Az alábbi indokok elegek az azonnali hatályú felmondásra? (részletek lent)
Kedves válaszolók!
Dolgozom egy multi cégnél már egy huzamosabb ideje (tehát felmondási időt töltenem kellene), azonban vannak dolgok, amik frusztrálnak és nézelődök más munkák után is. Ha esetleg találnék megfelelő állást ezen kívül, akkor a következő indokok elegek lennének (a korábban rendkívüli felmondás) az azonnali hatályú felmondáshoz?
1) A munkáltató védőitalt nem biztosított a kánikulában sem, holott a helyiségben egész nyáron 40 foknál melegebb is volt
2) Reggel 8-tól este 5-ig szól a munkaidő a szerződés szerint, azonban ha túlórázunk, csak 12 órát számolnak el, hiába vagyunk ott pl. leltár miatt este 10-11 óráig is (vagy egyes telephelyeken hajnalig)
3) A munkaidő azért 9 óra, mert lenne egy óra ebédidő lenne, azonban azt az egy órát sem tudjuk kivenni, néha még étkezni sincs időnk egész nap
4) Lebetegedtem, és a cégnél mindenképpen be akartak hívni dolgozni, én viszont mondtam, hogy jó, hogy rendben vagyok már, de az orvos nem enged el előbb dolgozni, csak a következő héten, és a főnök azóta is az orrom alá dörgöli a dolgot már hetek óta, holott ha jól gondolom, ha táppénz alatt dolgozok (akár még feketén is a cég érdekében), súlyos következményekkel járhat. Jó, hogy elszámolják, de hogyan? Tehát nem mentem bele, és azóta is fekete bárány vagyok emiatt.
5) Fuvarozással is foglalkozik a cég, viszont rákényszerítenek, hogy fékhibás, futóműhibás autóval közlekedjek.
A kérdés fentebb megíródott, tehát ez az 5 indok (és még sorolhatnék legalább ennyit) elegendő lenne azonnali hatályú felmondáshoz? Vagy esetleg más szervhez kellene fordulnom? (munkaügyi bíróság, stb...?)
Előre is köszönöm az értelmes válaszokat!
Ha van bizonyítékod ezekre (a becsület szavadon kívül) akkor az 1-2-3-5 pont bármelyike elégséges indok.
De valószínűleg ha simán felmondasz, mondod, hogy nem nagyon akarsz felmondási időt nem fognak keménykedni. Vagy ha igen belengeted az egyik bizonyítékodat és megmondod, hogy te nem akarsz kellemetlenséget, de ha nem engednek el muszáj lesz...
Ez azért nem ilyen egyszerű...
Az azonnali hatályú felmondásnak kemény jogi következményei lehetnek. Pontokba van szedve, hogy mikor jogos és mikor nem. Határidők is vannak erre nézve, és nem egy feltételnek egyszerre kell érvényesülnie hozzá.
Valamint: Minden esetben bizonyítható módon igazolni kell, hogy Te felhívtad a törvénysértésekre a munkáltató figyelmét, felszólaltál dolgok ellen! És onnan indulnak a határidők, amíg az azonnali hatályú felmondást meglépheted. Minden eset más és más, külön kell megítélni őket, és nem biztos, hogy mindig a Te javadra dönt a bíróság, főleg ha nem tartod be a Munka törvénykönyvében leírtakat, mint munkavállaló.
Még visszatérek rá, de most szaladok dolgozni.
A fontosabb jellemzők:
Azonnali hatályú felmondással csak akkor szüntethető meg a jogviszony, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét SZÁNDÉKOSAN vagy SÚLYOS GONDATLANSÁGGAL, JELENTŐS MÉRTÉKBEN megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely lehetetlenné teszi a munkaviszony fenntartását.
Egy munkaügyi per esetén a bíróság az eset összes körülményét nézi!
A szankciós jellegű azonnali felmondást csak korlátozott időn belül lehet közölni! Ennek határideje az "okról" való tudomásszerzést követő 15 nap, de legfeljebb az ok bekövetkeztétől számított 1 év, illetve bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévülésének idejéig.
Az "alapos gyanú" nem elegendő például egy azonnali hatályú felmondáshoz.
Abban az esetben, ha kollektív szerződés, vagy egyébként a két fél közötti írásos megállapodás tartalmazza azokat az eseteket, amikor azonnalival fel lehet mondani, akkor az a mérvadó, egyébként a Munka Törvénykönyve az alap.
Mi számít lényeges kötelezettségszegésnek? A munkaközi szünet (ebédidő) kivételének akadálya, ha a munkáltató okozza. Bér nem fizetése. A munkáltató akadályozza a munkahelyedre bejutásodat. Erőszakkal olyan munkavégzésre kényszerít, amely a saját vagy másik testi épségét, életét veszélyezteti, vagy egyébként is szabálytalan. Stb.
Ezek "csak" felsorolások, de ha például Te ellátod azt a feladatot, amely szabálytalan, és nem tagadod meg, akkor fél év múlva milyen alapon mondasz fel azonnalival? Ha felszólalsz ellene, és legközelebb is kötelez rá, és fenyeget, "szemétkedik" azért, mert nem teszed meg, akkor már van jogod lépni. De az ellenállásodat valamivel tudnod kell bizonyítani. Például tanúkkal.
Szóval nehéz eset, nagyon észnél kell lenni!
Valamint az azonnalit kötelező indokolni. Az indokot később kiegészíteni nem lehet, még a bíróság előtt sem! Az oknak valósnak, okszerűnek kell lennie, az indoklásnak világosnak. Tényszerűen leírni benne mindent.
Ha az azonnali felmondás jogos, akkor jár a dolgozónak felmondási időre járó távolléti díj, valamint végkielégítés, ha egyébként is jogosult lenne rá. Tehát úgy kell kezelni, mintha a munkáltató mondott volna fel "sima" felmondással a dolgozónak.
Ha a munkáltató a béren felüli járandóságokat nem biztosítja, akkor az azonnali közlését (írásbeli átvételét) követő 30 napon belül lehet a bírósághoz fordulni keresettel.
Minden határidő jogvesztő hatályú. Magyarul: Másnap már hiába mész. :)
Az 1-es pont egyértelmű szándékos törvényszegés.
A 2-es pont (munkabér ki nem fizetése) szintén, még súlyosabb is
A 3-as pont dettó törvényszegés.
A 4-es pont semmi
Az 5-ös pont nehezen bizonyítható.
Simán fel tudsz mondani, ha 1-2-3at tudod bizonyítnai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!