Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mennyiben terheli a munkaválla...

Mennyiben terheli a munkavállalót felelősség gondatlan károkozás miatt?

Figyelt kérdés
Egy szállítócégnek dolgoztam, ahol a kerékcsavarok meglazultak az autón. Emiatt a tőcsavarok, és a kerékagy, felni megsérült. Az ügyvezető szerint ez 180 000-ba került. Hivatalosan minimálbérre vagyok bejelentve, az adott hónapban fél hónapot dolgoztam, a bérpapíron 36 000 ft látható. A baj ott kezdődik hogy aláírtam egy károkozási nyilatkozatot, amibe elismertem hogy a 90 000 ft kárt megtérítek. Ezt a nyilatkozatot vagy nevezzük szerződésnek meg lehet támadni? Mivel a munkavállaló csak a nettó jövedelme 50%-ig felel a kárért, ha jól tudom munkatörvénykönyv szerint. Tud perelni a cég?

2014. aug. 11. 21:16
 1/7 anonim ***** válasza:
62%
Már elismerted és aláírtad
2014. aug. 11. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, elismertem, de ezt akarom megtámadni. lehetséges? Mivel törvényben a nettó bér 50% ig felelős a munkavállaló.
2014. aug. 11. 21:31
 3/7 anonim ***** válasza:
79%
Ügyvédi költség több százezer, úgyhogy nem éri meg megtámadni a nyilatkozatot.
2014. aug. 11. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ha a cég perre menne, ezzel megnyerhetné a pert?
2014. aug. 11. 21:38
 5/7 anonim ***** válasza:
59%
Valószínűleg - mivel elismerted. Ezt utólag megtámadni hiteltelen, feltéve, ha nem állítod, hogy kényszerítettek. Ha viszont megbuksz, hogy mégsem akkor az a minősített esete a rágalmazás vétségének, amiért nem dícsérnek meg, hiszen büntetőjogi kategória alá esik...
2014. aug. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%
Aláírtad tehát elismerted.
2014. aug. 11. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Mér nem félhavi, hanem 4 havi.

"Emelkedtek a munkáltató által követelhető összegek


Vétkesség esetén fontos változás, hogy emelkedtek a munkáltató által követelhető összegek. Míg korábban a gondatlan károkozásért a törvény maximum félhavi átlagkeresetnek megfelelő kártérítést tett lehetővé, amit a munkaszerződés és a kollektív szerződés emelhetett másfél, illetve hat havi összegre, addig a hatályos szabályok mindezen jelentősen módosítottak.


Ezek szerint már az enyhe gondatlanság esetén is négyhavi távolléti díj összegének felel meg a kártérítés felső, jogszabályi határa, amelyet kollektív szerződésben maximum nyolc havi távolléti díjnak megfelelő összegre emelhetnek. (Az átlagkereset fogalmát a Munka törvénykönyve már nem használja).


A szándékos károkozásért továbbra is teljes kártérítési felelősséggel tartozik a munkavállaló, nagyon fontos viszont, hogy ezt a teljes felelősséget a jogalkotó kiterjesztette a súlyos gondatlansággal okozott kárra is - húzta alá dr. Szabó Áron.


Amikor teljes az anyagi felelősség


Ez annyit jelent, hogy a munkavégzés során nagyon körültekintőnek és felelősségteljesnek kell lenni, és ha például alaptalanul bízunk abban, hogy magatartásunk - bár tudjuk, hogy károkozásra alkalmas - nem fog káreseményhez vezetni, azt kockáztatjuk, hogy a mégis bekövetkező esetleges kárért teljes anyagi felelősséggel tartozunk.


A fentieken túl a leltárhiányért és a megőrzésre átadott, visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett, kizárólagosan a munkavállaló használatában, kezelésében levő dologban bekövetkezett kárért való felelősségre a törvény speciális szabályokat tartalmaz - utalt rá végezetül a D.A.S. JogSzerviz szakértője."

[link]

2014. aug. 12. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!