Jogszerű egy alkalmazottól fizetést visszatartani?
Munka Törvénykönyvébe ütközik.
A munkáltató önkényesen _semmilyen_ indokkal nem tarthat vissza bért.
Az indok kamu, mert, ha a barátod mondana fel egyoldalúan,jogos indok nélkül, azaz pl nem megy be, akkor a munkáltató is perelhet, ilyenkor a kártérítés a munkavállaló egy havi átlagbére+ a munkavégzés elmaradásából eredő kár megtérítése.
"Az indok kamu, mert, ha a barátod mondana fel egyoldalúan,jogos indok nélkül, azaz pl nem megy be, akkor a munkáltató is perelhet,"
A legtöbb munkahelyen 3 hónap próbaidő van, amikor is indoklás nélkül egyik napról a másikra lehet felmondani - szóval nem kamu az indok, és ugyebár ilyenkor szó sincsa arról, hogy a munkáltató perelhet.
"A legtöbb munkahelyen 3 hónap próbaidő van, amikor is indoklás nélkül egyik napról a másikra lehet felmondani - szóval nem kamu az indok, és ugyebár ilyenkor szó sincsa arról, hogy a munkáltató perelhet."
Attól még kamu az indok, hiszen éppen a próbaidő miatt nem is tarthat semmire igényt a munkáltató. Vagy ennyi erővel miért nem a munkavállaló kér dupla bért 1. hónapban, mert mi van, ha kirúgják?
Jogilag ilyet egy munkáltató sem tehet, sem próbaidő alatt, sem utána.
Törvény szerint a ledolgozott időre bérezés jár! A bért legkésőbb a tárgyhót követő hó 10-ig kell a dolgozónak kifizetni.
A munkáltató mással biztosítsa be magát az dolgozói "elvándorlás miatt", ne ilyennel.
"Mit lehet ilyenkor tenni?"
A szokásost: Kormányhivatalokban vannak a munkaügyi hatóságok, ott kell panaszt tenni. A munkaügyi- és munkavédelmi hatóság illetékes a munkáltatókat ellenőrizni olyan szempontból, hogy a törvényeket betartják-e, valamint, hogy a munkavédelmi, munkabiztonsági törvényeket is betartják-e.
Egy jogvita esetén pedig az az életszerű, hogy a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a dolgozó a teljes bérét megkapta. Ez mindig is így volt, hiszen nála van a bankszámla kivonat, amin az utalást látni, vagy a bérpapír, amin a dolgozó az aláírásával igazolta, hogy átvette a bérét, ha készpénzes bérfizetés van a cégnél.
Ha egy "szokás" törvénybe ütközik, akkor az nem más, mint törvénytelen... :)
Kiegészíteném még azzal, hogy bérből levonni csak jogszabály alapján, vagy a dolgozó (írásos) hozzájárulásával lehet!
Jogszabály alapján van az adóelőleg, valamint a járulékok levonása, valamint ha végrehajtható okirat alapján a végrehajtók letiltják a bért. Továbbá a munkabér-előleg vonható vissza, valamint az SZJA rendezés (év végi bevallások alapján, amikor még a cégek is elkészíthették a dolgozók helyett), amit szintén jogszabály biztosít.
Nem tudom, mi a francért vagyok már megint lehúzva:
9-as,12-es válaszomban leírtam egy jelenséget, amit valószínűleg nem sokan hallottak, ismernek - ezt akartam megismertetni a válaszolókkal - sehol nem írván azt, hogy ezzel egyetértenék - sőt, ki is hangsúlyoztam, hogy nem - vagy jogszerű lenne.
Mindössze annyit írtam, hogy nem kamu az indok, hanem VALÓS. Azaz tényleg van ilyen indok, tényleg csinálnak ilyent a munkáltatók, nem a kérdező kamuzik - ha nem is jogszerű.
Na mindegy...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!