Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha a munkáltató mond fel, fel...

Ha a munkáltató mond fel, fel kell-e mentenie engem a felmondási idő felére a munkavégzés alól? És mi van ha nem teszi? Nem megyek be? És ha nem adja oda a kilépőpapírokat?

Figyelt kérdés

A cégnél többünknek felmondtak. Ha jól tudom, ez esetben a felmondási idő felére köteles a cég felmenteni a munkavégzés alól. A felmondási idő annyi amennyi, de ennek csak felét kell ténylegesen bejárva dolgozni. És ez nem munkáltatói nagyvonalúság kérdése, ez jogszabályi kötöttség, a cég másként el sem járhat.

Nálunk mégis másként járnak el, felm idő 30 nap, de végig be kell menni minden nap. Aki nem megy be az nem kapja meg a kilépő papírokat és „rohangálhat bíróságra” (főnököt idézve).


Ezt megtehetik?

És én mit tehetek ha mondjuk kinéz egy új állás ahol viszont értésemre adják hogy csakis kilépőpapírokkal rendezett és igazolhatóan lezárt előző munkahelyi üggyel együtt vesznek fel?

Kénytelen vagyok lenyelni? Mert valóban mehetek bíróságra de az mennyi idő? Hónapok? Évek?


2015. nov. 28. 12:39
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ezt dugd az orra alá és közöld vele, hogyha nem tesz eleget a jogszabálynak, te fogod a Munkaügyi bíróságon perelni, ráadásul kártérítésre is igényt fogsz tartani, ha elbukod a másik munkahelyet - vihettek közös ügyvédet is a kollégáiddal nyomatékosítani a helyzetet


Mellesleg megjegyzem, hogy az új munkahelyeden seggülyék a HR-esek/bérszmfejtők, mivel egyszerre több munkaviszonyod is lehet jogilag



39. A felmondási idő


68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:

a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,

b) a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség,

c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.

(3) A (2) bekezdésben foglaltakat csoportos létszámcsökkentés esetén abban az esetben kell alkalmazni, ha a (2) bekezdésben meghatározott körülmények a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában fennálltak.

69. § (1) A felmondási idő harminc nap.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

a) három év után öt nappal,

b) öt év után tizenöt nappal,

c) nyolc év után húsz nappal,

d) tíz év után huszonöt nappal,

e) tizenöt év után harminc nappal,

f) tizennyolc év után negyven nappal,

g) húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.

(3) A felek az (1)-(2) bekezdésben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak.41

(4) A felmondási idő számítása szempontjából a 77. § (2) bekezdésében meghatározott tartamot nem kell figyelembe venni.

(5) A felmondási idő a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén legfeljebb a határozott idő lejártáig tart.

70. § (1) A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.

(2) A munkavégzés alól a munkavállalót a kívánságának megfelelően - legfeljebb két részletben - kell felmenteni.

(3) A munkavégzés alóli felmentés tartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre egyébként nem lenne jogosult.

(4) A kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet, ha a munkavállalót a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a munkavégzés alóli felmentés után következett be.



43. Eljárás a munkaviszony megszüntetése (megszűnése) esetén


80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.

(2)46 A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

81. § (1) A munkáltató a munkavállaló kérelmére, ha a munkaviszony legalább egy évig fennállt, a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) vagy legfeljebb az ezt követő egy éven belül a munkavállaló munkájáról írásban értékelést ad.

(2) Az értékelés valótlan ténymegállapításainak megsemmisítését vagy módosítását a munkavállaló bíróságtól kérheti.

2015. nov. 28. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
22%

Nem értelek: hogyan venne fel bármilyen munkahely tisztázatlan helyzetben, megfelelö papírok nélkl?


A felmondási idö alatt fel LEHET menteni a dolgozót, de nem KELL. Ha ez lejárt, csak utána kezdhetsz másik helyen, függetlenül attól, hogy van-e esetleg felmentésed erre az idöre - ugyanis a felmondási idö végéig ott vagy bejegyezve dolgozóként.


Azt azonban nem értem, mi a problémád: ledolgozod normálisan azt a 30 napot és minden rendben van.

2015. nov. 28. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ne bíróságra rohangálj, hanem a munkaügyi felügyelőknél tegyél panaszt. Pár napon belül ott lesznek ellenőrizni.
2015. nov. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nem értem minek szólsz hozzá ha nem értezs hozzá?



A felmondási idö alatt fel LEHET menteni a dolgozót, de nem KELL.



Ahogy írják is:

70. § (1) A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.


KÖTELES. Nem barátság vagy jófejség kérdése. Köteles.



Ha ez lejárt, csak utána kezdhetsz másik helyen, függetlenül attól, hogy van-e esetleg felmentésed erre az idöre - ugyanis a felmondási idö végéig ott vagy bejegyezve dolgozóként.


nem tök8 hol vagyok BJEGYEZVE dolgozóként? És ha egyszerre 10 helyen vagyok dolgozó? Részmunkaidő tanácsadói állás akármi lehet. Párhuzamosan lehet X munkahelyem senkinek semmi köze hozzá.

2015. nov. 28. 14:39
 5/7 anonim ***** válasza:
87%
Simán dolgozhatsz egyszerre 20 helyen is (lásd kedvenc álláshalmozó politikusainkat), senkit nem érdekel. Maximum ha nem tudsz valahol teljesíteni akkor majd a cég kirúg.
2015. nov. 28. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"Nem értelek: hogyan venne fel bármilyen munkahely tisztázatlan helyzetben, megfelelö papírok nélkl?"

Te tudod, milyen papírok kellenek munkaviszony létesítéséhez? Magyar állampolgárként egy személyi, lakcímkártya, adóazonosító jel, TAJ szám.

Ha ezek megvannak, nincs semmiféle tisztázatlan helyzet. Egy munkahely nem az atyaúristen, hogy rendelkezzen bárki élete felett. Azok a papírok, amiket kiad, leginkább WC-papírnak jók. Azzal zsarolni valakit, hogy nem adja ki, több, mint vicces.


"függetlenül attól, hogy van-e esetleg felmentésed erre az idöre - ugyanis a felmondási idö végéig ott vagy bejegyezve dolgozóként."

Erre is csak azt lehet mondani, hogy ez nem igaz, a munkáltatóra nem felesküszik az ember, csak náluk dolgozik. Nem az életed irányítói. Ha a szerződés szerint megengedett másik helyen dolgozni (nincs versenytilalmi megállapodás), akkor a munkahely nem szólhat bele új jogviszony létesítésébe.


"Azt azonban nem értem, mi a problémád: ledolgozod normálisan azt a 30 napot és minden rendben van."

Mi a probléma? :D Ne röhögtessél már. Neked tök mindegy, hogy 15 napig szabad vagy, vagy dolgozol? És ha törvényi kötelezettség azt a 15 napot kiadni, akkor nincs mese.

2015. nov. 28. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha a munkáltató mond fel, akkor a felmondási idő felének megfelelő időtartamra KÖTELES a munkavégzés alól felmenteni. Ennek a célja, hogy legyen módod más munkahelyet keresni. Erre az időre is jár díjazás.


Kilépő papírok nélkül is el lehet helyezkedni bármennyi helyen, hiszen egyszerre több jogviszonyod is lehet párhuzamosan, valamint a kezdőknek sincs kilépő papírjuk. Ha egy HR-es ezt nem tudja, akkor ott már nagy baj van.


Ha a munkáltató nem teljesíti a Munka törvénykönyvében leírtakat, akkor első körben a Munkaügyi Felügyelőségen kell bejelentést tenni, ők az illetékesek. Jogvita esetén fordulunk csak bírósághoz, az a legutolsó. :)

2015. nov. 30. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!