Jogosan járó táppénz alatt lehet külföldre utazni?
Nem fekvőbeteg, de a munkakörét nem tudja ellátni (ekcéma és nem viselhet kesztyűt, de a termelésben,gyárban dolgozik)
Így sehogy sem mehet dolgozni (bőrgyógyász utasítása), viszont külföldre kellene utaznia 2 napra
Jár a bünti erre?
Az, hogy valaki táppénzen van azt jelenti, hogy munkakörét betölteni képtelen a megállapított betegsége miatt.
Amennyiben nem fekvőbeteg és az orvos másként nem rendeli az ég világon semmi akadálya annak, hogy oda menjen ahova csak akar.
"3. § * A biztosított köteles a keresőképtelenség ideje alatti tartózkodási helyét (lakcímét) a keresőképtelenségét elbíráló orvosnak bejelenteni."
"2) A keresőképtelen biztosított köteles
a) * betartani az orvos utasításait, így különösen a gyógyulását elősegítő, meghatározott idejű ágynyugalomra, valamint a tartózkodási helyről való kijárás korlátozására vonatkozóan,"...
(3) * A betegszabadság, illetve a táppénz igénybevétele alatt
a) a munkavállaló esetén a munkáltató,
b) közfoglalkoztatott esetén a közfoglalkoztató, illetve az állami foglalkoztatási szerv
jogosult a keresőképtelenség felülvizsgálatát kezdeményezni a járási hivatalnál. *
"Amennyiben a munkáltatónak kétsége merül fel a keresőképtelenség megalapozottságával kapcsolatban, mert például tudomást szerez arról, hogy az egyébként keresőképtelen állományban lévő munkavállalója valahol külföldön nyaral, kiegészítő munkát vállalt, vagy hétköznap,pihenés helyett ügyes-bajos dolgainak intézésével tölti az idejét, és ezzel hátráltatja vagy késlelteti gyógyulását, jogosult a keresőképtelenség felülvizsgálatát kezdeményezni a kormányhivatalnál. A felülvizsgálat során a szakértő főorvos megállapíthatja a keresőképességet, és javaslatot tehet a táppénzfolyósítás megszüntetésére."
"Amennyiben a munkavállaló tényleges betegség nélkül, azt csak színlelve, mást tévedésbe ejtve, és a valós tényt elhallgatva megy el keresőképtelen állományba, valamint vesz igénybe táppénzt, azzal a társadalombiztosítási juttatással visszaélés bűncselekmény tényállását is megvalósítja, és akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető."
14
ÉRTELMEZNI kellene a jogszabályt.
"ha ezzel késlelteti a gyógyulását", akkor szankcionálható. Egy ekcéma nem fog jobban gyógyulni attól, hogy a szomszédban van van vagy 500 km-rel odébb ...
# 14
Csodálatosan tudsz copy-pastelni. És ez hol is írja, hogy szobafogságra van ítélve aki táppénzen van ha az orvos nem rendel el ágyban fekvést? (amit nyilván egy ekcémára nem fog)
# 16
Nem a dolgozót van joga ellenőrizni hanem a
keresőképtelenség felülvizsgálatát kezdeményezni.
Ha én eltöröm a csuklóm és ezért nem tudok a gyárban dolgozni akkor ezen a tényen nem változtat az a tény, hogy otthon vagyok vagy mondjuk egy wellness szállodában.
És nem véletlenül "erőszakoskodok" ennyire, hogy nem mehet külföldre, ugyanis a TÜDŐmmel vagyok beteg hosszabb távon, el akartam utazni Bp. belvárosból valami vidéki, jó levegőjű helyre és kerek perec közölte a SZAKorvos, aki betegállományban tart, hogy NEM LEHET!! Nem mehetek vidékre, a lakhelyemen kell tartózkodnom. A városban mászkálhatok, ügyintézhetek - mivel én sem vagyok fekvőbeteg - de NEM UTAZHATOK EL!!
Ha ezek után is lehúztok, akkor nem velem fogtok vitatkozni, hanem egy szakorvossal :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!