Mit gondoltok, az állatoknak vannak érzelmeik?
Sziasztok! :) (16L)
Kíváncsi lennék, hogy szerintetek az állatok rendelkeznek-e érzelmekkel? A biológia tanárom szerint nincsenek érzelemeik és erről rengeteget 'vitáztam' már vele. Számos érvvel lehetne bizonygatni hogy igenis vannak érzelmeik. Máskülönben ne feledkezzünk meg Charles Darwinról aki már az 1880 as években is írt az állatok érzelmeiről (pl az ember és az állat érzelmeinek kifejezése/1886/ c. könyvében )
Szóval várom a véleményeteket.
A válaszokat előre is köszönöm:)
“A hivatalos, tudományos álláspont az, hogy az állatok nem éreznek. Érzelmeket. Amíg ezt nem ismeri el a tudomány, addig azt csinálnak az állatokkal, amit akarnak.”
??? Tehát a tudomány nem ismeri el a saját álláspontját ???
Amúgy meg már hogyne lenne érzelmeik ? Itt az a baj ,hogy mindenki egy kalap alá vesz minden állatot holott az ember is egy állat illetve egy csiga és egy csimpánz is “csak állat” utóbbi mégis letagadhatatlanúl emberi. Aki ezt tagadja az max TV-ben látott egyszer csimpánzt azt is csak félszemmel hunyorítva. Tehát az érzelmek sem fekete-fehérek ,hogy most vagy “van az összes vagy nincs egy sem”. Nagy az árnyalatosság. Egy csimpánz, elefánt vagy delfin tud gyászolni, eléggé emberien gondolkodni, örülni, félni stb stb. Egy egér már nem nagyon gondolkodik olyan összetetten, az ösztönök előnyt élveznek, viszont egy patkány már meglepően intelligens lény. Egy ivadékgondozó sügérpár is ragaszkodik egymáshoz de aligha fogják látványosan meggyászolni a társuk halálát. Viszont félni, szorongani, izgatott lenni a halak is tudnak. A rovaroknak mégkevesebb érzelmeik vannak. Tulajdonképpen minél összetettebb az idegrendszere az adott élőlénynek úgy annál összetettebb az érzelem és gondolatvilága. Ez nyilván fajon belül egyedek közt is nagy szórást tud mutatni mint ahogy azt az emberek közt is láthatjuk.
"Ha azt mondanák hogy éreznek nem lehetne ivartalanítani, ami egyébkènt külső, belső szervek eltávolítása."
Kedves válaszoló, azt sem tudod, mi az érzelem. Te érzékelésről és érzetekről beszélsz. A fájdalom egy érzet, ezt minden élőlény érzi. De ez nem érzelem, csak érzet. Érzelem például a szerelem. Ilyen nincs az állatvilágban, ők ösztönből párosodnak. Függetlenül attól, hogy vannak monogám fajok, náluk ez nem érzelmi, hanem túlélés alapú. Egy ember képes tudatosan úgy dönteni, hogy nem párosodik a következő 10 évben, majd újra. Ezt egy állat nem tudja megtenni, nem az ő döntése.
“Ezt egy állat nem tudja megtenni, nem az ő döntése.”
Ehez képest pl a farkasoknál csak az alfa pár szaporodik, a többi nem pedig ők is akarnának. Ha mégis megtörténik akkor az alfa pár valamelyike általában megöli a nem kívánt kölyköket.
Továbbá az pl elefántok látványosan meggyászolják elhullott társaikat. Az is csak érzelemmentes ösztön ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!