A munkaerőhiány miatt ma könnyebb elhelyezkedni egy munkanélkülinek Magyarországon, mint pár évvel ezelőtt?
3,
De igen.
Pl rengeteg tanárra lenne szükség
Már nincs olyan, hogy aki nem akar dolgozni, az nem dolgozik. Behívják közmunkásnak, amit nem kötelező elvállalni ugyan, de akkor 2 évig nincs álláskeresési, stb, így elvállalják.
Meg ahogy írták könnyű elhelyezkedni, csak nem mindegy milyenek a körülmények. Az összeszerelő gyárakba mindenkit felvesznek, csak ott olyan körülmények is vannak (olyan szintű napi termelési számot várnak el, hogy egy robotizált gyár se biztos tudna termelni annyit, stb).
Azért ha mélyebben megnézzük, annyira nem igaz a munkaerőhiány. Sok olyan cégről hallani, amelyik hangosan hirdeti, hogy nem talál munkaerőt, diplomás vagy szaktudást igénylő munkaköröknél aztán jellemzően kiderül, hogy azért nem találnak megfelelőt, mert pályakezdőket nem vesznek fel, így csak más cégektől van esélyük átcsábítani embereket, betanított munkaköröknél meg minimálbér és olyan munkakörülmények, ami miatt inkabb közmunkára mennek. Amelyik cég munkaerőt akar, most is talál, csak már vége annak az időszaknak, mikor egy hirdetésre 1000 ember jelentkezett, ma már ugyanolyan hirdetésre csak 30-40 ember közül válogathatnak.
Nemrég egy ismerősöm munkahelyén új embert kerestek. Természettudományos MSc végzettség kellett hozzá, de pályakezdő is szóba jöhetett, nettó 200 a bér, ami fölé csak alig tudtak volna menni. Hát nagyon sokan jelentkeztek, volt kik közül valogatni, és akit felvettek, az el is fogadta a 200 nettót. A konkurencia ugyanezen munkakörben jóval többet fizet, de pályakezdőkkel nem bajlódnak.
Az előzőnek igaza van. A munkaerőpiac nem csak munkahely és potenciális munkavállalók darabszámának arányából áll.
Kérdés a végzettség, az egészségügyi alkalmasság, stb, és nem utolsó sorban pedig a földrajzi szórás. Vannak megyék, falvak, ahol iszonyatos munkanélküliség van, és van, ahol hatalmas munkaerőhiány, mégsincs ellentmondás. Még csak azt sem lehet mondani, hogy ez csak kifogás, hiszen ezekből a zsákfalvacskákból lehet, hogy 3-4 óra lenne az út a munkahelyre arról nem is beszélve, hogy jó, ha napi két járat megy oda. Ezek az ingatlanok annyira értéktelenek, hogy fillérekért sem lehet eladni, hogy odaköltözzenek, ahol pl. a gyár van, főleg, mivel azoknak az ingatlanoknak az értékei nyilván sokkal többet érnek. tartós munkanélküliek meg nem a milliós megtakarításaikról híresek. Ha pedig közlekedésre, és lakbérre menne el a fizetésük 90%-a, akkor ugyanott lennének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!