Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » MIért váltosztatta meg a...

MIért váltosztatta meg a színét a kolibrihalam? (több lent)

Figyelt kérdés

Van egy kb. 8 hónapos kolibri halam.Ahol vettem ott azt mondták jelenleg 6 hónapos, ez már 2 hónapja volt.Azóta gondját viselem.Az akváriumban vannak társái lélegeztető és élő növények vannak.Eddig szürke piros színü volt de most megváltozott a szine barnásra.(egy hónapbam 2-szer csrélem a vizet az akváriumban)Amikor azt mondtam vannak társai akkor úgy értettem:a saját fajtájából nics még egy mivel hogy ahonnan vettem azt mondták ez a faj egyedül is el él.

Valaki volt már ilyen helyzetben?ÉS hogy oldotta meg?Vagy már öreg és igyis marad?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2019. okt. 31. 16:42
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
55%

Sajnos igaza van az előzőnek, tipikus alapjaiban elszabott kezdő akváriumról van szó. Sajnos még mindig nagyon sokan esnek ebbe a hibába.

Kötelezőolvasmány:

[link]

[link]


1. Szűrő az KELL.

A szűrő elemi része az akváriumnak. Nem összetévesztendő a levegőztetővel - utóbbi a vízfelszín mozgatásával oxigént old be a vízbe.

A szűrő halak által termelt mérgező ammóniát bontja előbb (szintén mérgező) nitritté, majd nagyon nagy tételben mérgező nitráttá. Ammónia nemcsak a halkakiban van, hanem a légzésük mellékterméke is. Szóval folyamatosan termelődik.

Nagyon nagy vonalakban: a szűrőben porózus anyag van (pl. szivacs) és áramlás, ami oxigént szállít. Ha van kajád (ammónia, majd nitrit) akkor szűrőbacikat tudsz az akváriumodba csalogatni, akik beköltöznek a szűrőben található porózus anyagba, felzabálják az ammóniát és a nitritet, neked meg marad a nitrát, amit heti 30%-os vízcserével tudsz szinten tartani. Normális esetben a szűrőbacikat a halak telepítése ELŐTT betelepíted az üres akvárium etetésével.

FONTOS: két dolog nyírja ki a szűrőbacikat: ha klóros vízben mosod ki a szűrőanyagot - ezért használt akváriumvízben szoktuk, és ha leállítod a szűrőt így megszűnik az oxigénellátásuk (ne aggódj, a legtöbb szűrő mellett simán lehet aludni). Bizonyos gyógyszerek is kinyírják a szűrőbacikat.

A magam részéről Eheim Pickupot vennék (a 45 literesbe mondjuk a 60-ast mondjuk), ár-érték arányban az a legjobb.


1. Kiegészítés: ammónia hatásai.

Olyat biztosan hallottál, hogy a kisbaba popsija kipirosodott a pelenkában - na ezt ugyanúgy az ammónia okozza. Csakhogy a halaid ebben élnek, tehát nem csak a bőrüket irritálja, hanem a kopoltyújukat, gyulladásokat okoz, roncsolja a belső szerveiket.


2. Vízcsere.

Teljes vízcsere TILOS és a fentebb leírtak betartása mellett szükségtelen is. Stressz a halaknak, hogy kivadászod őket, új helyre rakod, aztán vissza, teljesen új vízbe (más hőfok, más paraméterek, pH, kH, szerves/szervetlen anyagok), amihez a szervezetüknek igazodnia kell. Extrém esetben a hal sokkot kap és belehal. Ha túléli, akkor is iszonyatosan megterhelő a számukra. Ha nagyon muszáj, 50%-ra fel lehet menni, de alapvetően a heti 20%-30% az ideális.


3. A másik, szintén teljesen tipikus probléma, a túltelepítés.

Még akkor is, ha van egy jó szűrőd, nem tudsz végtelen számú halat telepíteni, mert a vízmennyiség és a szűrő nem tud lépést tartani a halak által termelt kosszal. (A zsúfoltság meg stresszt okoz.) Nálad a halmennyiség is vészesen sok.


4. Egyedszám / faj

A halak teljesen másként működnek, mint az emberek, kutyák, cicák stb. A legritkább esetben érzik jól magukat párban. Mindegyiknek megvan a maga játékszabálya, valamelyik inkább egyedül, valamelyik 6+ fős csapatban, valamelyik háremben érzi jól magát. A Tevenyereggyarto által linkelt oldalakon ezeknek is utána tudsz nézni.

Ha nem agresszív halakat tartasz, hogy rögtön kinyírják egymást, a nem megfelelő egyedszám stresszt okoz, ami gyengíti a halak immunrendszerét. Tehát ilyenkor van az, hogy szinte egy csúnya pillantástól is megbetegszik és meghal.


5. Etetés.

A panzi tényleg harmatgyenge. Sera Vipan, Tetra Pro már valamennyivel jobb. Érdemes természetes dolgokat is bevonni az étrendjükbe. Ilyenek a kereskedésben kapható fagyasztott bigyók: vörös szúnyoglárva, vízbolha/daphnia, sórák/artemia, fehér szúnyoglárva stb.

A guppik, plattik mindenevők, kifejezetten igénylik a növényeket az étrendjükben. Tehát tudsz nekik adni sima vízben főtt/forrázott: uborkát, cukkinit, borsót (etetés előtt pattintsd ki a héjából), spenótot, sütőtököt.


Őszintén, én a teljes halbandát visszatoloncolnám a boltba és kezdeném nulláról.

A legrosszabb életminősége itt az egyke neonnak és a kolibrinak van, de az 5 plattinak sincs túl sok keresnivalója 45 literben. 2 guppival és 2 endlerrel talán neki lehet vágni a szűrőbaci kolónia kialakításának, de ez folyamatos odafigyelést és gyakori részleges vízcseréket jelent a részedről.

Azzal tudnál még magadon segíteni, ha valami ismerős egészséges(!) akváriumából tudnál használt szűrőanyagot kunyizni - nem nulláról indulna a bacikultúrád.

2019. nov. 1. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
41%

Én azt furcsállom az egészben, hogy még mindig rengetegen raknak össze úgy akváriumokat, hogy abszolút semmi szűrő, de azt a nyavalyás levegőztetőt azt ha kell, ha nem belek*rják az akváriumba.

Több embertől, kérdeztem anno (mikor még magam is díszállat kereskedésben dolgoztam), hogy milyen a szűrő az akváriumban? Aztán az emberkék 90%-a, oda ment a boltban található egyik akváriumhoz, és rámutatott a légpumpára, majd így szólt: "Há' ugyan ilyen bugyborékoltató!"


Mai napig sokan nem fogják fel, hogy a légpumpa (vagy más néven levegőztető, a hülyék nyelvére lefordítva "bugyborékoltató". :D) , az NEM EGYENLŐ a SZŰRŐVEL. Ezt eladóként, akkor sem tudtam megérteni, sok vásárlóval. Sőt! Mikor jöttek a családok, hogy vesznek akváriumot, mindennel együtt. Akkor mindent vettek bele, roncshajós, sellős dekorációt, hupi-lila dekorkavicsot...minden kutyafülét, de szűrőt sose. Minek, hiszen ott a légpumpa XD. Egyszerűen a köztudatba, ez a légpumpa mindenkit megmérgezett. Egy héten eladtam vagy 30 légpumpát (de lehet keveset mondok!), de szűrőt, max. heti 3-4 darabot. Egyszerűen nem fogták fel, hogy kell a szűrő, és hogy az a fontosabb.


Én aláírom hogy régebben, még a motoros szűrők előtt, a légpumpás szivacsszűrő volt a SZŰRŐ. De már olyan diffúzoros belső szűrők, és olyan esőztetőkkel ellátott külső szűrők vannak, amik mellé a légpumpa totál felesleges. Sőt, mióta divat lett a növényes akvarisztika, azóta a hagyományos társas normál halas akváriumokat is el kezdik egyre jobban növényesíteni. Még egy okkal több, amiért légpumpa nem kell.


Megmondom mire kell légpumpa, karantén illetve ivadék nevelő akváriumba, ott is szivacsszűrővel egybe kötve. Vagy esetleg még a hidegvizes akvarisztikába (pl: aranyhal), ahol kell a magasabb oxigénszint.

2019. nov. 1. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van Rozsda!


Szerintem sem kell már annyira a levegőztető. Vannak már olyan erős belső szűrők és powerheadek amik, megfodrozzák kellően a vízfelszínt. Vagy a külső szűrő esőztetőjét, 45 fokkal a vízfelszín felé, felfelé fordítod egy picit, pont annyira, hogy fodrozza a felszínt. Bőven elég az, az oxigén beoldáshoz. A légpumpa amúgy hülyeség, már csak látványból is. Csúfítja az összképet, hogy a sarokban ott megy a "pezsgőfürdő". Abszolút nem kelt természetes hatást.

2019. nov. 1. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Na, a többiek megelőztek :/.

Annyit hozzátennék ,hogy vásárolni nyugodtan mehetsz oda. Tanácsot kérni már ne. Illetve az ilyesmi baklövéseket ne ródd fel nekik hibaként, ők eladók, a zömük nem ért az akvarisztikához. Egyébként is, a vevő dolga ,hogy tudja ,hogy mit akar.

Viszont az a 45 literes a karantén/ ivadéknevelőn kívül még mindig jó a guppiknak mint ahogy azt már mondták. Illetve remek bettás akvárium is lehetne. Itt inkább a növényzeten van a hangsúly amit “megkoronázol” egy hím bettával (VAGY hím guppikkal). Meg van még pár nanohal faj (félreértés végett nem neon hanem nano!) amiknek elég. Na meg garnélás akváriumnak se utolsó, sőt.


Amit tehetsz: elgondolod ,hogy mit akarsz kezdeni aztán elajándékozod/ eladod/ visszaviszed a nem odaillő halakat. Eközben tüzetesen átolvasod az ajánlott oldalakat. Veszel egy akasztós szűrőt vagy egy külső szűrőt (belső is jó lenne de minek foglaljuk az amúgy is kis helyet ? A kiválasztott fajnak megfelelően berendezed az akváriumot. Utána ha minden stimmel akkor betartva a napi/ heti/ havi teendőket gyönyörködsz a kezed munkájában.

2019. nov. 1. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Nem tudsz semmit, kb teljesen semmit. Olvas utána! A legtöbb kereskedő nem ért a halakhoz(nálunk vidéken ez nem í van, de ez ritkaságszámba megy!!!) Van, aki halasboltosként dolgozik, de vagy csak a pénz érdekli, vagy előzőleg pl. a CBA-ba dolgozott(tehát az eladó ELAD, így a halakról a legtöbb nem túl tájékozott!) Van harmadik halasboltos-eladó-réteg, aki megszállottan imádja a halakat és az akvarisztikát(DE EZ Ritka nagyon, nem túl gyakori, tapasztalatom szerint inkább csak a maszekoló halasok értenek hozzájuk).

Itt egy kis jó olvasnivaló(mindenki jobban jár, ha a haltartásnak utánaolvasol és NEM a boltost kérdezgeted):

[link]

[link]

[link]



Ui.: bocsi, ha tapló voltam

2019. nov. 9. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!