Mennyiből lehet megélni Budapesten albértletben?
80%-os le lett pontozva, pedig alapvetően igaza van.
A legolcsóbb garzonok 90-100+rezsitől indulnak, ha kijön 120-ból már jó. Mellette 30 ezer a kaja, bevásárlás, de az még vegetálás. Egy bérlet 10 ezer.
150 ezer a nagyon az alja, még a 200 is a pont kijön kategória. És akkor még egy fillér megtakarítása nincs az embernek.
Nem keres mindenki 400 fölött, de a kérdés nem is ez volt, hanem hogy mennyiből lehet megélni. Nem kell 400, még 300 sem, ahogy írtuk, megélni meg lehet 150-200-ból is.
Csak definiálni kell, mit jelent megélni. Megél a csöves is a sínek mellett felépített bádog bódéban havi néhány 10 ezerből, mégsem nevezhető életnek.
Ahogy írtam, önálló albérlet rezsivel együtt 120-130 alsó hangon. Bérlet 10 ezer, kaja, bevásárlás még spórolósan is 30-40 ezer. Már 160-180 ezernél járunk. Általános ruházkodás, esetenkénti gyógyszerek, kiadások még több 10 ezret elvisznek havi szintre visszaosztva. Már ott vagyunk, hogy éppen elég a 200 ezer.
És ha esetleg több szobás albérletet akar az ember, mert időnként vendéget is fogadna, autót kell fenntartania, netalán van állata, kutya, macska amire költeni kell akkor rögtön 250-300 körül mozog.
És az emberek általában szeretnek megtakarítani is.
Utolsónak igaza van.
Nem mindegy, hogy milyen színvonalon kíván az ember megélni és hol/miben. Saját lakásban, híd alatt, társbérletben, önálló albérletben, stb. Mivel ez a legnagyobb költség, szerintem ezt a legfontosabb első körben tisztázni.
Ha saját lakásban lakik az ember, akkor 120-200 ezerből is simán meg lehet élni átlagos igényekkel, még félretenni is sikerülhet.
Ugyanez önálló albérletben már szinte lehetetlen... ezt szépen levezették fölöttem.
Társbérletben nettó 200-ból már esetleg meg lehet lenni.
Nem könnyű boldogulni, de valahogy mindig lesz és az ember rákényszerül, hogy megoldja. Valaki úgy, hogy többen laknak akár egy szobában is. Valaki úgy, hogy másod, harmad állást vállal. Valaki úgy, hogy hazaköltözik vidékre.
Amikor felköltöztem Budapestre még 70+rezsi volt egy albérlet és már azon is hüledeztem, hogy sok. Akkor sok volt. Főleg a 140 ezres fizetésemhez mérten. Ketten béreltük ki, így csak havi 50 ezremet vitte a lakhatásom rezsivel. Egyre több lett a fizum, egyre könnyebb lett az élet, de az első évet még emlegetni fogom egy darabig, nem volt olyan régen. :)
Párostól, pesti átlagos diplomás bérrel már egészen barátságosan el lehet éldegélni. Főleg saját lakásban, fele akkora törlesztőket fizetve, mint amennyi most egy albi bérleti díja. A havi törlesztőrészlet kettőnk fizetésének pont a tizedét teszi ki.
Minden kezdet nehéz.
Mi 45 ezerért béreltünk Budapesten egy másfél szobás, 43nm-es lakást. Igaz, külvárosban volt, azért ilyen olcsó és mert nem emelték amíg ott laktunk. Másfél éve költöztünk saját házba. De egy hasonló külvárosi kis lakás manapság is megvan rezsivel együtt 100e körül. A többi tényleg csak rajtad múlik. Lehet kenyéren és vízen élni és lehet haverokkal iszogatni havi 50 ezerért. És a kettő között bármi. Mi például 4 évet laktunk párommal albérletben. A kezdetén a legrosszabb diákmunkákat is elvállalva éppen megéltünk. Aztán szép lassan egyre több lett a fizunk, de még most ketten együtt is csak havi 400-500-at kapunk (tehát nem fejenként!) mégis össze tudtuk rakni a lakáshitel önerőt és a törlesztőt is könnyű fizetni.
Én azt mondom ha egyedül vagy mindenképpen keress lakótársat. Ha pároddal vagy az más. Két fizetésből nem lehet gond egy lakást bérelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!