Miért mindig a proli munkát végzők panaszkodnak a borravaló miatt?
3-as: proli szó jelentése:A proletárok vagyonnal nem rendelkeznek és munkaerejüket eladva, az annak ellenértékeként kapott jövedelemből élnek.[2] Napjainkban a proletár szót néha alacsony társadalmi státuszú vagy a „munkásosztályhoz” tartozó személyekre alkalmazzák.
Így helytálló egy benzinkutasra vagy egy pizzafutárral a proli szó alkalmazása. Szociológiailag és történelmileg is.
Ez a szokás és azok akik borravalóból élnek sokszor erős véleménnyel állnak ki mellette, mert a megélhetésük függ tőle.
Ezek az emberek nem értik a "Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan." mondást.
Nálam így működik a borravaló adás:
Csak étteremben pincérnek vagy futárnak adok borravalót, ezért csak erről beszélek.
Én úgy látom a helyzetet, hogy a pincérek és futároknak munkájuk elvárja, hogy tisztelettudóan, normálisan kezeljék a vendégeket. Ezt szerintem nem kéne plusz pénzel díjaznom, ahogy egy szintén keveset kereső portásnak sem csusszantok oda 500 forintot, hogy kevesen bánt velem és eligazított az épületben vagy vissza köszönt, amikor beengedett.
Ha egy picér nem lenne kedves a vendégeihez rögtön repülne az étteremből, szóval ez nem egy borravalót igénylő dolog. Szerintem alap elvárás. Ugyan ez a helyzet a futárokkal.
Ha az étterem nem tud normális a munkának megfelelő béreket adni, akkor emelje fel az árakat vagy számoljon fel egy kötelező szerviz/kiszállítási díjjat, ami mindezt fedezi.
Nekem mint a vendégnek nincs kedvem azon gondolkodni, hogy mennyit illene adnom X ezer forintos számla után borravalónak és később ráeszmélni, hogy egy kicsivel többet illett volna vagy talán egy kicsit túl bőkezű voltam. (Aminek mondjuk a hatása meglátszana, mert mindennap rendelek egy étteremből. Nem csak egy egyszeri vásárló vagyok, aki havonta egyszer be esik egy helyre.)
Én két okból adok borravalót.
1. Ha valaki valami olyasmit tesz, amit nem kéne. Pl.: Nem jelölöm be, hogy csak nagy címletem van rendelésnél és amikor a futár megérkezik lemegy a 20 ezresemmel egy közeli boltba és felváltatja.
Ez egy nagy szívesség a részéről, szóval ilyen esetekben szerintem jogos.
2. Gyakran rendelek egy helyről, ezért szeretnék jóban lenni az ott dolgozókkal. Szinte biztos vagyok benne, hogy nekem gyorsabban hozzák ki az ételt és kedvesebbek velem a borravaló és átalam sugárzott kevesség miatt.
Ettől függetlenűl utálom a rendszert. Ez senkinek sem jó, talán csak az étterem tulajdonosnak. Én szívesen tágatnék egy olyan rendeletet, ami betíltana minden nemű borravalót és az éttermeket (és más jatt adásról elhíresült helyet) kötelezné az élhetőbb bérek adására.
Az alacsony fizetésűek érzik meg jobban a borravalókat, azért ők ragaszkodnak hozzá és nem hajlandóak egységesen kiállni az eltörlése mellet, mert az rövid távon, amíg nem történik valami biztosan bevétel veszteséget jelentene.
Amúgy minden munkakörben lehetne borravalót adni, de amikor egy programozó kifejezette maximalista kedvében az elvártnál jóval jobban old meg egy problémát, amivel lehet potenciálisan pár millió forint költséget megspórol egy cégnek nem kapt 10-20% borravalót, mert morálisan nem tűnik jónak több száz ezret kifizetni egy jól kereső emberenek, de az "dicsőséges" ha pár száz forintot oda nyomsz egy szegény kezébe.
Hetes, ezt gyönyörűen kifejtetted.
Nyolcas, te meg tah.ózol, te mitől vagy jobb?:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!