Hogy hozhatnám rendbe ezt az akváriumot?
Sziasztok, új lakásba költöztünk, s az előző tulaj itt hagyta az akváriumát. Azt mondta, hogy amíg a fia lakott itt, ő rendesen gondozta, hetente csinálta a részleges vízcseréket stb. Eleinte ők, a szülők is csinálták, de aztán körülményes volt idejárniuk, így a halak 2 hónapja etetve sem voltak. Olyan algás volt az üveg, és úgy elburjánoztak a növények, hogy elsőre azt se láttam, mi van a vízben. Azt mondta, kidobja mindenestül, neki nem kell, így mondtam, hogy hagyja itt.
Én amúgy is akartam akváriumot, volt is régebben, tehát az alap dolgokkal azért tisztában vagyok.
Ma leszedtem az üvegről az algát, egy vödör vizet leszívtam, kiszedtem a növényeket, alaposan leszedtem az elhalt leveleket, és visszavágtam a gyökereket, egyelőre a vödör régi vízben várnak.
Egy másik fél vödör vízben kimostam a szűrőt. Egy Eheim Biopower van benne, nem tudom, melyik, de 4 kosara van, az alsó-felsőben szivaccsal, a két középsőben Siporax mini. A rossz hír, hogy a tulaj szerint kb. egy hete nem működik, és én sem tudtam működésre bírni. Kölcsönkértem egy Eheim 2012 szűrőt, jobb híján beletettem az akváriumba, most ezzel működik.
A vízben van 4 db valami lazac (serpa? rózsa?), egy foltos páncélos és 3 db sima neon. De az egyik neonnak annyi szerintem, mert iszonyú sovány, és nagyrészt féloldalasan lebeg vízközt.
A talaj valami vegyes 5-10 mm-es kavics, egy része a Dunáról lett hozva évekkel ezelőtt, egy része fekete bazalt.
Így néz ki most:
Én mindenképp akarok akváriumot, csak nem azonnal, és egy nagyobbat, 120-150 literest. Azt viszont nem akarom, hogy ezek a halak elpusztuljanak.
Arra gondoltam, hogy holnap elmegyek és veszek egy normális külső szűrőt, amit később is tudok használni, nagyobb akváriumban (legalább be lesz járatva).
Ezekből gondoltam az egyiket:
Kb. 30 ezer forintot szánnék rá. Ti melyiket ajánlanátok? Vagy esetleg valami mást? Fontos, hogy könnyen kezelhető és karbantartható legyen, és a mostani 72 liter után egy nagyobb (de 150 liternél nem nagyobb, inkább 120-130 l) akváriumban is működőképes legyen.
Illetve, vajon ezeket a kavicsokat lecseréljem?
Vagy ha esetleg bármi más öltet, javaslat van, köszönettel fogadom.
Az aljzatot lecserélném. Mondjuk attól függ, meddig akarod megtartani ezt az akvát, az biztos, hogy az újba már ne ezt tedd!
Szűrőből mind3 jó.
Az atman egy igásló, kicsit azért hangosabb a másik 2-nél.
A hidrokról sokat nem tudok, de állítólag egész jók, általában dicsérik.
Jbl-em volt, az nagyon jó, de nekem még az 1-es sorozat volt ( tehát valamilyen szám, ami a vízforgatásra utal, 7, 9, 15, aztán egy nulla, aztán egy egyes. Az jó volt.
Ez a 2-es sorozat elvileg mégjobb, engem kicsit zavar egy a nagyon "green" vonal, mármint hogy kicsi a fogyasztása.
Én úgy vagyok vele, csodák nincsenek, kis fogyasztáshoz kis teljesítmény párosul, szóval lehet, hogy a vízforgatása nagyon visszaesik ha beérik a szűrő.
Mind visszaesik, csak nem mindegy mennyire.
Más fórumokon is kérdezz rá, mit tud ez a 9 watt.
Egyébként 150 literig bármelyik jó, de a vízforgatás miatt mindegyiket ki kell majd egészíteni egy belsővel is!
Ezek a külsők ha beérnek, iszonyatosan belassulnak, biológiai szűrésre jók, de pangani fog a víz.
Ami még szóba jöhet, az a tetratech, nem rossz ár érték arányban, meg az eheim, hát annak az árait meg ugye ismerjük...
Nyomass bele szerintem valamilyen fertőtlenítőt, metilént talán, mert a fene sem tudja, mi volt ott előtte, hány hal volt, volt-e betegség, stb.
Illetve a különböző alap vízkezelő szereket, bár gondolom vízcsere után ezek megvoltak.
Sok sikert hozzá, szép gondolat, hogy meg akarod menteni őket!
Köszönöm a tanácsokat.
Fertőtlenítőket meg ilyeneket nem akarok beletenni, mert benne vannak a halak, és valamennyire mégiscsak működik az akvárium...
Szűrőt mindenképpen kell bele vennem, mert ezzel a kölcsönkérttel nem hsizem, hogy működne, meg vissza is kell adnom. Akkor meg már olyan vennék, ami majd a nagyobba is jó lesz.
Én nem javaslom a zúzott bazalt visszatételét, akkor inkább térkőhomok és 2-4 mm kavics keverve, ennél olcsóbb nincs és ha ezt elkezded mosogatni ennyi takonnyal közte, azzal sem leszel beljebb, na meg egy elhanyagolt akva talaja nem kevés kórokozót (pete, baci etc) is rejthet. Miután kiürítetted, az üveget fertőtleníteném (sósav, foszforsav etc) majd alaposan öblíteném, a növények is kaphatnak egy pár napos parakill fürdőt vagy neomagnolt ha van otthon, elvégre gondolom nem tudod, hány hal volt eredetileg és miben múltak ki.
Ami a szűrőt illeti a Hydor „könnyen kezelhető és karbantartható” erős motorral és konyhakész bio töltettel, hazai alkatrész forgalmazókkal, és a 150-et is elviszi (max egy belsővel rásegítesz x hónap után) ésszel telepítve + nincs külön adaptere a fejen, mínusz egy(?) hibaforrás.
Illetve ha szettes pilács volt felette, annak a cseréjét is megfontolnám.
Szerintem cseréld le az aljzatot. Ha a gyökerek teljesen benőtték akkor így is úgy is berohadnak. Biztosabb a csere. A talán a legolcsóbb s célnak legmegfelelőbb az 1-5 mm szemcséjű sóder vagy kavics.
Mivel most nagyon sok felújításon megy át az akva így a vízkezelők (most klórtalanítókra gondolok nem metilinekre) használata jól jöhet ha hamar akarsz megfelelő cserevizet (gyorsabb mintha 1 napig állna a csapvíz). A bacikultúra adagolása sem árthat bár te látod ,hogy milyen a mostani szűrő. Szükséges-e.
Végső soron ha lesz is nagyobb akvád a jelenlegi még jól jöhet karanténnak, bár én ezt is berendezve tartanám :). Ilyen ez a hobbi, ha megszereted akkor sokaknak nehéz megállni 1,2 akvánál.
Kb. a víz felét meg tudom menteni, illetve a maradékot állott vízzel pótolni, nem fog csapvíz kerülni bele. És ha a most benne menő belső szűrőt, illetve a szivacsát belemosom majd az új vízbe, valamit talán az is segít. Sajnos a 2-3 hetes bejáratás mindenképpen el fog maradni, mert a halakat hova tenni nem tudom addig.
Sötét talajt szeretnék mindenképpen, de majd körülnézek, mit lehet venni. Legfeljebb átteszem majd az újba, vagy ha úgy lesz helyünk (még nem rendezkedtünk be), megtartjuk ezt is, mert nagyon tetszenek a törpe gömbhalak, ebben az akváriumban lehetne 3-4 db-ot tartani belőlük, gondolom.
Ez nem gyári tetős akvárium, hanem csináltatva lett, és elcsúsztatható üvegteteje van. Van felette egy 2 csöves világítótest, ezüst színű belül, a csövek mögött is, és 60 cm-s fénycsövek vannak benne. Az egyik egy napfény spektrumú cső, a másik pedig egy Silvanus, vagy valami hasonló nevű. Olyan lilás fénye van kicsit.
Eredetileg az idősek szerint kb. "15-20 halacska" volt benne, és évek óta ment az akvárium.
Nekem az az érzésem, hogy az eredeti tulaj lelkiismeretesen csinálta, amíg el nem költözött külföldre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!