Közös megegyezést válasszam vagy a munkáltatói felmondást?
Alapvetően kérdés a közös megegyezés tartalma.
A munkáltatói felmondást meg kell indokolni. Kérdés, hogy van-e alapos oka a munkáltatónak. Ha netán necces a dolog (könnyen találhatsz fogást az indokláson), akkor a munkáltatónak megéri többet ajánlani a közös megegyezés keretében, mint ami járna.
Mindenesetre olyan közös megegyezést ne fogadj el, ami nem ad valami pluszt a felmondáshoz képest. Ha ilyet nem ajánlanak, akkor legyen felmondás.
Csak akkor van jelentősége, ha nem értesz egyet a kirúgással, és bíróságon meg akarod támadni.
Ilyenkor tilos a közös megegyezést választani.
Egyik sem fog semmi pluszt adni.
Ez nem az az eset, amikor pl. csoportos létszámleépítés van, és végkielégítéssel küldenek el.
Sem a közös megegyezés, sem a munkáltatói rendes felmondás nem jelent semmi pluszt.
Függ attól is, mióta tartott a munkaviszonyod, járna-e neked pl végkielégítés.
Ha igen, akkor a közös megegyezést csak abban az esetben fogadd el, ha ott ez a kérdés is szabályozva van és mindent megkapsz, ami a törvény szerint járna neked.
Ha járna végkielégítés, de aláírod a közös megegyezést, ahol nincs róla szó, utána már nem lesz lehetőséged jogi úton se követelni.
Munkáltatói felmondás, ha egyébként is jár Neked végkielégítés.
Ha törvényileg nem jár, és a meg tudtok egyezni abba, hogy mégis kapsz, akkor közös megegyezés (de legyen benne a végkielégítés rész is). :)
Nem csak végkielégítés jár felmondáskor, hanem a felmondási idő egy részére felmentés is a munkavégzés alól. Ha van kollektiv szerződés, az is tartalmazhat bizonyos - a törvényin felüli - juttatásokat.
Csoportos létszámleépítésnél előfordul, hogy a cég nem akarja annak a feltételeit teljesíteni (jelenteni a munkaügyi hivatalban, stb.), ezért inkább szorgalmazza a közös megegyezést. De ezért valamit fel szoktak pluszban ajánlani, ami törvényileg nem járna.
Szóval előszöris járj utána, hogy mi jár (törvényileg, ill. kollektiv szerződés szerint), és csak akkor fogadj el közös megegyezést, ha valami pluszt kapsz.
Szerintem ebben nem sántít semmi.
Gyakorlatilag lehet, hogy annyi a teendője, a valóságban meg 100000 példát láttunk már, hogy egyebeket is csináltatnak az emberrel, mint ami a szűk értelemben vett munkaköre lenne.
Ha a papírokat neki kell megírni, és a vezető megmondja neki, hogy mindegy, melyiket írja, majd a kirúgott ex-alkalmazott eldönti, akkor nem olyan hihetetlen, hogy ez tényleg így történt.
A vezető nem fog utólag még ezzel a kirúgott emberrel foglalkozni, nem áldozza rá az idejét, hogy "Édes komám, döntsd már el, hogy szeretnéd a kirúgásodat!".
Odadobja a könyvelőnek, hogy "Mari, csináld meg a kilépő papírokat!"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!