Egyetem helyett szakma?
Jelenleg egyetemre járok, nagyjából annyi van még hátra mint amennyit már jártam. Kezdem azt érezni, hogy elegem van belőle. Rengeteg szívatás az oktatók részéről és annyira azt sem látom, hogy pontosan hol és mit fogok dolgozni ezzel (műszaki terület egyébként). Mások számára nagyon jónak tűnik, mindenki 4-5-6-800 ezres fizetésekkel dobálózik, illetve hogy a szomszéd anyjának a barátnőjének a fia egyből kapott munkát az egyetemen és 300-at keresett. Illetve a médiában is nagyon nyomják, hogy ezzel aztán sokat lehet keresni. Szerintem ebből ki is lehet találni melyik területen tanulok.
Ami még zavar, hogy az egyetem ideje alatt gyakorlatilag sehol nem tartok anyagilag. Diákmunkát vállalok, a szüleim is segítenek de ez kb a létfenntartásra meg a nagyon szükséges dolgokra elég.
Aztán pedig látom, hogy akik annakidején a “rossz tanulók” voltak osztálytársak, most van egy normális munkájuk, autót vettek, külön költöztek, nyaralni járnak tehát van egy normális “felnőtt életük”. Én pedig még legalább két évig egyetemen leszek mire normális pénzt eltudok kezdeni keresni.
Szóval erősen gondolkodom azon, hogy kitanulok egy teljesen más irányú szakmát.
Mit lenne érdemes tanulni? Időm annyira nincs sok, tehát másik egyetemi szak szóba sem jöhet és jó lenne viszonylag hamar értékelhető tudást szerezni, tehát fél-1 év alatt kéne a papír plusz annyi tudás amivel elkezdhetek dolgozni.
Építőipar is szóba jöhet, a kőműves, segédmunkás és ács/bádogos kivételével. Szívesen lennék akar víz, gáz fűtés szerelő, villanyszerelő, burkoló, viszont ahogy láttam ezek inkább 2 éves szakmák (ha valahol van gyorsabban azt megköszönném).
Ami még szóba jöhet az a fodrász-borbély képzés, nem tudom mennyire van rá igény, de a saját borostám, hajam is szeretem sokáig alakítani, ez menne mással is szerintem.
Tehát a kérdésem, hogy tudnátok-e olyan szakmát ajánlani amit maximum egy év elsajátítani (az alapokat egy okj-s bizonyítvány kíséretében) és néhány év után akár vállalkozhatok is benne?
A hitel egy érdekes kérdés. Amikor valaki azt mondja, hogy hitelre könnyű lakást, kocsit stb-t venni, akkor én arra gondolok, hogy azt tudni kell fizetni is. Tehát ha a volt osztálytársaknak hitelre is van a kocsi, attól még az nem ciki. Én jelenlegi helyzetemben örülnék ha keresnék annyit, hogy minden hónapban tudjak törlesztőt fizetni és természetesen legyen pénzem az egyéb fontos dolgokra is. Illetve ők addig is egy kényelmes autóval utaznak, én meg aszalódok a buszon. Nem irigykedem, ne értsetek félre, vagyis inkább ez ilyen pozitív értelembe véve irigység. Szimplán csak örülnék ha én is legalább ott tartanék ennyi idősen.
Abban viszont igazad van, hogy informatikusként kellemesebb munkakörülmények várnak rám, mint építőipari munkásként. De nem tervezek életem végéig kétkezi munkát végezni. Ha meglenne a szakma akkor dolgoznék alkalmazottként amíg lesz elég pénzem vállalkozni. A vállalkozás pedig jó esetben kinövi magát annyira, hogy már "csak" a cégvezetéssel kelljen foglalkoznom, ami ugyanúgy lehet kényelmes irodai meló. De az igaz, hogy informatikusként azt a 8-10-15 év fizikai munkát is "megspórolom". Bár annyira azért ez sem egészséges, a rossz kajálás sajnos a gép előtt ülve is előjön.
Fodrászatot mindenesetre elengedem, ha ennyire rossz a helyzet. Bár azt gondoltam, hogy a jelenlegi árak mellett jól kereshet egy fodrász, pláne ha valahol kitud bérelni magának egy helyet. Ha egy férfi hajvágás 4000 körül van egy barbershopban (vagy sima fodrászatban) és egy óra alatt megvan. Persze le kell vonni a járulékot, a bérleti díjat meg van egy viszonylag fix rezsiköltség. Természetesen az eszközöket is meg kell venni, de ahogy számoltam nem egész jó pénz megmaradhat mindezt úgy, hogy nem szívatnak szanaszét az egyetemen és egy idő után főnököm sincs.
De ehhez nem értek elhiszem, hogy nem könnyű.
Tanácstalan vagyok jelenleg. Szeretnék rátok hallgatni, tényleg egy irodai elkávézgatós infós állás lenne a legkényelmesebb és viszonylag jövedelmező is lenne. Viszont a szívem vagy csak egy megérzés pedig azt diktálja, hogy hagyjam abba amíg lehet és gyorsan tanuljak egy kézzelfoghatót.
Illetve a pénztelenség egy erős motiváló/demotiváló tényező. Szerencsére én azért nem éhezem, de minél hamarabb szeretnék már normális pénzt keresni nem csak tengődni a diákmunkával.
A kocsit vehette apu is, lehet, hogy otthon lakik a haver, mindenkinek megvan a maga gondja. Egy lakás önereje sem jön ki 1-2 èv melóval. Mindegy, ezen felesleges kattogni.
Ha úgy èrzed jobban fekszik a kètkezi munka, akkor válts. Az egyetemet folytathatod kèsőbb, bár most nem tudom, nem kell visszafizetned, ha nem vègzel? Nèzz utána. De nehogy azt hidd, hogy szakmával majd dől a lè, ugyan ilyen keserves, vagy nehezebb lesz az út. Ülhetsz majd okj-n a sok c kategóriással, aztán ugrálhatsz egy öreg alkoholistának jó esetben szürkèn bejelentve, lenèzve, napi 10-12 órában. Nem lesz hamarabb lakásod, nem görcsölhetsz az áhított hitelen, mert bejelentès nèlkül nem is kapsz.
Ha van elèg eszed, tanulj. Ne dőlj be a propagandának, kamu. Ha kell válts szakot. De amúgy itt a nyár, lehet menni segèdmunkásnak, kb mindenhol örülnènek neked. Majd szeptemberben eldöntöd bejött e, vagy mègiscsak jó az órákon ülni.
Dolgoztál már végig egy napot is ebben a 33 fokos kánikulában? Amikor kint mínusz 10 van, akkor is ugyanúgy nyomni kell, természetesen.
Ha van egy kis eszed, akkor elvégzed az egyetemet.
Dolgoztam már segédmunkásként, még a középiskola alatt. Ezért írtam a kérdésben is, hogy segédmunkás, kőműves és ács/bádogos szakma kivételével érdekelne valami. Ezeknél nagyon ki van téve az ember az időjárás viszontagságainak.
De mondjuk egy burkoló, vízszerelő stb esetén ez annyira nincs meg. Vagy legalábbis nem a tűző napon kell dolgozniuk.
Hogy ki hogyan jutott autóhoz, és költözött külön arról pontos tudomásom valóban nincs. Ettől függetlenül a helyzet változatlan marad. Aki pár éve a mindenki számára lenézett Józsika volt az ma független felnőtt. Én pedig a "nagy reménység" itt vagyok pénz és függetlenség nélkül úgy, hogy még legalább annyi idő hátravan, mint amennyit már jártam.
Ha teljesen abbahagyom úgy tudom vissza kell fizetni annyi tandíjat amennyit eddig az állam kifizetett rám. Adott esetben ezt ki lehetne számolni, hogy mennyivel előbb kezdek így dolgozni, mekkora a várható fizetés, és mennyire lenne megterhelő visszafizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!