Egy egyetem hogy meri megtenni, hogy a bölcsészkaron végzettek számára sem pályakövetést, sem karrierirodát nem üzemeltet?
Az egyetemnek van X kara, mérnöki, idegenforgalmi stb és van bölcsész.
Van diplomás pályakövetés mindenkinek kivéve a bölcsészeknek.
Van karrieriroda mindenkinek kivéve a bölcsészeknek.
Van állásexpó mindenkinek kivéve a bölcsészeknek.
Ha bemegyek a karrierirodába az életrajzommal finoman a tudtomra adják, hogy ők „nincsenek otthon a bölcsészek elhelyezése terén”.
Állásexpó: még bele is írják hogy milyen szakosoknak és végzettségűeknek ajánlják az expót. A bölcsész szakok egyike sincs benne.
Na most nem játszom az (ál)naivat: pontosan tudom miért nem működnek ezek bölcsészeknél: mert a bölcsészdiplomák kivétel nélkül csak WC-papírok semmit se érnek, teszkóba lehet menni pénztárosnak ezekkel a diplomákkal vagy oda se.
Szabad bölcsészet társadalometika és hasonló buborék bullshit végzettségek amik semmire se jók.
Kiröhögnek vele akárhol.
Csak egy egyetem ugye ezt nem mondhatja ki.
De vajon az egyetemet nem kötelezi semmi, hogy részletesen megindokolja, hogy pl a pályakövetés miért nem működik bölcsész vonalon? Legalább kicsit törjék már magukat ott a nagy agyak hogy valami hangzatos kamut kitaláljanak indokként!
Ha már ilyen bullshit képzést folytatnak, ez a legkevesebb, nemde?
Megfordítanám ezt a felelősséget csak és kizárólag másra hárító gondolatmenetet:
Ha senki nem jelentkezne ilyen szakokra vagy nem ilyen tömegesen tennék a fiatalok (bár fegyvert nem tartanak azt hiszem senki fejéhez emiatt!), akkor nem működne a szak- nincs kereslet, nincs kínálat.
Ha nem vagy naív és pontosan tudod, hogy nem piacképes a tudásod, akkor miért tanulod ezt? Ha hobbiból vagy X+1. diplomának vagy kiegészítésnek, akkor megértelek és hajrá, de ha nem, akkor itt a választással, az előre gondolással, a jövőd tervezésével gondok vannak.
Ezeket a kérdéseket miért nem pályaválasztáskor tetted fel? Vagy ha te nem is: a szüleid, tanáraid hol voltak?
Nehogy már az egyetem legyen a felelős... ez már egy kicsit tényleg sok. :)
Hát igen én sem értem,ez tényleg feleségképzőnek jó,persze ha mellette a csaj jól néz ki.
Aki komoly az vagy mérnöknek,matekosnak,orvosnak vagy elemző közgazdásznak megy,mert azzal lesz is melója és nem a mekiben.
Egy vicc:
Mit kér az IT-s egy végzett bölcsésztől?
A napi menüt és kér hozzá egy mentes vizet is.
Ja értem. Akkor mondjuk Hankiss vagy Friderikusz vagy Popper vagy Kodály vagy Kocsis vagy stb stb azok egyike se volt "komoly" ember.
Egyébként ismerjük a "technokrácia" fogalmát? Ha már a mérnököknél tartunk?
"Aki komoly az vagy mérnöknek,"
1. válaszoló vagyok.
Képzeld, az első diplomám nekem is humán jellegű és dolgoztam is a szakmámban anno.
Akkor sem és most sem vártam, hogy majd más (az állam, az egyetem, a munkaügyi központ, a szomszéd Mari néni stb.) nekem majd tálcán kínálja a sült galambot.
Igenis fontosak a humán szakemberek is és minden szakmábnan vannak tehetséges és elismerésre méltó kiváló elmék.
Sőt nem is kevesen- ha már példálózol Kodállyal és társaival, akkor azt is gondold végig, hogy ők vajon ezzel a magatartással értek el sikereket?
Nem hinném.
Ne haragudj, de borzasztóan unszimpatikus a hozzáállásod, a "nekem jár, jogos" típusú hőbörgés hidd el, sehová sem vezet.
Ha szereted a szakmád, érdekel, szíved-lelked beleteszed, akkor bizony konokul kell menni a céljaid után.
Minden szakmában vannak buktatók és az sem igaz, hogy minden közgazdász vagy IT szakember sikeres és van munkája és sokat keres.
Sokat számít az adott egyén kitartása, szemlélete, küzdeni akarása is- veled inkább ebben vannak a gondok meglátásom szerint.
A jó hír viszont az, hogy ezen lehet változtatni.
A gyakoris rinyálás helyett vedd a kezedbe a sorsod irányítását, keress a szakmádon belül lehetőségeket, érdekes területet, akár a doktorálás, kutatási vonal stb. is jó lehet és tedd oda magad. Borzalmasan naív vagy, ha azt hiszed, hogy bárki elé bármit is odatolnak, a diplomás szakemberek 99.9%-ának ugyanúgy bizonyítania kell a rátermettségét- szaktól függetlenül.
Nekem csak az b**ssza fel az agyam, hogy az egyetem tapsol és hirdeti magát, hogy de jó, már egy újabb kar is van és de jó, mert eddig ennyi btk-s szak volt most meg már annyi van és de jó eddig ennyi hallgató, most már 2x annyi.
De jó tényleg!
És szabad mellé elkérni a független fél által elkészített elhelyezkedési pályakövetési statisztikákat is?
Amiből kiderül hogy a végzettek 90%-a vagy több a seggét törölheti a bölcsész papírjával?
És ne mondjuk hogy egyéni motiváció meg stb.
Ha 10-ből 9-en semmit se tudnak kezdeni a papírjukkal akkor ott nem az emberekkel van a baj.
De csak tapsoljunk hogy bővül a felsőoktatás, egyre több diplomás-de jó, hát kell diplomás közmunkás utcát söpörni, meg diplomás biztonsági őr, meg diplomás teszkóspénztáros is.
Az egyetem nem hazudik ezekkel a számokkal, csak nem a lényeget mondja. Senkit nem köteleztek rá, hogy tanuljon bölcsésznek.
Sok embernek, egyetemi jelentkezés előtt tanácsolnám, nézzen meg egy álláskereső portált, mi az amivel el lehet helyezkedni, aztán gondolja meg, akar-e egyetemre menni.
Persze lehet lázongani, hogy semmit se ér a diplomám, de erre akkor kellett volna gondolni, mikor a semmirekellő szakot csináltad, nem utána mikor leesik hogy se munka, meg el se tart senki.
Alapvető hiba lenne a mai állapot alapján következtetést vonni arra nézve, hogy 5 (vagy ki tudja hány akár több) év múlva mi kell majd.
Ma még keresett, 5 év múlva kuka.
A 90-es évek elején pl. a kommunikáció szakok indulásakor kapkodták a komm végzettségűeket. Ma a komm diploma mindennek az alja a létező legnagyobb hulladék.
"nézzen meg egy álláskereső portált"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!