Pusztulnak az akváriumi növényeim! Hogyan lágyítsam a vizet?
Sziasztok, van egy akváriumom, egy hónapja üzemel. Nincsenek benne halak csak növények, de rohamosan pusztulnak.Van alattuk 6in1 táptalaj. Az anubiasaimon kívül az összes feladta a küzdelmet.A víz keménysége a ludas(teszteltem a vizet), de sajnos nem tudom hogyan lágyítsam. Vettem hozzá csapvíz kezelő szert de hiába.54l az akvárium, a fénycső benne 15w, az eladó és a doboz szerint elegendő fényt biztosít a növényeknek, hát nem tudom...
Szóval kérlek segítsetek. Hogyan tudom lágyítani a vizet? Halakat is szeretnék majd bele venni, de így biztos nem fogok, ha már a növények se birják!
“Aljzat porszívózással és vizcserével ez lejjebb fog menni? Vagy kezdjek elölről mindent friss vízzel?”
Ez úgy működik ,hogy a halak az ürülékükkel meg miegyebekkel (jelen esetben a bomló növényzet) ammóniát termel. Ez egy kis dózisban is mérgező nitrogénvegyület. A szűrőben megtelepedő baktériumok átalakítják ezt nitritre majd nitrátra. Első kettő 0 körüli kell legyen (ha van kimutatható mennyiségű ammónia akkor az azt jelenti ,hogy túl sok termelődik/ túltelepített az akva, a szűrő nem tudja lebontani), viszont a nitrát már kevésbé mérgező, a legtöbb kezdőknek való hal számára olyan 25-30 ppm körül kezdődnek a bajok. Vízcserékkel, talajporszívózással azt éred el ,hogy nem fog túlhalmozódni, szinten tartod. Például vízcsere előtt van 15 ppm nitrát, vízcsere után lesz mondjuk 10. Eltelik mondjuk egy hét, ez alatt megint felkúszott 15-re. Megint vízcsere, megint lejön 10-re stb-stb. 0 sosem lesz de nem is kell legyen. Ugyanis nem csak a vízcserékkel fogy hanem a növényeknek is nagyon fontos a nitrát. Bővebben az ajánlott oldalakon tudsz olvasni.
Most ne csinálj 100% vízcserét, meg igazából máskor se csak néhány ritka s szélsőséges esetben lehet ilyet. A növényeket is éri stressz, az most nagy eséllyel csak rontana a helyzeten. Mindig mikor változtatsz valamit csak lépésenként, időt hagyva az élőlényeknek meg az egész rendszernek alkalmazkodni. Például ha elkezded lágyítani a vizet akkor se direkt az akváriumban cseréld. Mármint beállítod a vízcseréhez használt vizet s idővel az akváriumban is olyan víz lesz mint amilyennel cserélsz. Kivéve ha van az akváriumban valami ami visszakeményíti a vizet, pl: mész alapú kövek, csigaházak, kagylóhéjak stb.
“Hány százalékos vízcserét (0-ással) csináljak hogy ne terheljem a vizet? Csinálhatok 50%osat?”
Ezt pont megválaszoltam az előző bekezdésben, tehát a cserevizet állítod be a kívánt keménységre s idővel az akváriumban is olyan víz lesz. Ne direktbe önts 0-ás vizet. Illetve olyat csinálhatsz ,hogy 0-ás vízzel pótolod a párolgást. Azt lehet, olyankor amúgy sem megy bele sok víz, csak amennyi elpárolgott. Ez azért jó mert csak a víz párolog, a keménységet okozó anyagok nem (ezért lágy az esővíz is) így nem adsz hozza plusz keménységet ha 0-ás vízzel pótlod a párolgást.
“Ha veszek egy erősebb szűrőt, de nincsen még hal az akváriumban, egyszerre járassam a kettőt?”
Igen, minimum 2-3 hétig vagy tovább járjon együtt a kettő. Így az újban is megtelepednek a baktériumok mielőtt kiveszed a régit, tehát minimális gubancot okozol a rendszerben.
“Ahogy mondtad, Kh-t 8ra állítottam be a kalkulátorba, azt irta az oldal 7,2l ioncserélt vizet keverjek össze 1,8l csapvízzel. Nem sok a 0-ás víz? Vagy ennyire rossz a csapvízünk? Esetleg én számoltam el?”
Megnéztem én is a kalkulátorban, ha minden igaz ezek szerint azt adtad meg ,hogy: csapvíz 40 nK (tehát a Kh értékét adtad meg), elérni kívánt 8 nK, szükséges vízmennyiség 9 liter. Itt lehet van egy kis kavarodás a jelölésekkel vagy csak félreértem, mindegy, elmagyarázom csak a tisztánlátás végett. Az nk vagyis helyesebben írva nK° az a mértékegységre utal, “német keménységi fok”. A Gh az összkeménység, a Kh a változó vagy karbonátkeménység. Amikor keménységet mérünk vagy állítunk akkor rendszerint elsősorban a Gh-val foglalkozunk. A Kh-val többnyire csak annyi a dolgunk ,hogy mindig alacsonyabb legyen, a legoptimálisabb ha fele annyi mint a Gh, de a lényeg ,hogy alacsonyabb legyen.
Szerintem reális ez az arány. Gondolj csak bele ahhoz ,hogy megfelezd a keménységet fele-fele arányban kell keverned. De nálad nem elég csak felezni ezért arányaiban több 0-ás víz kell. Tulajdonképpen hígítjuk a vizet.
Egyébként itt van Nagy Viktor egy videója a keménységről, ajánlom a többivel együtt:
“Jó a 15%os csere és vasárnap megint cserélek vagy már most egyből csináljak egy 30%osat?”
Igen, biztonságosabb ha több, kisebb részletben csinálod. Bár elvileg nagy baj nem kellene történjen akkor sem ha egyszerre csinálsz 30%-ot.
A lényeg ,hogy a cserevíz jól legyen beállítva, a párolgást ne csapvízzel pótold s előbb-utóbb olyan víz lesz az akvában is. Egyébként a rend kedvéért kikeverés után mérd le a cserevizet is.
Köszönöm szépen ezt a rengeteg segítséget! Nagyon hálás vagyok!
Bízok benne a növények összeszedik magukat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!