Jogász szakmával van esély külföldre menni dolgozni?
Nem állami támogatotton vagyok, így a röghöz kötés rám nem érvényes.
Az interneten már utána néztem persze, írnak itt olyanokat hogy Ausztriába, Németországba is lehetséges kikerülni, elvileg csak egy vizsga választ el attól, hogy ott is tudjak dolgozni azzal a tapasztalattal és tudással, amit itthon szereztem. De az interneten olvasott dolgok sokszor nincsenek úgy, ahogy ők írják. Ezért tettem fel a kérdésemet.
Most tehát tapasztaltabb emberek véleményére vagyok kíváncsi. Tudom, hogy kint egy mosogató is annyit keres, mint itthon egy főorvos. Hogy van ez a jog területén? Mert azt olvastam hogy gépészmérnökként, pincérként ilyen olyan munkával már sokan sikerrel jártak a határokon túl.
Van erre lehetőségem jogászként? Azt vegyük számításba, hogy vannak rokonaim németországban, némi kapcsolat áll rendelkezésemre.
Ha a német jog egyezik a magyar joggal, akkor a szakmádban is el tudsz odakint helyezkedni.
Ha a két államban a jog nem egyezik, akár a btk-t vesszük, akár családjogot, vagy éppen a cégek működése, hasonló területen, akkor bizony nehéz lesz jogászként dolgoznod odakint.
De más munkakörben még te is ugyanolyannal eséllyel indulhatsz, mint akinek nincs itthon szerzett kutyabőre.
Unión belül lehetsz bármelyik országban magyar "ügyvéd" például, a magyar szakvizsgáddal, ami azt jelenti, hogy olyan ügyeket vállalhatsz el, ahol a magyar jogot kell alkalmazni.
Bíróság előtt képviseletet nem láthatsz el, és egyéb korlátozások is érvényesek.
Németországban Rechtsanwalt, Spanyolországban abogado, Angliában attorney at law, stb. akkor lehet, ha leteszed a különbözeti vizsgákat. Ezeknek nehézsége nyilván attól is függ, melyik országról van szó. A német jog nyilvánvalóan sokkal, de sokkal közelebb áll a magyarhoz, mint egy angolszász jogrendszer.
A többi jogi szakma közül sok eleve állampolgársághoz kötött (ráadásul eredeti és nem szerzett), így bíró, ügyész vagy közjegyző gyakorlatilag sehol máshol nem lehetnél.
Vállalati jogász természetesen bárhol lehetsz, ha felvesznek.
Nézz utána, erre van amúgy egy külön, nagyon részletes jogszabály.
Amit az első írt, az butaság, mert nem azon múlik, hogy a konkrét szabályozás mennyire hasonló vagy sem. Ezt amúgy sem fogja senki leellenőrizni, hogy eldöntse, ki milyen területen dolgozhat.
A törvényi rendelkezéseket nézd meg.
Nem a telítettséggel van a gond. Gyakorlatilag jogi fogalmazó szintű munkát végezhetsz mondjuk egy cégnél, de ott is kérni fogják, hogy ismerd a helyi jogot, ami ugye nagyon nem egyezik a magyarral.
Ilyen szempontból a jogi szakma nem túl jó, egy mérnök, egy orvos, egy vízvezeték szerelő minimális átképzés árán dolgozhat külföldön, egy jogásznak szinte mindent újra kell tanulnia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!