-30mg/l között tartható legyen a beoldott CO₂. A fölött már szenvednek a halak.
Én amúgy nem szódabikarbónát (nátrium-bikarbonátot) használnék KH növelésre mert nagyon megnöveli a Na szintet. A kálium-karbonátot jobb ötlet. Annak a növények is jobban örülnek.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!