Ha előre küldik a pénzt, akkor ezt kötelező ráírni a számlára?
Egyéni vállalkozó vagyok, KATA, alanyi adómentes. Tanácsadással foglalkozom. Előre kérem a pénzt egy részletes tájékoztató segítségével, amiben benne van az, hogy hova utaljanak, mennyit, mik a feltételek stb. (talán ez még egy díjbekérőnek is megfelel). Eddig csak magánszemélyek fizettek, pár ezer forintos tételek voltak. A számlát 99%-ban a pénz beérkezése napján kiállítottam.
A kérdésem a következő: Kötelező ráírni a számlára, hogy "pénzügyi teljesítést nem igényel", vagy nem probléma, ha nincs rajta?
"talán ez még egy díjbekérőnek is megfelel"
Nem felel meg. A díjbekérőnek egyedi sorszáma van. Az ügyfél az utaláskor ezt az egyedi számot szerepelteti a megjegyzés rovatban, ez alapján tudja majd a te könyvelőd is és az ügyfél könyvelője is korrektül lekönyvelni a pénzmozgásokat.
Tessék hivatalos díjbekérővel dolgozni, mert ez így most mutyizás. Nem ártana a jogszabályokat, elsősorban a pénzügyi és számviteli törvényt átolvasni, hogy a tevékenységed a jogszabályoknak feleljen meg. Különben előbb utóbb ráfutsz egy bírságra.
"A díjbekérő az előlegszámla, a számla megelőző bizonylata lehet, de csak lehet, ugyanis kiállítása nem kötelező. Általában akkor célszerű élni a kiállítás lehetőségével, amikor nyomatékosítani szeretnénk partnerünkben a fizetési kötelezettségét, illetve amikor partnerünknek a szerződésen felül szüksége van egy bizonylatra, ami alapján fizethet. A díjbekérő további nagy előnye, hogy amennyiben partnerünk mégsem fizet, nincs ÁFA fizetési kötelezettségünk, ellentétben azzal, mintha számlát állítottunk volna ki. Mindez persze, fordítva is igaz."
Szóval semmi szükségem díjbekérőre. ÁFA-t nem fizetek (alanyi adómentes), számlát nem állítok ki előre, nincs semmi kockázat, amit ezzel meg kellene előznöm. Az érdeklődő kap egy tájékoztatót (egyébként is tisztában van azzal, hogy miért keres, de a tájékoztató elég részletes). Az tartalmazza az árakat, a számlaszámot, IBAN formátumot, PayPalt, leírást, egy-két egyéb fontos dolgot stb. Ez alapján vagy küldi a pénzt, vagy nem. Ha nem küldi, nincs ügylet, ha küldi, 99%-ban még aznap ki is állítom a számlát, maximum másnap. Szóval utána számlázok, miután utalt önszántából.
"Szóval utána számlázok, miután utalt önszántából."
Megértettem, hogy neked miért nincs szükséged a díjbekérőre. De vajon aki nálad szigorúbb rendszerben könyvel, az mind az ügyfeled lesz? Azok, akik díjbekérő nélkül nem utalhatnak, mert nincs jogalapja náluk e nélkül az utalásnak, azok nem lesznek az ügyfeleid. Nálunk is a könyvelő megköveteli, hogy az utalást meg kell előznie egy jogalap dukomentumnak időben. Ez lehet díjbekérő, előleg számla, számla vagy bármi, amivel igazolni tudjuk, hogy mi okból utalunk. Az már nem jó, hogy előbb van utalás, és későbbi dátumú a számla.
Amit csinálok, annak nem venné hasznát semmilyen cég. :) ÁFA sincs, szóval még csak a visszaigénylés indokából sem lenne értelme cégként fizetnie nekem valakinek. Mivel magánszemélyek az ügyfelek, pár ezer forintos tételek vannak, előleg számla kilőve, nem kötelező.
Viszont én értem mit akarsz mondani, és jó, ha mások tudják, akik majd idetévednek, hogy bizony néha szükség lehet rá, de egy szimpla egyéni vállalkozónak, aki kisadózó és alanyi adómentes, annak nem igen van rá szüksége, főleg, ha magánszemély az ügyfél.
Egyébként ahogyan írtam, egy kimerítő tájékoztató alapján utalnak. Amúgy ott az idézőjelben is a leglényegesebb dolog, ami szerint a díjbekérő egyáltalán nem kötelez dolog. Azóta egyébként beszéltem a könyvelőmmel is, aki szintén azt mondta, előleg számlára semmi szükség, a tájékoztató pedig elég, a díjbekérő csak egy hasznos dolog lehet, nem kötelező. A számlára pedig nem kell írni semmit, elég, ha bejelölöm a "már kiegyenlített" részt.
Egyébként amelyik nap nekem beérkezik a pénz, aznap állítom is ki a számlát. A tájékoztató tartalmazza, hogy számlát fog kapni az ügyfél (eldöntheti, hogy papír vagy elektronikus) és ebből az okból kérem a nevét és a címét. Ezt meg is kapom, a pénz megjön, a számlát állítom is ki. Szóval a dátum megegyezik, azon napon lett kiállítva, amelyiknek bejött a pénz, de ha nem így lenne, akkor sem lenne probléma, hisz utólag is lehet számlázni. A szamlazz.hu-n ezért is van ott az a kis funkció, amit bejelölve már kiegyenlítettként adminisztrálja a számlát, amit eddig is bejelöltem.
"Számla elkészítése
A számla tartalmi része az elkészítését követően nem módosítható. Ha a számlát az összeg beérkezésekor/után állítod ki, már a lezáráskor bejelölheted, hogy ez egy már kiegyenlített számla. Így később nem lesz gondod az adminisztrációval."
Egyébként jó, hogy ez is itt van, meg a te írásod is, mert aki idetéved, mindegy, hogy milyen vállalkozása van, ezzel a résszel tisztában lesz (valószínűleg). Ettől függetlenül mindig érdemes könyvelőhöz, tanácsadóhoz fordulni. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!