Ha felfedeznénk egy lakott bolygót, mennyi ideig tartana, míg ott elneveznénk az összes állatot?
Első lépésben az élőlénynek lesz valami "általános neve", a beazonosítás, a megfelelő csoportba helyezés későbbi folyamat eredménye lehet, bár ez alól vannak kivételek.
Az ismert élőlények esetében az átlagemberek többsége képes felismerni, hogy az bogár, vagy pók, de azt már kevesebben tudják, hogy pontosan milyen bogár, vagy milyen pók, illetve a tudományos nevét sem ismeri az átlagember, mert neki arra nincsen szüksége.
Pl a kabócákból csak Magyarországon 500 fölötti fajukat írták le eddig, az átlagemberek többsége talán azt sem tudná elmondani, hogyan néz ki a kabóca, de azt felismeri, hogy "valamilyen rovar"
Szerintem majd az lesz, hogy egy-egy mintafaj egy-egy fontosabb tulajdonságának latin fordításából alkotják meg a rendszertani besorolásokat.
A Földön is ezt használják, például:
Archaea (tükörfordításban ősi, kezdeti) - (elavult nevükön) ősbaktériumok, a földi élővilág feltételezett első képviselői
Eukaryota (eu = valódi, karüon = sejtmag) - Olyan élőlény, amely valódi sejtmaggal rendelkezik
vertebra (tükörfordításban csigolya) - gerincesek
Kétlem, hogy egy idegen bolygó élővilága beleillene a földi rendszertanba, például az állatok definíciója a következő:
"Az állat olyan élőlény, amely - a szivacsok kivételével - fejlődése során eléri a bélcsíra állapotot - az űrbelűek kivételével -, a szerveket irányító idegrendszere és immunrendszere van"
Ha ezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik egy élőlény másik bolygón, akkor nemcsak hogy állat, hanem szinte biztosan a Földön alakult ki, ami igen kétséges, hiszen a földi állatok nem igazán élik túl az űrutazást (kivéve a medveállatkák).
Egy-egy élővilág teljes felfedezése igen hosszú idő. A nagyobb élőlényeket fogják először észrevenni, megvizsgálni, bekategorizálni, de ugye a Földön is az állatok mérete a mikroszkópikus medveállatkáktól (ősszájúak, az ízeltlábúak közeli rokonai) a legnagyobb kék bálnákig tart és nem is kell mikroszkópos méretűnek lennie, a mai napig azt mondják, hogy aki az Amazóniai esőerdőben kiás néhány köbméternyi földet, az szinte biztosan fedez fel eddig ismeretlen rovarfajt is. Feltételezhetjük, hogy más bolygón is nagyobb mérettartományban vannak az élőlények, így igen hosszú ideig fog tartani mindet leírni, elnevezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!