Az alábbiak közül milyen vezetőt választ magának egy nagy cég műszaki pályán?
Csapatvezetői vagy osztályvezetői pozícióról van szó. Melyik a gyakoribb, milyen módon kerül vezetői pozícióba valaki?
1. Nagy szakmai tudása van, egyetemi diplomát szerzett, majd PhD-t is tehát Dr., 30 éves, van 3 év munkatapasztalata egy cégnél. Kivételesen jó szellemi képességei vannak analitikus gondolkodás terén, viszont az emberekkel való együttműködés, kommunikáció nem az erőssége.
2. 38 éves, egyetemi szintű műszaki végzettsége van, ez után rögtön elment dolgozni, tehát nincs PhD-ja. Már régóta a cégnél van. Nincsenek annyira jó szellemi képességei, mint az 1. versenyzőnek, viszont már van 15 év szakmai munkatapasztalata, ez jóval több.
3. 29 éves, MSc végzettsége és 6 év jó munkatapasztalata van, kiváló szellemi képességeikkel rendelkezik. Az előbbieknél kevesebb a szakmai tudása, viszont sokkal alkalmasabb a személyisége, rátermettsége vezetői feladatok ellátására: sokkal jobb kommunikációs, szervezési, előadói készségei vannak. Továbbá szociális készségei is fejlettebbek: jobban megérti az embereket és jobban tudja motiválni őket. Azonban eddig nem volt még vezető, ahogy az előbbiek sem.
4. Valakit, aki valakivel jóban van, protekcióval odahoznak.
Az első kettő a versenyszférában nem nagyon játszik. Attól, hogy valaki a szakmájában kiemelkedő, még nem biztos, hogy tud embereket irányítani. A szakmai tudásnak a beosztottaknál kell lennie, a vezetőjüknek azt kell tudnia, hogyan lehet őket úgy terelgetni, hogy abból eredmény is legyen.
Én úgy gondolom, hogy vagy a harmadik fogja megkapni a pozíciót, vagy a negyedik, de ekkor egy "harmadik típusút" hoznak oda helyettesnek, koordinátornak vagy bármi más kisfőnöknek. Ő fog dolgozni, a csókos meg majd learatja a babérokat.
Logika alapján egyértelműen a 3. jelentkezőt választanák, de a négyes közbeszólhat (attól függ kinek a kicsodája).
A kettesnek esetleg annyiban lehet előnye, hogy már évek óta a cégnél dolgozik, így talán számba vennék a lehetőséget. Itt jön képbe a szakmai tudása és a vezetői képessége. Ha ezek rendben vannak, akkor elképzelhető, hogy a harmadik jelölt emiatt csúszik el.
Az 1-estől abszolút elzárkóznék. Hiába jó valaki szakmailag, ha nem tud embereket irányítani. Elméleti emberrel sajnos nem sokra megy a műszaki világ, illetve nagyon kevés az a hely, ahol megtehetik, hogy felvesznek két embert. Egyet aki nagyon ért a szakmához, meg egyet, aki viszont az emberekkel tud kommunikálni. Ezt a munkáltató 2in1 szeretné általában.
Dolgoztam ilyen elméleti jellegű vezetővel, aki nem értett az emberek nyelvén és őszintén szólva túl gyakorlatias sem volt. Nem volt jó.
Olyan kis cégnél dolgozom, ahol az egyes verzió mellett döntöttek. Egy katasztrófa. Sőt, ismerősöm előző munkahelyén középvállalatnál szintén ez történt, pár hónapja zárták be őket több év után, mert belátták az anyacégnél, nem működik a kémia 😂
3-ra fog esni a választás a legnagyobb valószínűséggel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!