Mit jelent alvállalkozónak lenni?
Mindenképpen szükségeltetik hozzá egy FŐVÁLLALKOZÓ, aki majd megbíz téged alvállalkozóként...
Amúgy egy komplex megbízást szokott elvállalni egy fővállalkozó, ő köt szerződést a munkára/beruházásra, ő keresi meg a munka kivitelezéséhez az alvállalkozókat, külön-külön szerződést köt velük (az alvállalkozók a fővállalkozónak tartoznak elszámolni/beszámolni).
A kockázatot is a fővállalkozó vállalja, tehát ha az alvállalkozó csúszik a határidővel, akkor a fővállalkozó fizethet kötbért a beruházónak. (Mondjuk, ezt a fővállalkozó tovább szokta hárítani az alvállalkozóra.)
Szóval, alvállalkozónak lenni kisebb kockázat, mint a fővállalkozónak... :[
FŐVÁLLALKOZÓ-ról és ALVÁLLALKOZÓ-ról beszélünk, ez feltételezi a VÁLLALKOZÁST.
Bejegyzett vállalkozásnak kell lennie, amely számlaképes.
Jaj. Miért lenne "bejelentve" az alvállalkozó a fővállalkozóhoz? Megbízási viszony van az érintett felek között, nem munkaviszony!
Csak egy egyszerű példát említek:
Fővállalkozót megbízza Gipsz Jakab, hogy építsen egy házat. Fővállalkozónak irodája van, de semmi egyebe (gépek, szaktudás stb...). Fővállalkozó keres egy kőművescsapatot, aki a kőművesmunkát végzi, egy ács csapatot, aki a tetőt és az ácsmunkákat, egy villanyszerelő brigádot, egy víz-gáz-központifűtés szerelőt, megrendeli a nyílászáról legyártását, stb.
Tehát mindegyik munkafolyamatot más és más végez el, szakmája szerint. Ők az alvállalkozók. Őket a fővállalkozó rendeli meg és fizeti ki, a fővállalkozót pedig Gipsz Jakab a megrendelő.
Az abszolút nem igaz, hogy alvállalkozónak lenni kisebb kockázat, tekintve, hogy Gipsz Jakab elégedett a házzal, amit építettek az alvállalkozók, ezért Gipsz Jakab - mivel szerződéses viszonyban a FŐvállalkozóval van - kifizeti a ház árát a FŐVÁLLALKOZÓNAK. Innen pedig "becsület" dolga, hogy az alvállalkozók megkapják-e. Láttunk már sok olyat, hogy nem. És egyre gyakoribb.
A lényeg, ahhoz, hogy te vállalkozó lehess, vállalkoznod kell. Lehetsz egyéni vállalkozó, lehetsz társas vállalkozás, ez teljesen mindegy. A lényeg, hogy meg tudjanak bízni és te azt le tudd számlázni. Ha te nem vagy egyéni vállalkozó, akkor nem tudnak megbízni, max. egy vállalkozó tud alkalmazni, ekkor munkás leszel, nem alvállalkozó.
Tehát mind a fővállalkozó, mind az alvállalkozó olyan vállalkozás, amelyik adószámmal rendelkezik és vállalkozhat, azaz egyéni vállalkozó vagy cég/közület.
Ennek megfelelően itt a TB és egyéb járulékfizetési kötelezettségek kérdése fel sem merül, mivel a teljesítés anyag- illetve szolgáltatásszámlára történik. Az alvállalkozó ALKALMAZ saját munkásokat, akik után járulékot fizet, illetve ha egyéni vállalkozó, akkor akár saját magát is alkalmazza.
Tehát ha te egy villanyszerelő brigád (három fővel pl.) alvállalkozó vagy, aminek te vagy a főnöke, akkor te magad és a két alkalmazottad után fizetsz járulékot! Hiszen te vagy a munkaadója magadnak és a két társadnak is.
Amúgy azért "éri meg" fővállalkozónak lenni, mert csak kapcsolat kell hozzá leginkább. Nem kell megvenni az adott munkafolyamatokhoz szükséges gépeket, szerszámokat, mert az az alvállalkozó dolga.
Tehát ha én lennék a kivitelezője a munkának, akkor nekem kellene biztosítani a feltételeit, ha pedig csak fővállalkozóként alvállalkozót bízok meg, akkor az alvállalkozó kötelessége az, hogy rendelkezzen a szükséges eszközökkel és a szaktudással.
Elözönek, hja csak az érem másik odlalát nem nézed...
A fövállalkozónak meg a megbízható alvállalkozókat kell biztosítania akik tutira és jól megcsinálják a melöt ellenkezö esetben ugrik a megbízás meg a hirnév is..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!