Ha valaki be van jelentve, de nem írt alá munkaszerződést, hogy működik a felmondás?
Ügyfélkapun keresztül bármikor megnézhető, hogy a munkáltató milyen bevallást adott be a dolgozójáról. Onnan látni, hogy milyen jövedelmet vallott be havonta a barátodról.
Attól függetlenül, hogy van a kezében munkaszerződés vagy nincs, a munkaviszony fennáll, tehát írásban fel lehet mondani. Itt csak az az egy bibi lehet, hogy a felmondás időpontjában próbaidőn van még, vagy sem. Ha próbaidőn van, akkor azonnali hatályú a felmondás, vagyis másnap már nem kell mennie dolgozni, és nincs szankciója sem, ha próbaidőn túl mond fel, akkor már van felmondási idő, amit adott esetben le kell tölteni a munkáltatónál, csak utána távozhat jogszerűen.
Egyébként arra hivatkozva, hogy nincs írott szerződés, a dolgozó a munkába állását követő 30 napon belül mondhatja fel a jogviszonyt úgy, hogy nincs szankciója, tehát az is azonnali.
Természetesen a ledolgozott időre minden esetben jár a bérezés!!!
Köszönöm. Viszont ha nincs munkaszerződés, honnan tudhatja a dolgozó, hogy van-e próbaideje, és ha igen, akkor mennyi?
Egyébként elvileg úgy néz ez ki, hogy a "próbaidőre" egy külön szerződés lenne kötve, ahol csak napi 4 órára van bejelentve, és a lejárta után lenne egy új szerződés már a rendes munkafeltételekkel benne. Viszont mivel nem látta a napi 4 órás szerződést, nem tudhatja, hogy abban milyen felmondási idő van, főleg nem írt alá, tehát nem egyezett bele semmilyenbe. Ilyenkor mi a teendő?
Gratula 1#-es, végre valaki akinek volt a kezében az Mt.
#2:
Csak, hogy értsed: amiről nem rendelkezik a munkaszerződés azt a Munka törvénykönyvének a szabályai töltik ki. Miután itt egyáltalán nem rendelkezik semmiről a munkaszerződés, tekintve, hogy nincs is, úgy az összes szabály az Mt. szerint alakul. A próbaidőt ki kell kötni, ellenkező esetben nincs.
A felmondási idő is az Mt szerint alakul, ami 30 nap, melynek számolása a felmondást követő napon kezdődik.
Egyetértek..., de:
Írott szerződés nélkül még lehet szóbeli megállapodás. Itt most az a helyzet, hogy ezt a szóbeli megállapodást a munkáltató nem fektette írásba. Az Ő kötelezettsége.
Ha szóban megállapodtak próbaidőben, akkor az van. Azért írtam, hogy van benne bibi, mert ezt ugye adott esetben valakinek bizonyítania kell valahogy egy jogi perpatvar esetén. Ha nem bizonyítható a próbaidő, akkor logikusan az MT-re fog a bíróság is hagyatkozni. Ha bizonyítható, akkor pedig azt veszi alapul.
Két fél állítása áll majd egymással szemben, és itt az győz, aki bizonyítani tudja a szóbeli megállapodást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!