Milyen falusi, mezőgazdasági vagy egyéb jellegű gazdálkodási formába érdemes belekezdeni?
A szüleimnek csak két tehenük volt de azok napi 40-50 liter tejet adtak. A legfőbb titkuk a tevékenységük szeretete volt. Bár a tejtermelésről az a véleményem hogy évi 365 nap munkát kíván. De ha van nyugdíjas szülő vagy nagyszülő is, akkor valaki mindig elláthatja az állatokat.
Egy másik "titok" az hogy olyat kell termelni amit magunk és családunk is imád elfogyasztani. Azt más is szeretheti. Például volt a szüleimnek sertésük is és húsfüstölő helyiség. Olyan finom volt a hús hogy mindig kérdezték a faluban hogy van-e eladó disznóláb vagy szalonna.
Ugyanígy tojás is rengeteg volt és imádták venni is tőlünk mert tudták hogy tényleg biotojás, a tyúkok leginkább fű csipegetésből és kapirgálásból éltek. Ahogy csirkehús után is mindig nagy volt az érdeklődés, mivel a szabadon élő csirkék húsa azért egy kicsit más volt mint a (ahogy mondták) tikgyári.
Volt néha zöldbab, ömlesztve vagy befőttes üvegbe rakva. Sok paradicsom és paprika. Vagy burgonya állati takarmányozási célra is.
De célszerű mindent kicsiben kezdeni, akkor derül ki az hogy van-e jövője. Mert a (mezőgazdasági) vállalkozók gyakori hibája hogy egyből nagyban gondolkodnak és például beruháznak nagy összeget. Naggyá fejleszteni akkor érdemes ha kicsiben nagyon jól megy és meg is szerettük csinálni.
Az állatok közül a haltenyésztés sem lenne rossz, mert a hal magára is hagyható egy kis időre, nem úgy mint például a tehenek.
Egy gazdának volt sok Starking almája is és korlátlan mennyiségben megvették mindig, a vevő szedte le a fáról. Amikor a gazda elhunyt, soha többé nem csinálta senki utána azt a tevékenységet. Hanem például új-zélandi almát vesznek az emberek arany áron. Pedig egykor még a teheneknek is jutott abból az almából.
Szinte semmit sem éri meg. Kocsma és kisbolt ez a kettő, ami fent tartható kicsibe is. A mezőgazdasági tevékenység nem éri meg kicsibe, mert a nagyok lenyomják az árakat. Lásd krumpli, paprika, paradicsom, barack, uborka stb. Olyan árak vannak, amit 0-ról elkezdeni nem lehet. Az állattartás sem egyszerű, mert takarmány és széna sincs ingyen. Ha az embernek vannak gépei - traktor, eke, permetező - pár hektár földje, akkor is nehéz. A nehéz alatt azt értem, h nem 8 órás műszakot kell lehúzni, ha olyan akkor 16-ot.
A pékség sem éri meg kicsiben, mert szinte csak kenyeret vesznek felénk, időnként kifli/zsemle. Ezeket meg megkapják a boltban is.
Ami jó ötlet volt felénk - 3000 fős faluba - az a lángosos hetente 2* reggel 6-tól 10-ig és a pizzéria/presszó.
Virág termesztés az ami talán megéri, illetve olyan ötleteket kellene kitalálni, ami még nincs és ezt nem falu szinten kell gondolni, hanem inkább a közeli város piacára bevinni.
Illetve rengeteget kell dolgozni, én inkább elmennék napszámba, mert ott is fizetnek 700 ft-s órabéreket lassan és 10 órával jobban megéri mint pl közmunka :D
Illetve a 2.nak a hozzászólásából kiemelve a füstölést. Egy jó füstölő egy olyan faluba, ahol még tartanak disznóvágást sokat lehet keresni - de az is csak időszakos, mert nyáron senki nem vág.
Viszont ha van valakinek egy ötlete az ossza meg velem is :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!