Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Az ügyvezető saját vagyonával...

Az ügyvezető saját vagyonával is felel a felszámolásakor, vagy ha tartozása van a cégnek?

Figyelt kérdés

2013. jún. 12. 22:45
 1/8 anonim ***** válasza:
Milyen cégformáról van szó?
2013. jún. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Bt. esetén alapból igen, Kft. esetén csak akkor, ha bizonyos feltételek fennállása esetén a bíróság megállapítja az ügyvezető felelősségét.
2013. jún. 12. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
24%
#2 megfordítanám: akkor nem felel, ha a bíróság azt állapítja meg
2013. jún. 13. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,egyik sem kecsegtető.
2013. jún. 13. 06:43
 5/8 A kérdező kommentje:
Kft.
2013. jún. 13. 06:44
 6/8 anonim ***** válasza:
37%
ne vedd szentírásnak, de csak akkor ússza meg, ha a tartozást előidéző tevékenységet nem saját hatáskörben követte el, hanem arra mondjuk a tulajdonos utasította, vagy ha nem is utasította, de az ügyvezető jelezte, hogy ebből probléma lesz és mégis végre kellett hajtania ... de mondom, ne vedd szentírásnak, csak dereng a dolog
2013. jún. 13. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"#2 megfordítanám: akkor nem felel, ha a bíróság azt állapítja meg"


Nem, alapesetben az ügyvezetőnek nincs anyagi felelőssége. Polgári peres eljárás keretében lehet kérni a felelősség megállapítását a Csőd tv. 33/A.§. alapján.


Ennek két bekezdése a lényeges:


33/A. §263 (1) A hitelező vagy – az adós nevében – a felszámoló a felszámolási eljárás ideje alatt keresettel kérheti a bíróságtól [6. §] annak megállapítását, hogy azok, akik a gazdálkodó szervezet vezetői voltak a felszámolás kezdő időpontját megelőző három évben, a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően ügyvezetési feladataikat nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján látták el, és ezáltal a gazdálkodó szervezet vagyona csökkent, vagy a hitelezők követeléseinek teljes mértékben történő kielégítését meghiúsították, vagy elmulasztották a környezeti terhek rendezését. A gazdálkodó szervezet vezetőjének minősül az a személy is, aki a gazdálkodó szervezet döntéseinek meghozatalára ténylegesen meghatározó befolyást gyakorolt. Ha többen közösen okoztak kárt, felelősségük egyetemleges. A fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezte az az időpont, amelytől kezdve a gazdálkodó szervezet vezetői előre látták vagy ésszerűen előre láthatták, hogy a gazdálkodó szervezet nem lesz képes esedékességkor kielégíteni a vele szemben fennálló követeléseket.


(3) Mentesül a felelősség alól az (1) bekezdésben említett vezető, ha bizonyítja, hogy a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően az adott helyzetben az ilyen tisztséget betöltő személytől elvárható valamennyi intézkedést megtette a hitelezői veszteségek elkerülése, csökkentése, továbbá az adós gazdálkodó szervezet legfőbb szerve intézkedéseinek kezdeményezése érdekében. Amennyiben a vezető a felszámolás kezdő időpontját megelőzően nem tett eleget az adós éves beszámolója [összevont (konszolidált) éves beszámolója] külön jogszabályban meghatározott letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének, vagy nem teljesíti a 31. § (1) bekezdés a)–d) pontja szerinti beszámoló- készítési, irat- és vagyonátadási, továbbá tájékoztatási kötelezettségét, a hitelezői érdekek sérelmét vélelmezni kell.

2013. jún. 13. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat.
2013. jún. 14. 07:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!