A csimpánzok vadállatoknak számítanak?
Nem olyan, mint egy kutya.
Elég sok kutya is képes emberölésre, de őket évezredekig háziasította az ember, mire ma az ember hűséges társa és hacsak nem vagy vele agresszív vagy nem gyilkolásra tanítod, nem fog megölni senkit, főleg nem téged.
Egy csimpánz meg vadállat, kiszámíthatlan.
Egy csimpánz ára egyébként soktízezer dollár/euró és nem terem minden faluvégen, szóval drága is nehéz beszerezni is, ráadásul ugye engedélyek is kellenek hozzá.
Szóval azért annyira nem gyakori.
Rengetegen tartanak csimpánzoy otthon???
Kevered a plüssmajommal...
Ki az a rengeteg ember, én valahogy egyrő se tudok.
Vadállat = nem háziasított. Viszont ez nem igazán függ össze azzal, melyik állat veszélyes és melyik nem. A szarvasmarha párezer éve háziasított, a bika mégis egy nagyon veszélyes állat. A leveli béka vadállat, mégis teljesen veszélytelen.
Na most a csimpánz nem csak vad, de veszélyes állat is. Egyes országokban ennek ellenére tartható a megfelelő engedélyekkel. Nyilván nem úgy tartják mint egy kutyát, és az engedély feltétele a komoly szakértelem. Magyarországon viszont két törvény(állatvédelmi+veszélyes állat tartása) is tiltja hogy csimpánzt tartson bárki is otthon. Semmiféle legális módja nincs, még engedéllyel se.
• IGEN, a csimpánz vadállat.
A fő kérdésről, hogy mi a vadállat, a jogászok is elmélkednek. (Biztos, hogy nem vadállat e az öngondoskodásra is képessé válható házimacska; több nemzedék óta állatkertben élő állatok kölyke vadállat e; egy idomított cirkuszi teve vadállat e; szerencsés e a kisméretű, veszélytelen hangyát is vadállatnak nevezni; stb.)
Magyar jogszabályban nem szerepel a vadállat meghatározása. Például, az állatvédelmi törvény [1998. évi XXVIII. törvény] 24/A. § (6) bekezdés azt tartalmazza, hogy „A veszélyes ebet polgári jogi szempontból vadállatnak kell tekinteni.”, miközben sem ez a törvény, sem a Polgári Törvénykönyv („polgári jogi szempontból” ?) nem tartalmazza, hogy mi a vadállat. Sőt, más jogszabály sem. Jogszabályok, vadon élő állatok fogalmát sem határozzák meg, csak adott fajokról, adott szempontok szerint írnak: lehet e kereskedni vele, végezhető-e vele állatkísérlet, vadászható e, stb. Így közvetve derül ki, mit tekintenek vadon élő állatnak. Például, ha az szerepel, hogy „a vadon élő állatok közül a fácán, fogoly, tőkés réce, gímszarvas, dámszarvas, őz, muflon, illetve vaddisznó”, akkor ezekről kiderül, hogy jogszabály szerint vadon élő állatok, de ez nem – ez sem – teljes körű felsorolás. Vadon élő állatok, vadállatok meghatározását próbálta már megtenni a Kúria, szakminiszter, de ezek egy része túl általános, nem konkrét, és nem is tartalmaz felsorolást; vagy éppen csak adott esetre szűkített értelmezések. Általában, az eredetileg vadon élő, magukat önállóan fenntartani képes állatokat vadállatoknak tekintik; minden példányukat, azokat is, amelyeket idomítottak, vagy elzárva tartanak. És akkor is, ha valamely fajból ma már több példány él állatkertekben, mint vadon.
A csimpánz szerepel a CITES (veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény), I. függelékében, mely a kipusztulás szélén álló fajokat sorolja fel, és „A kipusztulás szélén álló fajokkal folytatott nemzetközi kereskedelem szigorúan tilos.” Magyarország 1985-ben csatlakozott az egyezményhez, így a csimpánz, eszerint, elismerten vadon élő állat, azaz vadállat, mert a vadon élő állatok egy csoportjában – sajnos, a kipusztulás szélén állók csoportjában – van felsorolva.
• NEM tudod beszerezni.
A fenti nemzetközi egyezményen kívül kormányrendelet is tiltja főemlősök forgalmazását. [41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 3. § (1)]
• NEM tartható otthon, magánszemély nem tarthatja. (Engedéllyel sem, hiszen nem adható rá engedély. Itt nem a főkérdésben szereplő ’vadállat e’ a szempont, hanem a veszélyessége.)
Olvasható a # 2 válaszban linkelt jogszabályban [85/2015. (XII. 17.) FM rendelet]
„4. § (1) A különösen veszélyes állatfajok körét az 1. melléklet tartalmazza.
(2) Különösen veszélyes állatfaj egyede kizárólag
a) állatkertben, és
b) a (3) bekezdés szerinti korlátozással cirkuszi menazsériában
tartható.”
és
„1. melléklet
A különösen veszélyes állatfajok köre”
…
„7.6. csimpánzok összes faja (Pan spp.)”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!