Mit gondoltok, érdemes egy falusi vályogházat átalakítani?
Ha nincs vele gond, akkor mindenképpen érdemes. Én is vályogházban nőttem föl, imádtam.
Viszont a vályogházaknál sokszor minden fal főfal (födémet tart, kockaházakra jellemző), így mielőtt bármit csinálnátok, nézze meg egy építész és/vagy kőműves.
Ára? A leírásod alapján nem lehet megmondani.
Szerintem érdemes. Mi legalábbis megcsináltuk, és nem bántuk meg.
Az összköltség attól függ, mennyire jártok utána, hogy hol olcsóbbak a beépítendő anyagok, és persze hogy mit csináltok magatok, és mihez kell mesterembert hívni.
Például a tornác beépítését szerintem bátran megcsinálhatjátok magatok, ha legalább egy icipici tapasztalatotok van ilyen téren (mondjuk egy nyáron dolgoztál segédmunkásként, ergo fel tudsz húzni egy egyenes falat). Ebben az esetben a költségek attól függnek, mennyiért tudsz téglát és ablakot szerezni. Vehettek bontott téglát, az lényegesen olcsóbb, viszont le kell pucolni őket. Ha nagyobbacskák a gyerekek, akkor ez pont jó feladat nekik.
A belső falak átrakása az kicsit macerásabb, mert ott tudni kell, melyek a teherhordó falak. Ha olyat is ki akartok szedni, akkor helyette pillért kell építeni, és a födémet addig megfelelően alátámasztani. Ehhez azért kell a szakértelem, így ez viszonylag drága mulatság.
Utána a nem teherhordó falakat kiütni és másokat felhúzni megint olyan, ami házilag kivitelezhető (értelemszerűen a házilagos kivitelezés költsége egyenlő a szükséges tégla, malter, plusz az eszközök megvásárlásának a költségével).
A központi fűtést is megcsinálhatjátok magatok, így nem veszélyesen drága. DE ha gázkazánt akartok, azt azért gázszerelő kösse be. Ha viszont eddig is fával tüzeltetek, akkor inkább egy vegyes tüzelésű kazánt javasolnék, ugyanis gázkazánnal a fűtés durván háromszor annyiba kerül. Ha eddig havi 10 ezer volt a fűtés, gázkazánnal simán 30 ezer. Ez pedig hitel mellett nem mindegy.
A falat ha egy soron rakod (pl. két gyerekszoba közötti válaszfalnál), akkor egy m2 falhoz kb. 60 db kisméretű tégla kell. 25 Ft-ért már lehet kapni téglát, szóval olyan 1500 Ft plusz malter. Szerintem 2000-2500 Ft-nál nincs több. A tornácnál viszont mindenképp legalább dulpa soron raknám, így az árban olyan 4000 négyzetméterenként. Ezzel már tudsz kalkulálni. Ha téglakorlát van a tornácon, akkor azt először mindenképpen nézd meg, hogy mennyire stabil, lehet-e ráépíteni. Ha nem, akkor le kell bontani és újrarakni. Ha csak egy sor tégla, akkor is bontsd le. Óvatosan, így a téglákat pucolás után vissza tudod építeni.
Lesznek persze még pluszköltségek, festeni kell, talán vezetékezni is. Ne maradjon egy szoba se konnektor nélkül! A padlót is lehet, hogy cserélni kell, ha például a tornácot egybenyitnád a nappalival. Bár ez inkább esztétikai probléma, szóval ha nem marad rá keret, akkor nyugodtan kihagyhatjátok.
A központi fűtés költsége attól függ, mekkora a ház. Ezt ki tudod számolni, hova mekkora radiátor kell, az árakat is meg tudod nézni. Kazánt is akkora teljesítményűt vegyél, amekkora kell. A csöveket két módon oldhatod meg: vagy fémcsővel (ezt hegeszteni kell, ha nem értesz hozzá, akkor lakatost kell hívni), vagy műanyag csővel. Ha a gázkazán mellett döntöttetek, akkor ajánlom a műanyag csövet, mert sokkal esztétikusabb. Mi az előző háznál úgy csináltuk, hogy a falba, illetve a padló alá beépítettünk vastagabb, kb. 3 centi átmérőjű műanyag csöveket, a végük csak a kazánnál és a radiátoroknál bukkant elő. Ezeken áthúztunk kisebb átmérőjű, flexibilisebb csöveket, ezeket kötöttük be a rendszerbe. Így nem lett tele csövekkel a lakás. Ha pedig valamelyik cső elszállt volna, nem áztatja a falat, hanem a nagy cső végén látjuk, hogy elkezd folyni a víz. No meg nem kell hegeszteni, szóval ezt is megoldhatjátok házilag.
A végső költségre tehát így elég nehéz becslést adni. Ezekből a tételekből áll:
építőanyagok (tégla, malter, festék, glett)
ablakok (erről még nem ejtettem szót, de értelemszerűen ha beépítitek a tornácot, kell rá ablak)
kőműves, segédmunkások díja (ha szükség van rájuk)
szerszámok (ha magatok is építetek valamit)
födém alátámasztása (ha tartófalat bontasz)
villanyszerelő (ha vezetékezni kell és nem értesz hozzá)
vezetékek, konnektorok, kapcsolók
kazán
gázszerelő (ha gázkazánt akartok)
lakatos (ha fém csöveket akartok és nem értesz hozzá)
radiátorok + csövek
meg egy kis plusz pénz, hogy fedezze az előre nem kalkulált kiadásokat. Például ha több helyiség lesz, akkor értelemszerűen szükség lesz pl. plusz mennyezeti lámpára az új szobába. Vagy ha nagyon elcsúsznának a lámpák, akkor azokat is át kell köttetni. Vagy ha új padlót akartok, stb.
Összességében szerintem ha mindent magatok csináltok és okosan vásároltok, akkor meg lehet oldani olyan 500-800 ezerből, talán kevesebből is. De ha szakembert hívtok, akkor bőven milliós tétel lesz belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!