Az elkövetkező 10-15 évben várhatóan melyik foglalkozás jövedelmezne jobban Magyarországon: a kamionsofőr vagy a mozdonyvezető?
"ha minden mozdonyt és szerelvényt felszerelnénk pozíciót adó eszközzel, megfelelő szenzorokkal, akkor miért ne lehetne az összeset számítógéppel irányítani?"
Azért, mert ehhez nagyon-nagyon komoly biztosítóberendezési háttér kellene, egyelőre még az is problémát okoz hálózati szinten, hogy amely pályákat már átépítettek 160-ra, ott is csak 120-szal tudunk menni az ETCS Level 2 kiépítésének hiánya (folyamatban van) miatt, illetve a GSM-R hálózat sincs még kész.
Azon kívül egy nagyvasúti pálya nem zárt, ütközhetsz autóval, emberrel, és a vasúti forgalomszervezés is teljes mértékben az ember által vezetett járműveken alapszik. Egy normál vasúti szerelvény ehhez túl bonyolult, hogy ilyen mértékű automatizálást végre tudj hajtani. Tudod mennyi műszaki gond van ezekkel a régi mozdonyokkal (de az újakkal is előfordulnak azért problémák)? Rengeteg, és többnyire ezeket a mozdonyvezető hárítja el úgy, hogy az utasok észre sem veszik. Bármi megtörténhet. Mit csinál a számítógép, ha elgázol egy embert? Ha észre is veszi (pl. megtörtént eset, indulás után ugrott az ember az utolsó kocsi alá, a mozdonyvezető pont a tükröt figyelte, észrevette, volt esély az elsősegélynyújtásra), mit csinál? Ki fog segíteni? Ki fogja biztosítani a helyszínt, a megfelelő szerveket értesíteni? Ja, majd a számítógép jelez a központnak, persze, azok meg elindulnak személyesen meggyőződni róla, hogy mi történt, addig meg megállt az élet az egész vonalon, mert ott vesztegel a vonat 400 utassal. Aztán lehet kiderült, csak rosszul érzékelte az automatika. Ez így nem opció. Meg hogy vesz észre egy ilyet egy számítógép? Tudom, majd kamerákkal figyeli a vonat környezetét. És van egy ilyen számítógépnek térlátása? Honnan látja, hogy az az utas nem csak átment a vonat mögött, hanem aláugrott?
Most ez csak egy eset a 100 ezerből, amelyet a mozdonyvezetőnek kell megoldani egy átlagos szolgálat során. Mindent nem lehet egy ilyen változatos körülményekkel rendelkező pályahálózaton számítógépre bízni. Az országos hálózaton a vasútvonalak között is olyan szintű technikai különbségek lehetnek, hogy míg az egyiken a csúcstechnika van jelen, addig egy másik vonalon még lehet vonali biztber sincs (még egy ellenmenet-kizárás sem).
Vagy meghúzza a vészféket az utas. Mit csinál a számítógép? Honnan tudja a számítógép, mit kell csinálni, mi volt a probléma, és hogy dönti el, mi az ilyenkor követendő helyes eljárás? Pl. vészféket húz egy utas, mert az induló vonaton nem záródott be az egyébként távműködtetésű ajtó. Tegyük fel, elromlott. Ki megy kiiktatni és lezárni, vagy műszaki szempontból megvizsgálni azt az ajtót. Vagy bármely más műszaki ok miatt (egy féknehézmény miatt súlyos károk keletkeztek egy közbenső kocsinál, abroncselmozdulás szoruló fék miatt, füst) ki kell sorozni egy kocsit. Ki fogja a közbenső állomáson ezt végrehajtani? Ki fogja szétkapcsolni, végrehajtani a tolatási műveletet, a megváltozott vonatadatok miatt új vonatterhelési kimutatást csinálni (újra felvenni a vonatot, megállapítani a megfékezettséget, az esetleges korlátozásokat stb.)?
A végén ott tartunk, hogy kell a mozdonyvezető, mert hogyne kéne. Akkor meg mi lenne az értelme, hogy a jelenpillanatban is csillagászati összegekkel működő vasutat még ettől is 1000-szer nagyobb áron automatizáljuk, ha a végén semmit se tud majd a számítógép megcsinálni?
A metró más. Pár km az egész, viszonylag zárt rendszer, minden "állomáson" van megfelelő, kioktatott személyzet (ismeretanyaguk töredéke egy mozdonyvezetőének; van egyféle metrótípus, ami egy zárt motorvonatnak felel meg kb., túl nagy műszaki meghibásodás nem várható rajta üzem közben), meg pár szenzor, ami az utasforgalmat figyeli, aztán mennek a dolgok olajozottan. Ez nagyvasúton kb. elképzelhetetlen, annyiféle jármű (mozdonyok, kocsik, motorvonatok, speciális járművek) létezik.
Ezernyi helyzet van, amit számítógéppel szinte lehetetlen lenne megoldani. Pl. ha kétvágányú pályán észreveszem, hogy a másik vágány felsővezetéki berendezésével gondok vannak, belóg egy leszakadt szigetelő (a következő szemből érkező vonat belecsattan, az viszi a szélvédőt is minimum), akkor tudok értekezni a megfelelő irányítóval (üzemirányított vonalon a forgalmi vonalirányítóval, egyébként a szomszédos állomások forgalmi szolgálattevőivel stb.).
Vagy volt olyan eset, egy íves pályarészen bizonytalanul sétálgató öngyilkosjelölt téblábolt. A másik vágányon, másik irányba haladó vonat még időben tudott jelezni a szemből érkező vonatnak, aki időben gyorsfékezve meg tudott állni az öngyilkos előtt (megpróbálta, csak a vonat az információ miatt meg tudott állni). Lehet, még ma is él, azóta átgondolta.
Kizárt, hogy mindenre tudsz szenzort meg kamerát csinálni, a végén lesz annyi fals jel, hogy megáll az élet állandóan. Így is sok a baj, hát még ha kiveszed a vonaton dolgozó szakembert, mondván majd a számítógép jobban fogja tudni. Aztán ha a mozdony meghibásodik műszaki szempontból, és egy 16 km-es állomásköz közepén megáll, amely rész még közútról se igazán közelíthető meg, hogy küldesz ki embert, és honnan, aki megnézi, mit lehet tenni? Lehet csak egy egyszerű kismegszakító visszakapcsolásával el lehet hárítani a hibát, ezt a számítógép hogy dönti majd el, hogy visszakapcsolható-e egyáltalán károsodás nélkül? Hiszen mindenre igaz, hogy látni kell, aztán az alapján dönteni.
A mozdonyvezetői munka minden pillanata arról szól, hogy fontosabbnál fontosabb döntéseket (mind forgalmi, mind műszaki szempontból nézve) hozunk meg. Ezt automatizálni országos szinten biztosan nem lehet, ez csak a kevésbé jól informált átlagemberek fikciója, hogy "de hiszen a 4-es metrót se vezetik". Ja, persze.
Annyit szeretnék hozzátenni, hogy ha a vasúti közlekedés ennyire összetett, hol van akkor még a közúti járművek teljes automatizálása, ott még több a szabadságfokok száma, még több az előre nem látható helyzet.
Persze egyszer megvalósul, de én évtizedekben mérném. Természetesen a kísérleti autonóm járművekről megjelenő híradásokat én is olvasom - tehát nem érdemes százat idelinkelni.
Egy mai autó nem elég üzembiztos ehhez, egy egyszerű relé miatt megállhat egy mai kamion - én 3 perc alatt kicserélem - a robotjármű nem fogja tudni magától. És még ezer buktatója van a dolognak.
A Merci, amivel járok, folyamatosan kerreg, mint a harkály, mert valami csík van az útfelületen, amit záróvonalnak néz. Máskor átmegyek a záróvonalon, s meg sem nyekken.
Én még nem láttam GPS navigációt, amit ne kellene napjában újraindítani, vagy felülbírálni a kikalkulált útvonalat.
Így nehéz lesz vezető nélküli járműveket üzemeltetni, ahhoz közel 100 % - os megbízhatóság kell, ami álom egyelőre.
Ezt érdemes megnézni:
Mit vagytok itt elájulva az automatizált járművektől?
A 4-es metro is több esetben nem állt meg a végállomáson,hanem vitte tovább az utasokat és ez csak egy "egyszerű" metró,egy kötött pályás rendszer.
Ha ott még nem tud teljesíteni,akkor hogyan tudna autópályán?
A teljesen automatizált járművek még egy 20éven belül még nem lesznek.
Kamion jobban fizet.
Viszont, vonattal kevesebbet kell dolgozni, több a szabadidőt.
Kamionba, meg hetekig csak dolgozol, hajnaltól-estig (15óra/nap), a pénzt el se tudod költeni.
Nem akarok senkit megbántani, de a kamion nem kötöttpályás, ezért nagyobb odafigyelést kíván.
Automatizálási sorrend:
1. Metró
2. Vonat
3. Kamion
4. Busz
5. Autó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!