Milyen szakmát érdemes elvégezni OKJ-s tanfolyamon, amivel jól is lehet keresni, és nem sok idő az elvégzése?
Milyen álomvilágban élsz? Ilyen nincs.
Ezek a "gyors" OKJ-k messze nem adnak annyi tudást, amit elvárnak sok helyen.
Mindjárt kiderül felbukkannak-e a 400-500-at kereső fél éves tanfolyamot végzettek :D.
Utolso: Ez hulyeseg. Nem kell ahhoz annyi tapasztalat hogy kisebb villanyt betudjál kotni,vagy leburkolj pár padlolapot, vagy kifessél egy kisebb szobát,es akkora hiány van ezekben hogy ha elmegy a szaki, emberekhez ha hivják festeni,akarmi egyeni vallalkozasban mondjuk, oriasi penzeket minimim 20 ezret elkerhet egy nap,de tobbet is.
Nem kell ra varni arra,hogy majd alkalmazotti letben majd ha 40 eves leszek,emelik a fizetest annyira hogy vegre tudjak élni is. Ki a Fa..om akar szerintetek 40 évesen elkezdeni élni? Most fiatal az ember huszon,harmincévesen.
Légy a magad ura és keress napi 20 ezreseket egyéni munkáddal, fönők nélkül.
#4 nagyon el vagy tévedve a számok és árak világában.
Én már rég nem szakmunkás vagyok, és megvan a napi 20 eft 8h munkával. A 20 eft ahhoz hogy fentmaradj mint vállalkozó, és érdemben (értsd legalább 1,5-2x akkora) jobb fizetésed legyen mint ugyan azt csinálva alkalmazottként, nem elég. Fogalmad sincs, milyen költségekkel jár egy egy személyes szakmunkás vállalkozás. De nagyjából felvázolom egy villanyszerelő költségeit neked.
Kell neki egy normális (értsd nem Parkside vagy Black&Decker, hanem mondjuk DeWalt vagy Milwaukee) akkus fúró-csavarozó, egy sarokcsiszoló, egy hálózati fúró-véső gép, egy porszívó, darabonként ~150 eft ha garanciával veszed boltból. Persze megveheted garancia nélkül is használtan fele annyiért, de akkor azt a pénzt amit megspóroltál, kb. 2 év alatt elköltöd szervízre. Továbbá kell egy relatíve nagy rakterű autó. Vehetsz fél millióért is, de arra is rá fog menni a gatyád, mert minden hónapban lesz valami amit éppen javítani kell. Inkább 1-1,5 milliós magasságban célszerű azt is megvásárolni. Kell neki egy 4-5-ös, meg egy 7-9-es létra, ehhez kell tetőcsomagtartó, kell egy 10 és egy 30m-es hosszabító, a gépekbe fúró és korong készlet: még egy 100-as. Kell egy normális szigetelt csavarhúzó készlet, egy fogó szettel, még egy 100-as. Egy dugókulcs, villáskulcs készlet még egy 50-es. Már 2,5-2 milliónál tartunk, és ez még csak az induló költség.
A havi fix. költségek: autó fenntartása ~100 eft. Ebbe benne van az éves biztosítás, szervíz, parkolás (fővárosban ez havi szinten 30 eft körül is lehet), üzemanyag egy része (mivel kataval nem tudod 1:1-ben elszámolni), a casco opció. Maga a vállalkozói engedély 50 eft. Munkaeszközre is számolhatunk 20-30 eft-ot (ebben benne van a törött szerszámok cseréje, a munkaruha, bakancs, sisak, szemüveg folyamatos cseréje, a gépek meghibásodásából eredő kellemetlenségek). Telefonszámla ~15 eft. Közel 150 eft csak a fix költség.
Egy jó villanyszerelő 400 eft nettót megkeres a fővárosban, ami mellé jár 1-1,5 hónap szabi. Ha van család inkább 500 eft körül van az adókedvezmény miatt. Továbbá ha valami gond van, opció a táppénz. Na most mi számít ennél érdemben többnek, amiért már megéri valakinek vállalkozni? A nettó 7-800 eft. Ehhez hozzáadod a fix költségeidet, 900 eft körül vagy. A te napi kis 20 eft-oddal a fix költségeiden felül egy vidéki 8 órás alkalmazotti bért sem termelsz ki. Legalább a dupláját kell megkeresni.
Továbbá még azt is hozzátenném, hogy az aki napi 20 eft-ot keres villanyszerelő vállalkozóként, milyen minőségű munkát ad ki a kezei közül? Ne legyünk már szakbarbárok, a szakmunka nem játék, főleg a villanyszerelés.
Onnantól kezdve pedig, hogy kicsit jobban megy a szekér már nem férsz bele a kataba. Drasztikusan elkezdenek nőni a kiadásaid. De ha már egy embert felveszel alkalmazottnak, akinek adsz mondjuk egy relatíve vacak 300 eft-os bért. Az neked 600 eft-odba van havonta. Azt is ki kell termelnetek, ami valljuk be, nem kevés pénz.
Addig amíg a lakosság nagy rész húzza a száját, hogy ha kihív egy szakit és elkér 15 eft-ot a kiszállásért, meg 1 heti szakmunkáért sokallják a 200 eft-ot, nem olyan egyszerű ez. És pont ezért kér el egy festő egy 2 hetes munkáért 4-500 eft-ot, mert ki kell termelnie egy csomó egyéb költséget is. 1 hónap alatt kifest 2 házat 900 eft-ért, a kívülálló csak annyit lát hogy tisztán kapott 900-at "zsebbe" mivel úgy is katas. Igen ám, csak közben elautózott 100 eft-ot, volt egy gépcseréje, meg ki kell fizetnie bruttó 300-at a segédmunkásnak. Közben még hétvégén dolgoznak másik 2 helyen, hogy mindenki megéljen.
Még a végére hozzátenném, hogy a nagy zsugák értelem szerűen a nagy munkákban vannak. Nos hiába van kapcsolatod, ha nem vagy tőkeerős. Bevállaljátok 10-en egy 50 lakásos társasház villanyszerelését x időre. Van akkora tőkétek, hogy a megrendelővel/fő vállalkozóval aláírjatok egy x millió ft-os kötbér szerződést? Tudjátok tartani a munkatempót, ha menet közben a 10-ből 2 felmond, 2 pedig lebetegszik 1-1 hétre? Nem egyszerű, nem egyszerű...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!