Mégis mi motiválná a fiatal orvosokat, hogy itthon maradjanak?
A fizetés aligha. Rendben, hogy már nem 100 ezer Ft körül keres egy rezidens, de mégsem igazán "fedi" ez az összeg az évek alatt befektetett energiát (és pénzt, még államilag finanszírozott képzés esetén is) és a felelősséget, ami a munkával jár. Az ember már a harmincas éveiben jár, mire talán (de nem biztos) növekszik ez az összeg, addig pedig nem lehet előrébb jutni. Nem egy csoporttársamtól hallottam már, hogy ő nem fog tudni lakást meg autót venni soha, de azt is mondták már, hogy így gyereket se fognak vállalni. Oké, hogy mások is nagyjából ennyiből élnek ebben az országban, de nem hiszem, hogy össze kellene hasonlítani egy emberek életéért felelős munkakört egy irodai munkával mondjuk. Ugyanúgy, a hálapénzes szakmákat sem kellene teljesen összemosni az egész orvosi szakmával, pl. egy radiológus zsebébe ritkán dugdosnak borítékot, ahogy a legtöbb fiatal orvoséba sem úgy egyáltalán, hiába dobálóznak sokan azzal, hogy a paraszolvenciából úgyis megszedik magukat...
A másik a körülmények. Nem tudom ki mennyire lát bele kívülről az ellátásba, de kb. ahhoz tudnám hasonlítani, mintha egy programozónak olyan gépen kellene dolgoznia, ami minden sor után percekig tölt, majd időnként lefagy és újra kell indítani az egész rendszert. A kórházak (még a nagy, központi intézmények is) úgy gazdálkodnak, hogy pl. az egyszer használatos eszközöket addig sterilizálják, míg szó szerint szét nem esik. Ugye ezeket arra tervezi a gyártó, hogy ténylegesen egyszer használják, majd kuka, de ebben az országban ez igazából legalább 4-5 alkalmat jelent (persze sterilizálva, nem ilyen szempontból használhatatlan a dolog), de hallottam olyat is, hogy a leselejtezett eszközökből is próbálják még kihozni, amit csak lehet. Mégis melyik kezdő szakember szeretne így beletanulni a szakmájába? Miközben látja a nemzetközi eredményeket, technikákat, amik számára behozhatatlanok és megtanulhatatlanok, mert egyszerűen nincs mivel normálisan dolgozni.
Ami pedig szerintem a legrosszabb, az az emberek hozzáállása az egész rendszerhez és a benne dolgozókhoz. Értem én, hogy hosszú a várólista (én is hónapokra kaptam időpontot egy kontroll vizsgálatra és minden egyes alkalommal, mikor mennem kell, látom, hogy mennyivel hosszabb a várakozás) és az embereket is zavarják a körülmények (amiből igazából szerintem még csak kisebb részt is látnak), nem is kell sajnálni vagy megérteni senkit. Viszont mikor facebook-on, vagy bármilyen hírportálon beleolvasok egy magyar eü cikk alatt a hozzászólásokba, az inkább arra motivál, hogy elkezdjem pakolni a bőröndömet, nem arra, hogy maradjak. Jellemző vélemények, hogy az orvosok lelketlenek, pénzéhesek, nem foglalkoznak a betegekkel, igazából nem is dolgoznak, meg úgy általában inkább gyilkosok, mint olyan emberek, aki segíteni szeretnének. A kommentek alapján az az általános közvélemény, hogy minden orvos gonosz és csak a pénzedet akarja. És nem csak az interneten, élőben is sokan ilyenek. Nem a tisztelet hiánya a baj, részemről nem is várom el senkitől, hogy tisztelje az orvosokat, de sokszor dolgozni se lehet bizonyos emberektől és úgy viselkednek, mintha a másik a szolgájuk lenne, nem valaki aki kezeli őket. Nem mondom, hogy nincs arrogáns, nemtörődöm orvos, viszont nagyon rossz azt látni, hogy minden orvost a közvélemény ilyennek tart. Ha ilyen a megítélés itthon, akkor nem kell csodálkozni, hogy az ember inkább elmegy mondjuk Angliába, ahol másodrangú, csak "kelet-európai", orvosnak tartják, ha ott legalább normálisan lehet dolgozni és előrébb lehet jutni az életben.
Így összességében, mégis minek kéne motiválnia a fiatal orvosokat, hogy ne menjenek el az országból? Milyen előnyös tényező van a rendszerben, ami miatt megérné itt maradni?
"#2 Ezekért az előnyökért péknek is elmehettem volna és a legnagyobb kockázat az lenne, hogy odaég véletlenül a kifli..."
Más szakmáknál is hasonló a helyzet, mégsem ürül ki teljesen az ország. Kint lehetne akármivel 4-5x ennyit keresni, de azért az embereknek nem csak a pénzből áll az élete.
Én pl. most végzek egy piacképes mesterszakot, minden szaktársam dolgozott már egyetem közben is, mindenki beszél nyelveket. Ennek ellenére tudok olyanról aki tervezne külföldre menni, pedig sokkal jobban fizető pozíciókat lehetne szerezni. (Sőt, volt aki küföldön is járt előtte egyetemen, állást is ajánlottak neki, de nem maradt.)
7-es vagyok.
Pedig szerintem igen is munkavállalóként IS és betegként is nagyon sokat tehet az ember magáért, illetve az egészségügyért. Egyszerűen csak birka nemzet vagyunk és tűrünk.
Sztrájkolnak a diákok, a tesco dolgozók, a bkk sofőrök, a vízügyi dolgozók, a taxi sofőrök, mindenki. Sürgősségi ellátás mellett megtehetik ugyanezt az eü dolgozók is.
Nem vagyok kormány párti egyáltalán, sőt... látom a rendszer rengeteg hibáját és hogy a vakvilágba húzogatja a határokat, amikor pl. bért emel kollektívan. Ennek ellenére azt gondolom pozitívumként kell mindezt megélni, ugyanis édesanyámék korosztálya két évvel ezelőttig 8-10 éven át egy fél százaléknyi béremelést sem kapott. Nem kell csodálkozni, hogy ilyen mértékű lemaradásban vagyunk, ezt nem lehet egyik napról a másikra felzárkóztatni (főleg nem a nyugat európai bérekhez).
Én három éve nettó 148 ezer forinttal kezdtem a munkás pályafutásomat, Budapesten és már ennek is úgy örültem, hogy madarat lehetett velem fogatni. Valahogy mindig megvoltam belőle a következő fizuig.
Ma ennek havonta a háromszorosát hozom haza és csak három év telt el.
Igen, nálunk is sokszor azt generálja a munkaerő hiány, hogy két ember helyett dolgozom, de megfizetnek érte, jelenleg elégedett vagyok a helyemmel (bár ismétlem, tudom hogy nem ez az átlag, az inkább a fele). Ugyanúgy nem lesz még saját tervezői, vagy kivitelezői irodánk nekünk mérnököknek 40 éves korunkra sem, mint neked magánpraxisod, még is meg kell találni az utat, amerre lehet előre haladni a céljaink felé.
Lehet nyavajogni, keseregni, de attól nem lesz jobb.
Én azt gondolom, hogy el lehet menni külfödre, de az ottani béreket az ottani életszínvonalhoz hasonlítsuk, ne az itteniekhez. Kint élő ismerősök, akik kint is terveznek maradni ugyanúgy panaszkodnak, hogy nem tudnak egyedül albérletet fenntartani, ott sosem lesz saját ingatlanuk (bár nincs is erre mindenki úgy rágerjedve, mint itt). Ha ugyanolyan életszínvonalon él, mint itt, annyit megy nyaralni, étterembe, szórakozni, mint itt, akkor hó végén arányaiban nem jön ki jobban.
A különbség, hogy tudja, hogy ott a gyereke jó pedagógiai rendszerben, egészen más értékekkel fog szocializálódni és ha egészségügyi ellátásra van szüksége, akkor kapni fog. Az más kérdés, hogy ott mindig külföldi, bevándorló leszel és ezt szinte mindenkitől hallom ellenérvként.
Az biztos, hogy mi is megyünk, ha menni kell. De valószínű a villanyoltók között leszünk, mert szeretjük a szakmánkat és próbáljuk "fiatalítani" azt, amíg engedik és lehet. Ha már erőnkön felül megy mindez, akkor lépni kell... Viszont azt gondolom az eü rendszer pl. előbb oldja meg magát (összeomlik), minthogy mi csomagolni kezdenénk a bőröndjeinket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!