Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért nem jó nagynyomású CO2...

Miért nem jó nagynyomású CO2 -vel üzemelő akváriumba a levegős szivacsszűrő?

Figyelt kérdés

Van egy kis 15 literes növényes akváriumom, amiben csak Micranthemum Monte Carlo növény van és pár darab csiga, dekorációnak 3 nagyobb kő, ami sziklát imitál.

Szűrés nincs, de mikor a vizet mozgatom (egy porlasztókő nélküli levegőcsőből távozó) nagy buborékokkal, akkor néha látok vízben lebegő apró szennyeződéseket. Ezt a vízmozgatást egyrészt azért csinálom, hogy a vízfelszín mozogjon, másrészt, hogy a CO2 -ot kicsit elkeverjem a vízben.

Később garnélákat szeretnék betelepíteni az akváriumba.



2023. dec. 20. 06:19
 1/8 anonim ***** válasza:
28%
Szódavizet csinálsz az akváriumban? A CO2 az széndioxid, szénsav, azaz szódát csinál a vízből. Ez jó a halaknak, rákoknak?
2023. dec. 20. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Sosem foglalkoztam akvarisztikával, a bioszt nem szerettem, de még nekem is világos, hogy a növényvilág miatt kell egy bizonyos oldott CO2 szint, az állatvilág miatt pedig kell oldott oxigén is. Keverni szükségtelen szerintem, hacsak nem óriási akvárium lesz kevés úszkáló lakóval, csak az meg úgy minek. A Brown-mozgás végzi dolgát, főleg ha a hőntartás is rendben van. Ha algásodást megelőzendő akarod szűrni-forgatni a vizet, oda sima vizes keringtetés elég kell legyen, aztán levegőztetsz amikor levegőztetsz, akár ugyanazzal, ha opció nyitni egy Venturi csöves levegőztetőt rajta, akkor úgy, ha simán csak szűrős szivattyú meg két cső az egész, akkor a vissza ágat lehet csobogtatni a felszínen. Nyilván aki ért is az akvarisztikához, az majd cáfol/pontosít, ez csak a józan ész, ezen a ponton kezdeném bújni az első akvarisztika könyv megfelelő fejezeteit.
2023. dec. 20. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Elvileg azért mert “kihajtja” a CO2-t, azaz sokkal kisebb hatást érsz el mint amennyit benyomsz. Sőt, az is ront a hatásán ha túl erős a felszín fodrozása/ áramlás, illetve ha a buborékok túl hamar érik el a felszínt, nem tudnak rendesen oldódni. Ezért jó a beoldó részt minél alacsonyabbra rakni, általában a szűrő nyomóága alá/ közelébe s így a moderált áramlás eloszlatja a bubikat.


Egyébként az össze-visszaság sem jó mert a CO2-O2 szint mellett a pH-t is pofozgathatja ide-oda, főleg lágy vízben. Legyen egy állandó, stabil vízmozgatás vagy ha működik akkor ne legyen semmi. Nem kell semmi nagyra gondolni, egy picurka powerhead vagy akasztós szűrő megteszi (mert ugye gázcserének a felszín mozgatása elég, nem kell külön levegőztető). De ez a hol mozog a víz hol nem szerintem kissé rizikós.


#1


A plusz CO2 adagolás nem épp mai találmány. Elsősorban nyilván a növényeknek kell. Vannak fajok amik igénylik (erős fénnyel egyetemben), mások nem feltétlenül igénylik de szebbek, jobban fejlődnek tőle (azt hiszem a monte carlo is inkább ilyen kategória).

S igen, mondhatjuk ,hogy “szódavizet csinál”.

2023. dec. 20. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Fantázia csiklandozó: Van egy remek technika a neve talajszűrő. A talaj szűrését kivéve sok funkcióra alkalmas pl. a szódavizes problémádra is.
2023. dec. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#4


Amúgy kezdenek visszajönni divatba a talajszűrők? Mintha mostanában egyre többszár látnám minimum említve😁

2023. dec. 20. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#5. Joggal hiszen pl. egy sügéresbe nagyon ütős tisztító eszköz. Az akvakertészeti szempontok miatt kiment a divatból hiszen a növények utálják.

Én átértelmezve használom táptalaj töltőként, co2-diffúzorként, plankton etetőként.

2023. dec. 20. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A levegő porlasztás a CO₂ rendszer ellen dolgozik.

Az állandó buborogás mozgatja a vízfelszínt, így gyorsan eltávozik a drága pénzen beoldott CO₂

Lehet jobban járnál egy kis külső szűrővel.

Sokkal esztétikusabban is néz ki üveg lily pipe be meg kiömlőkkel mint a ronda szivacsdarabbal. Pláne jobb egy ilyen kicsi akváriumban, ahol a tér jelentős részét tölti ki a szivacs (vagy bármilyen technika).


Vannak nagyon pofás üvegből készült a szűrő nyomó ágába köthető CO₂ diffúzorok is.

Azokkal talán jobb beoldást érsz el mint a portlasztókövessel.

[link]


Amúgy ilyen kis méretben jóval problémásabb egy működő ökoszisztémát fenntartani.

Én mindig azon a véleményen voltam, hogy kezdőként egy 50 literes alá nem érdemes menni.


Persze ha nincs hely, vagy direkt ilyen kicsit szeretnél akkor jó kihívás lesz összehozni - de nem lehetetlen.

2023. dec. 22. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem teljesen működik a méretekkel egyenesen arányos kivetítés. Vannak dimenziós különbségek ahol már más módszerek hatékonyak: (Nanoakva-akva-kertitó). Néhány vegyület minimális jelenléte érvényre juttatja a minimum elméletet, hiszen ha a növény növekedése leállna egy elem hiánya miatt nem lennének hiánytünetek. A jelenlétük felismerhető: A valisnéria nem fekszik fel hanem elágazik mielőtt elérné a felszint, a kétsziküek nem ágaskodnak ki, minden növény növekedése lelassul kivéve az anubiast ami algamentes, üdezöld és lefuja az ambuliát. A hiánytünek eltünnek.
2023. dec. 24. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!