Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Tényleg igaz, hogy egy OKJ-s...

Tényleg igaz, hogy egy OKJ-s képzés sem ér semmit?

Figyelt kérdés
Mindenhol azt lehet olvasni, hogy az OKJ képzés csakis s**gtörlésre való (vagy felvételinél + pont), de ez mindegyiknél igaz? Tehát nincs olyan OKJ-s képzés, amelynek a birtokában reális esélye lehet az egyénnek, hogy maximum fél éven belül az adott régióban (vagy akár külföldön) pályakezdőként el tudjon indulni a munka világában és gyakorlatot szerezzen később? Vagy ez az egész egy pénzlehúzós parasztvakítás és aki nem lesz diplomás az választhat a minimálbér és a külföldi csavargás között? Ezt csak azért kérdezem, mert egyetemistaként nekem az tűnt fel, hogy már boldog-boldogtalan (korábbi osztálytársaim, akik kettőig nem tudtak elszámolni), a legidiótábbak is diplomát szereznek (ráadásul nem is elsősorban bölcsész, hanem informatikai/közgazdasági területen), de mindenkinek így is pokoli nehéz az elhelyezkedése (kivéve persze azokat, akiknek protekciója van). Valaki pls világosítson fel, mi a szitu most a munkaerőpiacon Magyarországon (vagy akár külföldön) 2016-ban?

2016. febr. 12. 14:33
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%

Túl sokat valóban nem ér, de azért lényeges, hogy mégis mi az a szakma.

Ha valamit iskolarendszerben oktatnak 5-6 évig, akkor a diák már 14 éves korától tanulja az adott szakmát, tehát már érettségi előtt is vannak szakmai órái és gyakorlat is.

Utána az érettségi utáni 1-2 év már komolyabb, csak a szakmáról szól.

Ezt az 5-6 éves tanulást egy 8-10 hónapos tanfolyam nem tudja kiváltani. Ezért a munkáltatók előnyben részesítik a valódi iskoákban megszerzett szakmai tudást a tanfolyamokkal szemben.

De ez sincs kőbe vésve, ha megnyerő és határozott vagy, attól még elnyerheted az állást.

A másik oldala, amit írtam, hogy függ attól, miről beszélünk: egy virágkötőnek nem kell 6 évig tanulnia, neki elég a pár hónap.

De a nulláról nem lesz valaki ügyes, gyakorlott könyvelő pár hónap alatt. (márpedig ilyen tanfolyam is van!)


Az egyetemi diplomák sem jelentenek ma már automatikusan hozzáértést. Végig lehet bukdácsolni kettesekkel is az egyetemet, végigbulizva, részegen, esetleg ilyen-olyan segítséggel. Nekem is elég sok ismerősöm szerzett büfé szakon diplomát, de egyébként életképtelen emberek. Az ilyen úgyse fog tudni boldogulni az életben, ha egyszer megszólalni se tud...

2016. febr. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
85%

Nem túl gyakorlatiasak, azt max. a szakmai gyakorlaton tudod megszerezni, de magadnak kell sajnos megtanulnod mindent, a suli csak egy kis támaszt ad.


Olyan helyet kell keresni, ahova felvesznek gyakornokokat, ott megtanulhatod a tényleges szakmát.

2016. febr. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 A kérdező kommentje:
Persze biztosan végtelenül naiv vagyok, de akkor miért nincsenek jobban szabályozva esek a képzések a munkaerőpiac igényei alapján. Tényleg minden a pénzre megy ki? Valahol bicskanyitogató érzés, hogy ránézek egy képzésre a sok ezer közül és sugárzik róla, hogy egy nagy nulla az értéke, valaki ezzel pedig nagyon jól jár. Mint a Patyomkin-falvak. És mi a helyzet a külföldi munkavállalással?
2016. febr. 12. 14:55
 4/29 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
A papír tényleg nem sokat ér. Ha tudás is van mellé, az viszont sokat érhet.
2016. febr. 12. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
80%

Azért nem egyenlő a nullával. Én speciel sok időt spóroltam hogy lett. Sajnos a hátvakaráshoz is diplomát kérnek, pedig nem mindenkinek van lehetősége megcsinálni. Pl pénz miatt.


Nem vakítás, persze vannak fokozatok, amiket az okj számba írnak. Ismerek okj s konyvelőt, aki hamar kap melót.

2016. febr. 12. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
78%

Szerintem a műszaki Okj-s papírok érnek valamit. Pl. Elektronikai technikus, informatikus.


ilyet érdemes csinálni.


Bolti eladó Okj-t inkább nem is csinálnék, felesleges.

2016. febr. 13. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
84%

Van, ami ér.

Villanyszerelő, Cnc, szakács stb.

Nem fogsz kezdőként sokat keresni, de idővel változik.

Egyébként meg a diplomáról is annyit, hogy mondják, hogy mekkora szakember hiány van IT területen is, aztán nem egy ismerősöm nem kell sehová, mert kezdők és az elvárások nagyok.

Tehát nem arról van szó, hogy nincs ember, hanem olyan, aki megfelelne a követelményeknek, olyan nincs.

Nekem bátyám 14 éve van a pályán, múltkor elment interjúra, hát csak nézett, hogy na most ez hogy?

Mert ehhez is, meg ahhoz is értsen már, meg ezt miért nem tudja meg stb stb.

Kijött, de előtte még megmondta a férfinak, hogy nyugodtan hívhatják az embereket, ez túl sok.

Két hét múlva felhívták, mert nem találtak még mindig senkit és tetszett nekik, hogy megmondta a véleményét(legalábbis ezzel a kajli dumával jöttek), tehát menjen már el, aztán majd beletanul.

Mondta, hogy nem, mert még mindig sok, amit kérnek és élete nem lesz annyi munka mellett, azért a munkáért meg x nettó nem is olyan sok.

2016. febr. 13. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
100%

így van, itt az egyszerűbb szakképzések érnek többet, mert ott jó esélyel tanulsz is valamit az elméleten kívül. ezekkel valóban átlagos szinten lehet keresni, de az tény, hogy az igazán értékes szakmákra maximum magániskolák képzésein érdemes gondolni.


saját bőrömön tapasztaltam, illetve maga az iskola igazgatója is mondta nekünk, hogy ESETLEG a vizsgára úgy fel tudnak készíteni, hogy egy 2-essel átlökdösnek minket, de a szakmára semmiképp, és ennek az az oka, hogy nem tudnak sehonnan sem leakasztani sem szakoktatókat, sem drága eszközöket a gyakorlathoz.


érthető, hisz minek menne el tanítani egy olyan szakember, ha a szakmában 3-4-szeresét is megkeresi annak a pénznek, arról nem is beszélve, hogy a saját konkurenciáját képezné...egy jó magániskola, ahol nagyobb pénzből gazdálkodnak, ott biztosan van az a pénz, amiért egy jó szakember elvállalja az oktatást.


például elég sok helyen, az informatikai szakmákban, mondjuk egy alkalmazásfejlesztő képzésen az iskola informatika tanárjai végzik a felkészítést...ilyen suliban is voltam, egyetlen tanárom volt, aki hobbi szinten, önszorgalomból érdeklődött a programozás iránt, és elég sok nyelvet ismert, és tudott minket oktatni, a legtöbb mezei informatika tanár meg esetleg a Visual Basic-et látta már közelről, és a többihez nem ért, együtt tanul a diákkal...és ugye mikor esetleg levizsgáztál, akkor van egy nagyon alapszintű ezis-azis programozási tudásod, amit ha önszorgalomból nem fejlesztettél, akkor van egy papírod, amivel kitörölheted.

2016. febr. 13. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
71%

Az túlzás, hogy semmit, de nem sokat.

A legtöbb helyen diplomás szakembereket keresnek, akik önálló problémamegoldásra képesek.


A fizikai munkákat egyre inkább gépesítik, automatizálják, az üzleti élet és a közigazgatás egyre bonyolultabb.

A munkaerőpiaci követelmények gyorsan változnak és csak a magasan képzett embert lehet gyorsan és olcsón továbbképezni vagy átképezni.


Egyre inkább a többdiplomás, nyelveket beszélő szakértőké a jövő.

2016. febr. 13. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
78%

Azért, mert valaki diplomás, automatikusan nem lesz szakember, sem jó problémamegoldó.

Azért egy szakemberi státusz 5-10 év tapasztalat, ha nem több, papírtol függetlenül

2016. febr. 13. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!