Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mi van akkor, ha egy tőzsdére...

Mi van akkor, ha egy tőzsdére bejegyzett cég megvásárolja önmagát?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 17. 09:41
 1/9 anonim ***** válasza:
17%
értelmetlen kérdés
2014. ápr. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%

Megszűnik a jegyzett tőkéje, ergó a cég is így... Át kell alakuljon más formára, vagy be kell zárjon.

Értelmes RT ilyet nem csinál...

2014. ápr. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
azt ugy hivjak, hogy kivonja a reszvenyeit a piacrol, hiszen sajat maganak kene fizetnie, aminek semmi ertelme.
2014. ápr. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ez egy jó kérdés. Szerintem nem tudná megtenni forrás hiányában, de lehet, hogy jogi akadályok is vannak.
2014. ápr. 17. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A cash nem változik, viszont eredményből capital lesz.
2014. ápr. 17. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Egy cég veheti a saját részvényét, és azt a mérlegben "Treasury stock" néven tartja nyilván, amit meg is tarthat, meg is szűntethet (csökkenti a részvények darabszámát, ezzel növeli az egy részvényre jutó bevételt vagy eredményt), de akár később is el is adhatja. Ilyet akkor csinálnak, ha úgy gondolják, alulértékelt a saját részvényük (a saját részvény vásárlásával keresletet teremtenek, és felhajtják az árat, ha elég nagy volumenben csinálják vagy a fent említett módon csökkentik a darabszámot), vagy ha a dolgozói részvényprogramhoz kell részvény, hogy azt a dolgozóknak kioszthassák juttatásként, vagy ha pl. egy akvizícióért saját részvénnyel akarnak fizetni. Olvass utána a share buyback (repurchase) programoknak, érdekes, hogy az elmúlt években mekkora felhajtó erő volt az USA-ban a saját részvény visszavásárlás.


Olyan is van, hogy a nagytulajdonos, akié már (vagy szeretné, hogy az legyen) a részvények többsége sok részvényt vásárol a tőzsdén (mint pl. a Danubius tulaja csinálta, ő volt szinte az egyedüli nagy vevő éveken át), de ez ugye nem saját magának a felvásárlása.


Tőzsdei kivezetésről a közgyűlés dönt, amit a tulajdonosok alkotnak, tehát szintén a nagy tulaj dönthet úgy, hogy kivezeti a tőzsdéről, ebben az esetben ajánlatot kell tennie a tőzsdén forgó részvényekre a Tőkepiaci törvényben (vagy más országban az adott törvényben) meghatározott előírások szerint.

2014. ápr. 18. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Egyébként Lanfear-nek igaza van. Ha megvenné az összes részvényt, akkor akár meg is szűnhetne az összes részvénye (legalábbis abban a sorozatban, amit a tőzsdére bevezettek, más tőzsdére be nem vezetett részvénysorozatok megmaradnának). Ez azonban a legdrágább megoldás lenne a részvényesek kivásárlására, ami értelmetlen. (Iszonyú extrém szituációktól eltekintve.)
2014. ápr. 18. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Miért szűnne meg a tőkéje? Olcsóbb árfolyamon is megveheti magát, mint a jegyzett tőke, ha éppen olyan a helyzet.
2014. ápr. 19. 14:24
 9/9 A kérdező kommentje:
Elvileg szerintem megteheti, de akkor ez egy paradox helyzet abból a szempontból, hogy keletkezett egy olyan gazdasági szervezet, aminek nincsen gazdája, pontosabban szólva önmaga a saját gazdája, így nem látom, hogy van-e érdeke fenntartani önmagát. A dolgozóknak van érdeke, de mivel nincsen érdekérvényesítő főnök, így apránként szétdiffundál megérzésem szerint.
2014. ápr. 19. 19:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!