Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Határozott idejű szerződést...

Határozott idejű szerződést felmondhat a munkavállaló?

Figyelt kérdés
Egy hónapom van, de most találtam egy határozatlan idejű és jobban fizető állást. Egy hét múlva kellene kezdenem. A jelenlegi munkahelyem tuti nem enged el közös megegyzéssel.
2010. máj. 15. 22:18
 1/4 anonim ***** válasza:
28%

És még a felmondási időt is ki kell töltened.


Csinálj szabálytalanságot és elküldenek.

2010. máj. 15. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Határozott időnél nincs felmondási idő... Nem tudok olyan szabálytalanságot csinálni, ami miatt elküldenének, határozott idejű munkavállalót szinte lehetetlen kirúgni, és szükségük is van rám.
2010. máj. 15. 22:32
 3/4 anonim ***** válasza:
78%

Rákerstem, mert én sem tudtam, hogy ilyenkor hogy müködik,itt van:A határozott időre létesített munkaviszonyt a felek alapesetben csak közös megegyezéssel, rendkívüli felmondással, illetőleg próbaidő alatt azonnali hatállyal szüntethetik meg. A munkáltató azonban ettől eltérően is megszüntetheti a munkavállaló munkaviszonyát, ha a egyévi vagy ha a határozott időből még hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre jutó átlagkeresete kifizetésével.

Munkáltatói jogellenes megszüntetés esetén: ha a bíróság megállapítja, hogy a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, a munkavállalót, ilyen irányú kérelme esetén, eredeti munkakörében tovább kell foglalkoztatni. A munkáltató kérelmére a bíróság mellőzheti a visszahelyezést, amennyiben az a munkáltatótól nem várható el. (A bíróság ennek mérlegelésekor figyelembe veszi a munkavállaló szakmai képzettségét, a munkakörét, a munkáltatói jogsértés súlyát…stb.) Nem mellőzheti a visszahelyezést a bíróság, ha a felmondás felmondási védelembe, a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe, hátrányos megkülönböztetés tilalmába ütközik, vagy a választott szakszervezeti tisztségviselőre előírt feltételeket nem tartotta be a munkáltató.



Amennyiben a munkavállaló nem kéri vagy a bíróság mellőzi a visszahelyezést a munkáltató köteles



1./ 2-12 havi átlagkeresetének megfelelő kárátalány (ennek összegét a bíróság a jogellenes munkaviszony megszüntetés összes körülményeinek mérlegelésével állapítja meg, a munkavállaló munkáltatónál eltöltött munkaviszonyának időtartamára, a jogellenesség súlyára, a felmondás alaki, tartalmi hibáira tekintettel),


2./ elmaradt munkabér (a prémiumot is),


3./ egyéb járandóságai (pl.: szabadságmegváltás)


4./ felmerült (bizonyított) kára,


5./ késedelmi kamat megfizetésére.



Nem kell megtéríteni a munkabérnek, egyéb járandóságnak, kárnak azt a részét, ami máshonnan megtérült (pl. munkanélküli járadék). A munkaviszony a jogellenességet megállapító bírósági határozat jogerőre emelkedésével szűnik meg.



-Munkavállalói jogellenes megszüntetés: esetén a munkavállaló köteles a munkáltató számára a rá irányadó felmondási időre járó átlagkeresetének megfelelő összeget megfizetni. Ha a munkavállaló a határozott időtartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen és a hátralévő idő rövidebb, mint a rá irányadó felmondási idő, akkor csak a hátralévő időre járó átlagkereset megfizetésére köteles. A munkáltató a felmerült és bizonyított kárát is követelheti a munkavállalótól, az erre vonatkozó szabályok betartásával.



IV. Eljárás a munkaviszony megszüntetése, illetve megszűnése esetén:



A munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, illetve megszüntetésekor munkakörét az erre előírt módon köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni (pl.: szerszámokkal, mobil telefonnal). Ennek feltételeit a munkáltató köteles biztosítani. Az utolsó munkában töltött napon ki kell fizetni a munkavállaló munkabérét, egyéb járandóságait, ki kell adni az előírt igazolásokat.


A munkáltató igazolásának tartalmazni kell:


1./ munkavállaló személyi adatait (név, leánykori név, anyja neve, születési idő),


2./ munkavállaló TAJ számát,


3./ munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő tartamát,


4./ levonásokat a munkabérből jogerős határozat vagy jogszabály alapján,


5./ a megszűnés évében igénybe vett betegszabadság időtartamát,


6./ emelt összegű végkielégítésben való részesülését,


7./ nyilatkozatot, ha a munkabért levonás nem terheli,


8./ magánnyugdíjpénztár megnevezését, címét, bankszámlaszámát,


9./ a munkanélküli járadék megállapításához szükséges SZJA, TB igazolásokat.



A munkavállaló kérésére munkaviszonyának megszűnésekor, megszüntetésekor és az azt követő egy éven belül a munkáltató köteles működési bizonyítványt kiállítani, mely tartalmazza a munkáltatónál a munkavállaló által betöltött munkakört és a munkájának az értékelését.

2010. máj. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Bár válasszal nem tudok szolgálni, mert én is e téma miatt keresgélek ,olvasgatok itt. Vajon a munkavállaló is köteles fizetni a fenmaradó időszakra ,vagy ez csak a munkáltatót érinti?Vagyis a munkáltatón múlik az,hogy belemegy e a közös megegyezésbe és akkor max a felmondási időt kell letölteni?
2016. jún. 30. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!