Magyarországon mennyire lehet elhelyezkedni építészként?
Azt hallottam már, hogy nem keresnek olyan rosszul, legalább is átlagosan vagy átlagon felülien keresnek, na de milyen nehéz találni munkát? Vagy ez is olyan, hogy már egyetemista korodban kapkodnak utánad, mint az informatikusok után? Aki álláskereső vagy nem rég talált állást kérem válaszoljon :)
Előre is köszönöm a hasznos válaszokat.
Nem. Sajnos messze nem olyan keresettek, mint pl az IT-sok, vagy a villamosmérnökök, és nagyon nem is kapkodnak.
Eléggé telített a piac, ha sikerül bejutnod valami neves irodába, vagy egy idő után saját üzletbe vágni, akkor jó vagy, de rengeteg diplomás építészmérnök dolgozik nevetsége bérekért.
Persze, ott is vannak jobb és kevésbé jó irányok, de attól nagyon messze van az építész szakma, hogy jó fizetés mellett kapkodjanak értük (persze, ha éhbérrel is beéred, akkor kapkodnak)
Se az építész, se az építőmérnök nem éri meg anyagilag mostanság. És a hazai építőipar teljesítményét elnézve ez szerintem így is marad. Munkát szerintem lehet mindegyikkel találni, de a pályakezdők 90%-a ilyen 140-150 ezerért melózik.
Vegyünk egy 10 éve dolgozó építész/építő mérnököt illetve egy ugyanennyi ideje dolgozó infós-t vagy villamosmérnököt. Az építőiparban dolgozó építész vagy építős örülhet ha megközelíti az IT-s bérének a felét. És ez nem túlzás szerintem.
Sajnos a kezdőbér is leszakadt, de véleményem szerint az évek múlásával ez az "olló" erősen továbbnyílik.
És a fizetésen kívül van rengeteg egyéb elcs*szett dolog az itthoni építőiparral kapcsolatban amiről nem is érdemes beszélni.
Bár építőmérnök vagyok, tudom hogy nagyon rosszul keresnek az építészek. Főleg a tervezők.
És mi építőmérnökök is baromi rosszul keresünk.
Régebben 120-160 körül voltak a kezdő fizetések. Mostanában akikkel beszélek 200 nettó körül keresnek, több év tapasztalattal, több irodával és projekttel a hátuk mögött. Azt hozzá kell tenni, hogy túlóra az "természetes" sokszor 7-8 körül szabadulnak el, amit persze senki nem fizet ki.
Amúgy most pont pörög az építőipar, napi szinten látok új álláshirdetéseket, pályakezdőknek is, aztán hogy ez meddig megy, ki tudja.
Én ha újrakezdhetném, biztos nem b..sznék el 8 évet a semmire. Főleg egy BME-n ahol az 5 éves képzést is átlagosan 7 év alatt csinálják meg az emberek. Elmegy csomó időd a levesbe és nem leszel sehol. Így igazából azoknak éri meg, akiknek már van fix háttér.
Amiben most nagyobb pénz van, az a "mérnöki tanácsadó" cégek és kivitelező cégek. Építésvezetőként lehet 250-300-at keresni, 5+ év tapasztalattal meg akár sokkal többet is, kvalitásoktól függően. Persze a 8 órázást el lehet felejteni az építőipar alapból 10 órára épül, sok túlóra, hétvégi munka, stb. Építészként lehetsz még műszaki előkészítő, ott is 200-300, változó ki mennyit keres.
Igazából azoknak a legjobb, akiknek sikerül egy projektvezető szintet elérni pár év alatt. Nagy felelősség, viszont piacképes tudást jelent, és nettó 4-500 ezres fizetést. Hátránya hogy a magyar építőipar eléggé szarból várat helyzetben van, tekintve hogy nincs már itthon értékelhető szakember.
Állás szempontjából szerintem sok múlik az egyénen is.
Én például sokáig nem mentem még gyakornoknak sem. Főleg hogy gyakornoki helyeken a többség előre kijelenti hogy fizetés az nuku mert a "tudás" amit átadnak mennyire sokat ér...Így inkább diák munkáztam.
Én azzal jártam jól, hogy kiviteli céghez mentem el gyakornoknak, és igyekeztem jól csinálni a dolgokat, így ott maradhattam közel 1 évet amíg az adott projekt tartott. És még utána is marasztaltak volna, de visszamentem egyetemre. Ráadásul kiviteli cégeknél valamennyit mindenképp fizetnek, mert ott gyakoriak a munkaügyi ellenőrzések így muszáj hogy bejelentsenek.
Amúgy ha most kezdenék, akkor szarnék az egészbe, és építészeti látványtervezés, 3D modellezés irányába mennék el. Azt tudod később szabadúszóként is végezni, tudod alkalmazottként is, egész jól is fizet, és az a szakma ahol a valós tudásod nézik.
Ehhez persze profi szinten kell ismerni olyan programokat mint a 3DStudio Max vagy Maya, Photoshop, After Effects, stb. Illetve eleinte be kell vállalnod kisebb projekteket, önálló dolgokat ahhoz hogy legyen egy jó portfóliód. Meg meg kell tanulnod angolul erős szinten.
Pontosan ez a baj az építőipari fizetésekkel. Ha normális bért akarsz kapni, akkor sajnos a sz@rt is kihajtják belőled. Dolgozz napi 10-12 órát, meg esetleg hétvégén is.
Ha órabérre ezt átszámolod, akkor meg megint nevetséges bért kapsz. Arról nem is beszélve, hogy mennyire stresszes a meló a sok alja munkással meg alvállalkozóval szenvedve egész nap.
Az a baj, hogy egy normális mérnöki irányzatban dolgozó ismerőseim napi 8 órában megkapják ezt, sőt jóval többet is. Utána meg van nekik miből kényelmesen élvezni az életet a szabadidejükben.
Az építőiparban meg csessze el az ember az összes szabadidejét azért, hogy egy picit megközelítse ezt a bért. (Hozzáteszem, hogy teljesen még így sem fogja tudni. Órabérbe meg pláne sajnos nem). Ezen szakmákkal szerintem marad sajnos a külföld, itthon felesleges erőlködni ebben az ágazatban. Hozzáteszem, hogy már én sem fogok sokáig.
Az úgy működik, hogy itthon először is rengeteg munkatapasztalatot illetve referenciát összeszedsz. Ha nem valami hiány szakmád van, akkor külföldön kezdőként szerintem nagyon kevesen alkalmaznának. (építő/építész jelenleg 1 országban sem hiány szakma). Akkor inkább szerintem egy helyi kezdő mellett döntenek, ahol van legalább egy anyanyelvi szintű nyelvtudás.
Szóval az itthoni szívást elég nehéz kikerülni, ha csak nincs elég magasan kint ismerősöd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!