Tejtermelésből mennyire lehet megélni?
Egy fizetést ki tud váltani a vele való foglalkozás? Pl. kecskéből mennyit kellene venni / tenyészteni? Egyáltalán van valami a mezőgazdaságon belül, amibe érdemes belefogni?
Robotmunkán kívül mihez tud kezdeni az ember, ha nincs 10 millió kezdőtőkéje, és 100%-os vállalkozási ötlete?
Nem célszerű a mezőgazdaságot milliókkal kezdeni. Ezt szokták javasolni mások is. Ha a helyed, istállók és ólak megvannak, akkor kicsiben kezd, nem baj ha először csak önellátási célból. Aztán ekkor derül ki hogy szeretnéd-e és érdemes-e bővíteni.
A szüleimnek 2 tehenük volt, amik napi 40-50 liter tejet adtak évszaktól függően. Már az a 2 tehén biztosította volna a megélhetést ha nem szocializmus lett volna a kötelező munkavállalással. Mellette minden élelmet megtermeltünk, boltban csak kenyeret kellett venni.
Édesapám szinte élvezte azt hogy képes a gazdaságból a maximumot kihozni úgy hogy nem függött a hálózattól, ami azt jelentette hogy nem volt traktorja hanem a tehenekkel művelte földjét. Lett volna pénze akár két traktorra is, csak neki nagyon tetszett az hogy nem függ az olajipartól, gépgyártástól, semmitől. Akkor jöttem rá mennyire igaza volt amikor ugyanezt a módszert követtem egy saját ipari vállalkozásomban, hogy kiadásom lehetőleg ne is legyen.
A vállalkozások többsége, beleértve a mezőgazdaságot is, úgy gondolkodnak hogy mindent pénzért, tehát kiadással oldanak meg. Kiráz a hideg ettől. Azért csinálják ezt mert kényelmesnek tűnik. Viszont ekkor nem "zsíros" a bevétel.
Például elengedhetetlen a saját fúrt kút vagy akár ásott kút. Mert a vízóra az kiadás lenne. És így tovább.
Igen, először kicsibe próbáld meg. Egyáltalán lesz e kedved , tehetséged hozzá. Mert az egyik legnehezebb dolog a világon az állat tenyésztés, a mellett hogy érteni is kell hozzá.
Itt nincs vasárnap, meg ünnepnap, az állatokhoz mindig fel kell kelni, még ha beteg is vagy. Mert bármilyen géptől elmehetsz üdülni , szórakozni, de az állatoktól nem.
Először járj utána, aki hasonlóval foglalkozik, kérdezd meg , kérj tanácsot azoktól az emberektől. Mert tulajdonképp ezt is , mint minden mást megkell tanulni, piac kutatást végezni hogy hogy tudod eladni a majdani megtermelt árút. Szóval komolyabb dolog ez mint hogy csak neki szaladjon az ember és vagy sikerül vagy nem. Mert ha nem jön be elég húzós anyagilag a bukta.
Például tanyákon gazdáknál ajánld fel hogy segítesz nekik abból a fő célból hogy élőben megismerd ennek az életmódnak minden csínyját-bínját. Persze úgysem ingyen csinálnád, pénzért, házi kolbászért és disznóhúsért, tojásért, stb. De nem a fizetség a lényeg jelen esetben. Aztán ott élőben minden infót megtudsz és kiderül mit szeretnél csinálni. Ha netán nincs hozzá kedved, akkor sem veszítesz tőkét, csak nyersz tapasztalatot és a megegyezés szerinti fizetséget.
Valaha én is voltam úgy hogy nem volt állásom hanem a szülői gazdaságban tevékenykedtem. Az volt életem legszebb időszaka, pont a munkahely nélküli élet miatt. Az év 365 napján a saját életem építhettem és úgy éreztem egy év alatt előbbre jutottam mint amikor 10 évig idegen helyen dolgoztam.
Az 50-es évek előtt még kb. 120 tanya volt a Bakonyban. Ez eléggé beszédes adat, vagyis az emberek jobbnak látták azt az életmódot mint alkalmazottnak menni. És teljesen igazuk volt. Vonzó a városi lét, engem is bevonzott és ugyanaz a véleményem róla mint neked is. Hogy börtön, igaz hogy kényelmes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!