Ki ért itt különösebben a Dinoszauruszokhoz?
A Jurassic Park és World óriási tömegfilmek, amik mindenkihez eljutnak. Arra kevesebben veszik a fáradtságot, hogy részletesebben utánaolvassanak az őslények témájának, ezért simán elhiszik azt, amit a képernyőn látnak. Plusz az átlag mozinéző többnyire figyelmetlen vagy egyenesen hülye, ezért kevésbé emlékszik azokra a mondatokra, amiket a szereplők a dinók "pontosságáról" mondanak. Csak az marad meg bennük, hogy ordít a T. rex, marcangol a raptor, meg hogy a Dilophsosaurus egy nagyra nőtt galléros gyík.
Sőt, olyanok is bőven vannak, akik elvből visszautasítanak minden tudományosabb őslény rekonstrukciót, pusztán mert annyira bejönnek nekik a JP-s dinók, és mert azokon nőttel fel, az újfajta ábrázolásokat pedig idegennek találják. Ez főleg a tollas dinoszauruszokra vonatkozik, sokan utálják őket és ezért megkérőjelezik a tudományosságukat.
#6 Telibe.
Egyébként a Jurassic Park első részében, és a 2015-ös Jurassic World-ben is elhangzik az, hogy génmanipulált állatokról van szó, ennek ellenére mégis azt akarják lenyomni mindenki torkán, hogy igazi állatok, sokan pedig előszeretettel keresztbe le is nyelik. Pl. Colin Trevorrow, a Jurassic World rendezője (asszem Twitteren) egyszer megírta, hogy nem szereti a tollas dinoszauruszokat, mert szerinte nem félelmetesek.
Attól még, hogy génmanipuláltak, ugyanúgy állatok és ugyanúgy érdemes a dinoszauruszok közé sorolni őket. Persze nem a kiköpött másaik az egykor élt állatoknak, de attól nem értem, hogy miért ne lennének dinoszauruszok? Igen, Wuék belenyúltak a dns-ükbe, de ha 65 millió éve életben maradnak, akkor az evolúció ugyanezt megtette volna és az eredmény megintcsak az lenne, hogy nem úgy néznének ki, mint 65 millió éve.
A különbség csak annyi, hogy amíg az egy természetes szelekció lett volna, addig az ingen mesterséges szelekciót alkalmazott és úgy hozta létre a dinoszauruszokat, hogy az embereknek minél látványosabban, szörnyszerűbbnek tűnjenek.
Pont, mint ahogy kitenyésztettük a farkasokból azt a sok kutyafajtát. Csak ahelett, hogy Wuék létrehoztak volna egy eredeti ankylosaurust pl. és vártak volna generációkat, amíg kitenyésztik belőle a megfelelőt, felgyorsították a folyamatot azzal, hogy már a legelsőt olyanra tervezték, amilyenre szerették volna. Attól az még egy ankylosaurus, csak nem ugyanaz a fajta, ami 65 millió éve élt Észak-Amerikában, hanem, amit az ingen létrehozott.
Persze adhatnának nevet neki, ahogy mi is elnevezzük a más kutyafajtákat, de az egy átlag nézőnek követhetlen lenne és rendszartani szempontól is felesleges, mert ugyanúgy a dinoszauruszok köze lenne sorolandó.
A nagyobb probléma a hibridizációval van szerintem. Attól, hogy valami pl. béka vagy tintahal gént kap, még nem veszi át a béka és tintahal tulajdonságait. A gének ugye aminosavakat kódolnak, amikből a fehérjék leszek és amik ugye adják egy adott élőlény tulajdonságait. De ezek univerzális dolgok, az aminosavak minden lényben ugyanazt a fehérjét kódolják. Most javítson ki valaki ha tévedek, de attól, hogy pl. egy ornithopodánál pl. tehén gént használnak, hogy kijavítsák a sérült szakaszt, ami a rágóizmok kialakulásáért felelős, az ornithopoda állat még nem lesz dinoszaurusz-emlős hibrid, mert ugyanaz a fehérje hozná amúgy is létre a rágóizmot, csak éppen az a millió évek alatt elroncsolódott a dínó dns-ben.
Persze, hogy dinoszaurusz. Mi más lenne? A csivava sem hasonlít a farkasra, mégis mind2 kutyafelé és emlős.
Ők ilyen dilophosaurusokat hoztak létre egy eredeti formából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!