Az átlag magyar fiatal helyzete?
A legtöbb fiatalnak nincs olyan nagy szerencséje, hogy lakást vagy jelentősebb elinduláshoz szükséges összeget kapna a szüleitől. Tegyük fel, jobb esetben egy átlag pályakezdő keres nettó 200 ezer forintot (és akkor még lehet sokat mondtam). Egy házvásárlás / építési költség megvan 20-25 millió forint, és akkor itt még semmi extra sincs. Az-az több, mint 17 évig kell egy nagyon alap lakás/házra gyűjteni, ha nincs SEMMI kiadása, és végig tud átlag nettó 200 ezer forintot keresni. Arról már ne is beszéljünk, hogy lehetetlenség 17 éven keresztül nulla kiadással élni, és az infláció is jelentősen csökkenteni fogja a pénz értékét ennyi idő alatt.
Szóval, ha valaki nem olyan szerencsés, hogy a szüleitől kap lakást, házat, vagy jelentősebb összeget, és párja sincsen, akkor nincs túl sok esély az önállóságra, aztán csodálkoznak, ha nagyon sokan ilyen 30 évesen is még otthon élnek. Persze, lehetne albérletbe menni, de amilyen árak vannak, lehet, hogy kilehet jönni 200 ezer nettóból, de, hogy félre nem lehet rakni kb. semmit, az biztos. Gondolom a fiatalok nagy részének nem az a terve, hogy egész életében albérletbe fog élni, és örül, ha kijön valahogy a hónap végén nullába.
Ti mit gondoltok erről?
Az a véleményem, hogy ha valaki 20 éves korától 30-ig dolgozik, a szüleinél lakva, akkor a nettó 200 ezerből min. 1 milliót (havi 80-90 ezer ft) évente félre tud tenni és az 20 év alatt 10 millió ft.
Szerintem az már elég szép önerő ahhoz, hogy vegyen egy lakást.
És nem, nem kell itt a Nyugatot bálványozni,mert Nyugaton sincs minden huszonévesnek lakása - SŐT, sokszor még felnőttek, családok is bérlakásban laknak. Az más kérdés, hogy ott jobban meg lejhet ezt tenni, mert kijön a munkabérből.
És most még jobban ki kell, hogy ábrándítsak pár embert: régen sem volt ez másképp, ugyanis a 80-as években pont ilyen kilátástalan volt a lakásvásárlás, mint most: csak akkor 100 ezer ft volt a szükséges önerő, amit 5 év alatt lehetett volna összespórolni - csak 5 év múlva már kevés volt a 100 ezer. Szóval akkor sem volt egyszerű...
"Hát ez az ország ennyit tud nyújtani. Aki mer az megy és szerencsét próbál külföldön."
Miért, más országokban lakást utalnak ki a fiataloknak? Ahol én élek, ott is kb. annyi az albérlet, mint a minimálbér, ha egyedül bérled. A fiatalok együtt laknak, megosztozva a lakbéren. Majd ha sikerült összeszedniük egy kis tőkét, akkor vesznek egy kicsi lakást 25 év hitelre. Ha később jobban megy nekik, vagy a párjukkal együtt, akkor tudnak venni normális lakást. A legtöbb családnak iskolás gyerekek mellett is van még lakáshitele. Olaszországban az ismerőseim is 25-30 évre vettek fel hitelt egy kicsi, 2 szobás lakásra.
Havi 200 ezres fizubol ne akarj saját házat építeni! Vegyél egy kis garzont hitelre, azt emberi idő alatt ki tudod fizetni. Vagy vegyél vidéken ingatlant olcsón.
Havi 200 az mi manapság? Kevesebb mint az átlagfizetés.
Ehhez képest ebből akarsz 20-25 milliós ingatlant venni egyedül, ami még manapság is több, mint az átlag.
1. Aki 30 évesen is annyit keres, mint 20 évesen, az valamit nagyon rosszul csinál. Stabil karrier mellett 10 év alatt illik legalább megduplázni a jövedelmet (persze az más ha pl. valaki gyereket szül menet közben)
2. A fiatalok döntő többsége a 20-as évei alatt talál párt magának, akivel együtt tudják gyarapítani az egzisztenciájukat, és akinek remélhetőleg szintén nő a jövedelme menet közben.
3. Ketten összegyűjtenek x év alatt pár millió önerőt, és vesznek fel hitelt. A hosszú kamatperiódusú hitelek törlesztője is kevesebb általában egy 20 éves futamidőre, mint az albi ára.
Nem kell 40 évesen is anyukával lakni csak mert nem gyűlt össze 40 millió kp egy kertes házra a nettó 200-ból.
Kezdő mérnökként dupla annyit kerestem, mint édesanyám 30 év után, emelkedett a minimálbér és majdnem beért, ismét emelkedett és egálba került a fizetésünk (24Ft-al kerestem többet), a mostani emelésnél pedig br. 45e Ft-al lehagyott. Idény nyugdíjas lesz és durván azonos lesz a jövedelmünk.
Nálunk a munkáltató minden minimálbér emelésnél elvett valami juttatást, munkáltatói döntés értelmében járó összeget, ingyenes étkezést, ilyen-olyan támogatást a nem minimálbéresektől.
A mostani emelés értelmében már én is minimálbéresnek minősülök, ráadásul már elvehető extra juttatás sem maradt, így pl. kevesebbet kapok a konyhásoknál, takarítóknál.
Régen elégedett voltam a fizetésemmel, a minimálbér duplája, eltelt pár év és a helyzet gyökeresen megváltozott.
Három hét alatt kiküldtem 19 CV-t, voltam 6 állásinterjún, 5 helyről visszajeleztek, hogy felvesznek, de az ajánlott összeg br. 260e fölé sehol sem ment. Budapesti BME br. 195e-et ajánlott tanszéki mérnök munkakörben, havi 30e-ért bérelhetnék kollégiumi szobát.
Egy vicc vagy. Még most se érte el a fizetésem a nettó 200-at 34 évesen, mégis van (hiteles) saját lakásom megyeszékhelyen.
Miért? Mert annó nettó 70 ezerből is képes voltam spórolni. Ez vot 13 éve a kezdőm, 2 éve vettem lakást 14 millióért.
Aki akar, tud és nem rinyál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!