Beleszólhat egy főnök az alkalmazott magánéletébe?
Amit a facebookon megosztasz, azt TE osztod meg ÖNSZÁNTADBÓL, az nézi meg aki akarja. Teljesen legális.
Az szintén törvényes és jogszerű, ohgy ha te ÁRTASZ A MUNKÁLTATÓDNAK, azt ő szankcionálni fogja. Márpedig ha nyilvánosan lehülyézed a főnöködet vagy leszarozod a céget ahol dolgozol, azzal ártasz az adott cég jóhírének.
Ha mindezt a kocsmában teszed a haverjaiddal, azt csak ők fogják hallani. Ha kiírod facebookon, akkor ország-világ tudni fogja.
Ezt a facebook-ot is jó lenne tudni helyén kezelni,mert sokak máe lassan nemi életet is ott élnek......meg 0-24ben ezen a szaron függnek!!
Ha meg már használod,akkor alapvető dolgokkak tisztában kéne lenni:
-sokan hisztiznek,hogy ellopták/felhasználták stb a facebookos képeit/posztjait stb...és ugye rögtön elkezdebek vergődi a személyiségi jogaikkal.....az a baj hogy itt ilyen nincsen,mert mint ahogy az 1-rs is írta,ezt te magad raktad fel önszántadból egy olyan helyre ahol bárki láthatja...és ezzel elvileg tisztában is vagy
-a facebookodat nem csak a haverok nézhetik meg......hanem a főnököd/rosdzakaród stb...sőt még akár a rendőrség is,ugyanis manapság egyre jobban divat,hogy innen is szereznek információt rólad....nyilván ha csak szükség van rá!
Ha a munkahelyedet ócsárolod akkor persze, hogy kirúghat, de akkor is kirúghat érte, ha csak az utcán mondod a magadét, pont olyan előtt aki esetleg üzletet akar kötni a céged, és emiatt elveszti a bizniszt.
De pl, felteszel egy videót amiben korizol, vagy strandolsz azért nem.
A magánéletedbe nem szólhat bele, nem is azt teszi a kérdezett esetekben.
a nyilvánvaló dolgokat már írták előttem, ha szidod a céget, az nyilván nem tolerálható. De van más ok is arra, ha megválnak tőled.
Ez főleg olyan munkatársak esetében fordulhat elő, aki nem a műhely hátsó zugában kalapálhat, hanem ügyfelekkel, üzleti partnerekkel is kapcsolatba kerülhet. Kínossá válhat pl az olyan munkatárs, aki vele azonos neműekhez vonzódását tárja a nyilvánosság elé, vagy politikai megnyilvánulásai olyanok, amelyek kedvezőtlenül hathatnak a cégre.
Nem példálózok tovább, ebből is értheted, mirő van szó.
Megoldás: szűkíteni kell egyes posztoknak az elérhetőségét. Nekem pl. van olyan csoportom, amelybe csak pár embert vettem fel kézzel. Ezt használom akkor, ha bizalmasabb jellegű dolgot teszek ki.
1. Ha te valamit nyilvánosan osztasz meg, akkor te arra adtál felhatalmazást, hogy azt bárki láthassa, az ismerőseid is, az ismerőseid ismerősei is, ha rátalálok a bejegyzésedre, akkor én is, és igen, akár a főnököd is.
Ha valamit úgy osztasz meg, hogy azt csak az ismerőseid láthassák, akkor csak azok fogják látni. Ha történetesen a főnököd az ismerősöd is, akkor természetesen neki is felhatalmazást adtál, hogy a bejegyzést láthassa.
Azt, hogy ki láthasson egy bejegyzést, fényképet, azt testre tudod szabni. Amihez engedélyt adtál, azt megnézheti az, akinek engedélyt adtál. Igen ha a főnököd is benne van ebben a kategóriában, akkor neki is.
2. Korunk egy individualista szemléletet propagál. Te egyén vagy, egyénként azt csinálsz, amit szeretnél, ha ezzel konkrétan nem ártasz másoknak. De valójában te nem csak egy személy vagy, hanem sokféle közösségnek, kategóriának egy-egy tagja is. Amit te mondasz, te teszel, azt nem pusztán önmagadként mondod, vagy teszed. Ha egyetemista vagy, akkor reprezentálod az egyetemistákat, ha fiatal vagy, akkor reprezentálod a fiatalokat, ha nő vagy, reprezentálod a nőket, ha magyar vagy, reprezentálod a magyarokat, ha kiskunfélegyházi vagy, akkor reprezentálod a kiskunfélegyháziakat, ha keresztény vagy, reprezentálod a keresztényeket, ha házas vagy, reprezentálod a házas embereket. És igen ha te Gipsz Jakabként a Zabhegyező Kft. munkatársa vagy, akkor reprezentálod a Zabhegyező Kft-t.
Tegyük fel, te ügyfélkapcsolatba kerülsz Kovács Gizikével. Ő mondjuk szimpatikusnak tart, gondolja magát, megkeres a Facebookon. Ha ő ott azt látja, hogy te minden hétvégéről olyan képeket töltesz fel, amin merevrészeg vagy, akkor nem csak azt fogja mondani, hogy „hát ez a Gipsz Jakab, milyen ember”, hanem azt is fogja mondani, hogy „hát ennél a Zabhegyező Kft-nél milyen emberek dolgoznak már!”. Még akkor is árthatsz a cég hírnevének, ha történetesen a cégről, a munkádról nem írsz semmiféle kritikát.
Igen, jogod van a szabadidőben, munkaidőn kívül azt csinálni, és azt megosztani a Facebookon, amit akarsz. Viszont a cégnek meg joga van eldönteni, hogy ki az, akinek munkát akar adni, joga van eldönteni, hogy akar-e egy olyan munkavállalót, aki a munkaidején kívül a cég számára vállalhatatlanul él, viselkedik
Gondolj bele, te cégvezetőként hogyan állnál ehhez a kérdéshez. Cégvezetőként számodra nem lenne fontos, hogy az alkalmazottaid a magánéletükben is vállalható módon viselkedjenek? Nem lenne tőled, mint cégvezetőtől jogos elvárás, hogy a cégre még magánemberként se hozzanak szégyent az alkalmazottaid?
Oké, lehet, hogy a törvény véd, a cég nem rúghat ki azért, amit te a szabadidődben csinálsz. De hidd el, ha akar, ki fog tudni rúgni, maximum talál rá valamiféle ürügyet. Pl. rád bízza, hogy egy tonna szenet lapátolj be a pincébe 2 perc alatt, és azért fog kirúgni, mert nem teljesítvén ezt a feladatot, te kárt okoztál a cégnek. És bár a kirúgás oka méltatlan lesz, de a kirúgásod tényleges oka viszont teljesen érthető és indokolható lesz.
> … azért is joga van kirugni ha valaki rokker, vagy homoszexuális, vagy budhista vallású vagy nem azt a politikai nézetet valja amit a főnök?
Nem biztos, hogy itt a főnök a lényeg, hogy ő amúgy egy négyszemközti beszélgetésben elfogadja-e azt, hogy mást gondolsz a világról, máshogy élsz, mint ő. Lehet, hogy amúgy ő a popzenét hallgat, de nincs baja azzal, akinek más az ízlése. Lehet, hogy ő heteroszexuális, de nem homofób. Lehet, hogy ő ateista, és különösebben nincs baja azzal, ha valaki valamiféle vallást követ. Lehet, hogy ő alapvetően baloldali értékrendet követ, de kellően intelligens ahhoz, hogy érdekesnek találja ha valaki jobboldali értékrendet követ, kíváncsi is rá.
De ő egy cég vezetője. Ő jó esetben nem a saját, hanem a cég érdekeit kell, hogy képviselje veled, mint munkavállalóval szemben. Mindegy, hogy ő mit fogad el és mit nem. Pl. lehet, hogy a cégnek vannak alapvetően állami ügyfelei, mert mondjuk a főnököd is alapvetően jobboldali értékrendet vall, FIDESZ szimpatizáns, és így épült fel az ügyfélkör. Lehet, hogy ennek ellenére úgy érti is, hogy te mondjuk miért vagy jobbikos, vagy LMP-s, szívesen el is beszélget erről a témáról, de ennek ellenére ügyfeleket veszíthet a cég, ha te nekiállsz „mocskos FIDESZ”-ezni, mert nem a főnök, hanem az ügyfelek azok, akik nem tolerálják ezt.
De ha ilyen félelmeid vannak, vagy ilyen főnököd van, akkor a dolog egyszerű: Ne írj a Facebookon olyan dolgot, amiről azt gondolod, hogy a főnököd nem nézné jó szemmel, vagy ha igen, akkor válogasd meg, hogy kik láthassák az adott bejegyzésedet.
Engem pl. érdekel a politika, szívesen beszélgetek róla emberekkel, bár én sokkal inkább metapolitizálok, nem annyira az aktuálpolitikai, mint inkább a filozófiai oldala érdekel a politikának. Nagyon ritkán osztok meg, lájkolok, kommentálok politikiai tartalmat, pedig a főnököm ilyen szempontból toleráns. Ha nagyon aktuálpolitizálnék, keresnék hozzá egy fórumot, vagy mondjuk kérdéseket, válaszokat írnék itt a gyakorikerdesek.hu-n. A szexualitás meg kimondottan olyan dolog, ami mindenkinek a magánügye. Én heteroszexuális emberként nem osztom meg, hogy milyenek a szexuális szokásaim. Nem igazán értem, egy homoszexuális ember miért érzi szükségét annak, hogy ezt világgá kürtölje. Több olyan emberrel is összehozott a sors életem során, akik melegek voltak. Ha valóban ismerted őket, akkor tudtad róluk, felvállalták, de nem kürtölték világgá, nincsenek ilyen irányú Facebook bejegyzéseik. Ez magánügy, ami rájuk tartozik, meg esetleg azokra az ismerőseiknél előjöhet témaként, akik valóban ismerik őket.
Informatikus vagyok, eléggé aktívan használom a Facebookot. De arra, amire valójában jó. Javarészt privát chat-re, mondjuk megbeszélni egy találkozót, átküldeni egy linket, stb… Használom információforrásként, pár olyan oldalt követek, illetve hoztam is létre ilyet, ami valódi információt szolgáltat. Meg persze szórakozásra is használom. De ritkán írok bejegyzést, ha igen, általában kerülöm a flame jellegű témákat, amiknél komoly érzelmi töltete van egy-egy szembenállásnak, mint pl. FIDESZ-Jobbik-MSZP-LMP, vagy homoszexualitás vagy sem, vagy rock vs. pop, vagy iPhone vs. Android, vagy halálbüntetés vagy sem, kereszténység vs. ateizmus vs. más vallások vs. ezoterika. Ilyenekről úgysem lehet érdemi beszélgetést folytatni írásban. Inkább beszélgetek akkor párszemközt emberekkel erről, megadva az időt is rá, mondjuk egy sör/kóla mellett.
Pont ezért jó, ha havonta egy bejegyzést írok. Sokszor általában semleges és magánéleti dologról, mondjuk feltöltöm a nyaralás képeit, kis élménybeszámolót tartok, hogy hol jártam, megosztok egy olyan viccet, vicces tartalmat, ami valóban azt volt a számomra, tényleg sokat röhögtem rajta, stb… Minden bejegyzésem teljesen nyilvános, és bárki előtt felvállalható.
Röviden: Nem kötelez semmi arra, hogy olyan tartalmat ossz meg, amit aztán egy vagy több ember előtt nem tudnál felvállalni. Ez nem jelenti azt, hogy ettől nem érdekelhetne a téma, ne lehetne fontos számodra, vagy ne beszélgethetnél róla barátokkal, de ezt meg lehet tenni úgy is, hogy nem osztasz meg mindent Facebookon, ami érdekel, vagy ami az eszedbe jut.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!