A nyugati fizetések csak az alacsony jövedelműeknek okoznak nagy előrelépést?
igazából persze, ha valaki Németbe kap 400ezret akkor 'rosszabbul' él mintha itthon kapna 400ezret, de az a lényeg h
1) miért kapod azt a zsét; szóval amiért itthon 400at kapsz, azért kint sokkalta többet... amiért kint 400at kapsz, azért itthon sokkalta kevesebbet
2) nem mindegy, hogy ebből mennyi marad a zsebbe... egyik kanadai ismerős mondta hogy 'amerikai haver menőzött hogy mennyivel többet kap mint én... igen, aztán megkérdeztem, hogy na és hónap végén mennyid marad? ja', és tényleg...
itthon pl én kapok nettó 200-at, Pesten, diplomával, első munkahely... nem rossz, magyar átlagbér felett vagyok (mondjuk angol helyett német nyelvtudással ez a munka Ausztriában inkább nettó 800-900e ft-nek felelne meg; ennyivel meg NEM drágább Ausztria), de mégis:
- lakásbérlés egyedül 80-110ezer ft + 10-30e a rezsi és közös költség
- vásárlás (jórészt étel) havi 20-40ezer ft
- tv + internet + telefon havi 5-10e
- bkv bérlet 10e
s akkor ott tartunk, hogy a nettó 200ból marad 5-60ezer ft bármi másra... ruha, kondibérlet, szórakozás
ez a legnagyobb baj, hogy a fizetés nem magas, de a megélhetés nem alacsony
Angliában, Németországban, Írországban, Skandináv államokba sokkalta több marad hónap végén a zsebedben százalékosan
van spéci oldal, ahol össze tudod az árszínvonalat és fizetést hasonlítani városok között, és eléggé meglepő dolgok jönnek ki (pl hogy a dán 20 órás átlag DIÁKMUNKA bérrel olyan életszínvonalon tudsz Aalborgban élni, mintha itthon nettó 300ezret keresnél Pesten... ami nem mindegy)
szóval nem, a nyugati 'élet' a legtöbb osztálynak előrelépést okoz
Igen, a nettó fizetés önmagában csak egy szám, mert sokan nem veszik figyelembe az adott ország árszínvonalát.
Itt egy lista, ebből látszik, hogy a német 610-es nettó fizetés annyit ér, mint nálunk a 336. Régóta mondom már, hogy kiköltözni és kint dolgozni, ráadásul valami 1100 Eurós állásban nem igazán éri meg. Talán csak annak aki itthon 80-90 ezrekből tengődik.
Sok ismerősöm évek óta mondja, hogy ennyit meg annyit keres Euróban, mégsem jut semmire, mert rengeteg kiadás van egy nyugat-európai országban.
Én is külföldön dolgozom és ahhoz, hogy haladjon is az ember, nincs mese ingázni kell. Vagy Magyarból Osztrákba. Vagy Németből/Osztrákból Svájcba. Máshogy csak annyit látsz, hogy hó elején érkezik egy Forintban átszámolt csinos összeg a számládra, amiből harmada, fele megy is rögtön a lakhatásra. Ingázással, viszont vastagon plusszos a dolog. Egy 1500 nettó fizetéssel ott vagy, mintha kint élnél 3000-ből.
Az árszínvonal valóban fontos, de ettől még létezik magasabb életszínvonal.
Például az osztrákok kb 4x annyit keresnek, mint egy KEurópai, viszont csak 2x élnek jobban. Tehát a sokkal magasabb fizetésük egy jó részét elviszik a magasabb árak (lakhatás például), de ezzel együtt is magasabb vásárlóerőt, és életszínvonalat tudnak maguknak biztosítani.
(persze a kiköltözők nagy részére ez sokáig nem fog állni, amíg nem alapozzák meg a megfelelő nyelvtudást, szakmai elismertséget, etc)
Ez a drágább kint az élet dolog olyan, hogy igen, magyar viszonyokhoz képest 2x drágább...Csak mellette 3x annyit keresel, tehát arányaiban több pénzed marad.
"Viszont ennyi pénzt, sőt többet is simán meglehet kapni itthon is szóval nem értem miért menőzött."
Ja, csak nem mindegy hogy itthon egy középvezető kap 400 nettót, külföldön meg egy sima melós. Aki itthon 600-at keres, az jó eséllyel 2x annyit kapna odakint. Persze valójában ez 100 dologtól függ, mert lehet hogy valaki itthoni cégben ismerősi kapcsolatokkal és tudásával van ott ahol, külföldön meg csak X+1-edik állásjelentkező lenne. Vagy vannak nagyobb multik, külföldi cégek, ahol Magyarországon is kb a nyugati bért adják.
Még annyi jutott eszembe, hogy annak nincs nagy előrelépés, aki itthon mondjuk egy diplomás állásban van 2-300 ezerért, de kint csak egyszerű munkát tud szerezni 4-500 ezerért. Ő szinte ugyanott van pénzügyileg és az életminősége még romlott is mellette.
Megint más, hogy kinek milyen igényei vannak. Mert sok ismerős itthon kocsival mászkált meg saját albérletben lakott. Aztán Bécsben/Londonban valamiért elég volt nekik a tömegközlekedés meg egy szoba közös fürdővel.
Rengeteg a változó, egyénenként változik, hogy kinek éri meg kimenni. De mikor egyszerű kinti melósok azzal vetítenek, hogy mennyi pénzt tesznek félre, akkor a legtöbb esetben az áll a háttérben, hogy szinte zombiként élnek kint, lemondanak mindenről, csak, hogy hízzon a bankszámla. Alvás-munka-evés-repeat. Tehát az életminőség brutális csorbát szenved, amit nem is igazán lehet pénzben kifejezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!