Hogyan írjam meg a motivációs levelet?
A motivációs levél részei
A pályázatot elbíráló cég és személy neve
Megszólítás
Jelentkezés tárgya a munkakör pontos megnevezésével
Jelentkezés rövid megindokolása
A pozíció betöltéséhez szükséges szakmai tapasztalatok és információk ismertetése
Rövid önjellemzés, a munkakör betöltéséhez szükséges személyes tulajdonságok ismertetése
Személyes találkozásba és tárgyalásba vetett bizalom kifejezése
Dátum, elköszönés.
Három alapkérdésre válaszoljon.
A motivációs levél vagy kísérőlevél az önéletrajz mellett az írásbeli pályázat másik fontos eleme. Fél oldalnál nem hosszabb és általában három blokkból áll:
hol találtuk az állásajánlatot,
miért pályázunk,
miért tartjuk magunkat alkalmasnak a munkára / milyen erősségeinkre építhet a munkaadó.
Legyen személyes.
Míg a cv száraz tények gyűjteménye, addig a motivációs levél lehet személyesebb. Egyrészt próbáljuk meg kideríteni, ki kapja meg és személyesen szólítsuk őt meg (Kedves Hölgyem/Uram helyett Kedves és a név), másrészt a belső motivációra is lehet utalni (Szeretnék egy piacvezető / az iparágban elismert cégnél dolgozni.)
Ne az önéletrajzot ismételjük meg.
Gyakori hiba a motivációs levelekben, hogy a pályázót prózában leírják önéletrajzukat. Lehet benne utalni egy-egy állomásra, de csak csínján, ugyanis ez unalmassá és hosszúvá teszi a levelet.
Óvatosan a közhelyekkel.
Szintén gyakori probléma, hogy a pályázók felsorolásszerűen írnak pozitív tulajdonságokat. („Szeretem a kihívások, csapatjátékos, rugalmas, kreatív vagyok, kiváló a kommunikációs készségem.”) Ezek így futószalagon inkább üres szólamok.
Inkább kevesebbet írjunk, de az legyen tényekkel, esetekkel alátámasztva. Például így: „Előző munkahelyemen egy öt fős csapatot irányítottam. Minden évben 5 százalékkal növeltük az egység bevételét.” Vagy így: „Szeretem a kihívások. Előző munkahelyemen a nulláról egy önálló üzletágat építettem fel, amely egy év után a cég árbevételének 10 százalékát hozta.”
Ügyeljünk a nyelvi igényességre.
Ahogyan az önéletrajznál, úgy itt is jelentősen rontja az összképet a rossz nyelvhelyesség és az elütések. Futtassunk át rajta egy helyesírás-ellenőrzőt és/vagy kérjük meg egy ismerősünket, olvassa át.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!