Ha munkaerőhiány van, akkor mégis miért nem kell senkinek a valóban szakképzett munkaerő, miért munkanélküli itthon a fiatalok fele, akiknek esze is van?
Olvastam ezt a cikket:
Ez a mondat ragadott meg:
„Nonszensz, hogy bizonyos szakmákban az emberhiány már a vállalatok növekedésének szab gátat, ugyanakkor képzett és felkészült emberek tömegével számolnak be arról, hogy nem kapnak meg állásokat, vélhetően az életkoruk miatt”
Ez kivágta nálam a biztosítékot. Mert ha a 30 és a 35 éves ennek megfelelő ember se kap már munkát, akkor mégis már mi a franc van ezt magyarázza meg valaki?
Szerintem aki a legkevesebbet kéri és még éppen megfelel nekik, az lesz a befutó. Azaz ha te bruttó 161-ért is bevállalod kezdőként azt, amit más, kezdőként, csak 210-ért, akkor jó esélyeid vannak. Más kérdés, hogy a havi nettó 107 000 Ft éhbér, a rezsi nem jön ki belőle és az étkezés.
Az egyetemek képzési kapacitásait 2005-höz képest megfelezték, de a magyar diplomás munkaerőpiacon más változtatás nem történt lényegében. Egy példa, tömegével képzik most is az élelmiszermérnököket Szegeden, zömük nő. Kérdezem én, hova, amikor már az USA-ban is van kivándorolt élelmiszermérnök nő dögivel?
Sokuk semmit sem tud kezdeni a BSc diplomájával, hiába volt ösztöndíjjal az UK-ban, Kínában, vagy bárhol máshol.
Én sem találok nagyon szakmai állást az MSc diplomámmal 30 évesen. Pedig tudok egyedül cikket írni.
A Csongrád megyei kis vegyipar helyzetét néztem éppen a nyáron, siralmas, ami volt, az is hanyatlik, minden mutató rettenetes. De Szegeden most is képzik a vegyészeket és még az országban számos helyen. Senkit sem érdekel, mi lesz velük.
Sokan nyomják, menj programozónak, de a programozás egyedi gondolkodásmódot követel, nem sok embernek áll rá az agya 15-17 évesen. Nem lehet mindenki programozó.
# 1.: De, van olyan, hogy nem vesznek fel, mert öreg vagy!
A magyarázat.: A cégek 25 éves korig, fiatal munkavállaló után igényelhetnek bérkompenzációt. Tudod, van egy állami támogatási rendszer, amit pont azért csináltak, mert előtte, meg az volt a nagy panasz, hogy a friss diplomások esélytelenek. Valójában, egyes térségek gazdaságával van baj.
A valóban szakképzett munkaerő kevés Magyarországon , a gyakorlott ( tehát évek óta a szakmában dolgozó ) szakmunkások keveslik a beígért bért , sokan külföldre mennek , a legjobbak pedig saját vállalkozást alapítanak.
A szakközepet frissen elvégzettek sokan vannak , de valójában képzetlenek ,egy részük meg nem is akar dolgozni.
A diplomások sokan vannak ( gyenge diplomákkal - turizmus,pénzügy,nemzetközi kapcsolatok,marketing,Hr,hasonlók ) , de ők nem szakmunkások , nincs gyakorlatuk , túlképzettnek tartják őket és a fizetési igényük is irreális.
Hiába van " eszük " , ahogy írod , az pl. egy fűtési rendszer kiépítésében nem segít , ahhoz több év gyakorlat és kapcsolatrendszer kell.
A 8 általánosat végzettek nem szakképzett munkaerő.
A szakképzett munkaerő másik része helyileg nem ott van , ahol a munkahely lenne , ők az öregebbek , már van házuk , családjuk , úgyhogy nem mobilak , nem költöznek.
És el is fogyott az a " rengeteg " szakképzett ember....
# 4.: Jókat írsz, ha te vagy az IT szoftvermérnök, nem láthatod, de természettudományos területen is rengeteg szinte használhatatlan/elavult tudást képviselő, egyébként jó-jeles eredményű diplomát adnak ki, főleg vidéki egyetemeink.
Viszont baj az is, hogy külföldi multik mosópor, pelenka, WC-papír gyártói lettünk, vagy autóipari összeszerelők.
Azaz az "eszünket" vagy nem használják, vagy a nyugati bérek töredékéért kihasználják. De a szellemi termék nem idehaza landol, mi csak a csekély bért kapjuk cserébe.
Ez baj ("agyelszívás" helyben).
Éppen ebben a folyamban fuldoklok magam is, a saját tapasztalásom az, hogy nem vagyok kellőképpen hülye.
Sajnos tudom, hogy mi jár és mennyiért.
De az is igaz, hogy nem mindegy, hogy hogyan fogalmazod meg magad azon a jelentkezési lapon.
Ma a munkaerőpiac munaadói oldala olyan hatalmas szakadékokat tartalmaz, amit nagyon nehéz olykor még felfogni is. Hosszasan tudnék mesélni, de a lényeg, az életben az "észhez" nem "jár" a munkahely.
Vannak emberközpontú munkahelyek, ők nem panaszkodnak. Valyon miért?
A hal mindig a fejétől bűzlik...
Munkaerohiany csak a dinamikusan fejlődő iparágakban van, ezekben azokban nagyon. ( Gépészmérnök, villamosmernok, programozó, mérnökinformatikus ha a diplomakat nézzük, ha nem. Diplomakat, akkor fűtésszerelo, gépkezelő, lakatos, villanyszerelő, hegesztő stb ) , szóval a MUSZAKI dolgokkal foglakozó ágazatokban. Adele halad a világ, hogy minden gepiesedik, az informaika kezd irányítani mindent, ami aztán húzza magával az elektronikát, meg az egyéb műszaki dolgokat. Tehát olyan helyzetben élünk, hogy egyre inkább ilyen szakmeberekre van szükség, a többitől.pedig egyre kevesebbre.
A fő gond, hogy ezek a szakok NAGYON matekorientáltak, 10 bol 7 ember pedig nem szereti a matekot. A másik, hogy ezek olyan gyorsan fejlődnek, hogy az egyetemi képzések nem.kepesek tartani a lépést, így biztos tudással rendelkező szakembert nehez találni. Másik probléma a nyelvismeret. Manapság már egyre inkább elvárt egy C1-es angol / német a munkaerőpiacon, viszont azok akiknek.ez megy, inkább lelepnek kulfoldre 3-szoros fizetésért. Szóval ki marad itt ? A gyengébb kepesseguek.
A problémat csak úgy lehetne orvosolni, hogy ha a műszaki dolgok felé tereljük a fiatalságot, és megszerettejuk velük a matekot. De hát ez nem fog menni, mert ezekhez a műszaki dolgokok egy olyan szemlélet is kell, ami kevés emberben van meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!