Mi a véleményetek a feltétel nélküli alapjövedelemről? Működhet? Szerintetek be lesz valaha vezetve?
Mai világunk munka orientált világ, tudjuk a mondást is "aki nem dolgozik az ne is egyék" De valóban kötelező lenne-e dolgozni? Miért kénen dolgoznunk, amikor annyi munkát helyettünk végeznek el a gépek, számítógépek stb. Így is valóban mindenkinek kéne dolgoznia?
Több közgazdász szerint működhet, kidolgozott modellek alapján. Vagy mi emberek mindenáron dolgozni akarunk?
http://www.youtube.com/watch?v=LgoGfuVlcTI&feature=youtu.be
Kedves # 8/10! Nem értem milyen "extra adóról" beszélsz, és azt sem tudom, ma Magyarországon melyik cukrászdában dolgoznak 30000Ft bérért...
Természetesen az alapjövedelem nem "extra adóból" lenne előteremtve, de ha még így is lenne, mindenki vissza is kapná egyúttal. Nem értem honnan veszik ezeket egyesek. Ha valaki ellenérvelni akar, akkor legalább vegye a fáradtságot, és tájékozódjon...
11-es: ha nem extraadóból lenne az alapjövedelem, akkor miből? Valamiből kell adni, valahonnan el kell venni.
Ha valakinek adsz valamit a semmiért, azt csak a többiek kárára teheted (mert vagy a közösből kell adnod, ezáltal csökkentve a tartalékokat, vagy újat kell előállítanod a semmiből, ezáltal elinflálva a régi értékét).
Tudom, hogy nem állatok vagyunk. Jobban is működik a társadalmunk. Ezért is kell a gyengéket (=lustákat) nem "jutalmazni" alapfizetéssel. Mert demotiválja azokat, akik valóban tesznek a társadalomért.
Azok a "gyengék", akik megérdemlik (pl idősek, akik már ledolgozták és befizették az ellátásukat, illetve a fiatalok, akik potenciális építeni fogják a társadalmat) azok már most is kapnak. Lehet, hogy nem pont ideális mértékben (az arányokon lehet vitatkozni, szerintem pl a nyugdíj nálunk túl sok), de kapnak.
Szerintem előbb-utóbb mindenképpen lesz, még akkor is, ha most ez még utópiának tűnik. Gondoljunk csak arra, hogy Horthy időszakában is már felvetődött a munkanélküli segély, csak ő éppen azzal utasította el a dolgot, hogy ez túl kényelmessé tenné a dolgozókat. Nyugdíjrendszer is csak nagyon fokozatosan épült ki a szocializmus idején Magyarországon, addig nem volt.
Az alapjövedelem hasonló szociális fordulat lenne majd valamikor.
A robotok megadóztatásának ötlete is már sokakban megfogalmazódott, és valóban egyre több téren szokjuk meg ezeket, pl. a BKV jegypénztárakat is fokozatosan kiszorítja.
Magyarországon kétféle alapjövedelem elméletet dolgoztak ki, a feltétel nélküli alapjövedelem (FNA) és a Párbeszéd Magyarországért párt alapjövedelem programcsomagja, ami az FNA alapos továbbgondolása, racionalizálása.
MI A KÜLÖNBSÉG AZ ALAPJÖVEDELEM ÉS AZ FNA KÖZÖTT?
Az FNA-t nem annyira ismerem, de ha jól értem, az alábbi alaptételei vannak (pontosítsatok, ha tévedek):
# „Biztosítja az egzisztenciát, és lehetővé teszi a társadalmi részesedést”.
# „Az egyén törvényes jogát jelenti”
# „Nem kényszerít munkára”
# „A rászorultság bizonyítása nélkül kell kifizetni”
# Azonos összeget fizetne mindenkinek, amiből akár meg is lehetne élni
# A teljes jövedelem mértéke (munka esetén) nem változna, csak az összetétele, amibe beépülne az alapjövedelem
# Felváltaná a jelenlegi szociális jövedelmeket (a kevesebbet kiegészítené, a többet elvenné)
Gyermekeknek 25 ezret, felnőtteknek 50 ezret kínál
A PM-féle alapjövedelem annyiban tér el ettől, hogy
# A dolgozóknak egy jóval magasabb összeget kínál, hiszen 105 ezer forintra emelné a nettó minimálbért.
# Az átlagjövedelemig fokozatosan vezetné ki ezt a plusz nettó béremelést, ami már elég erős motivációt jelent a munkavállalásra
# Nem borítaná a munkaerőpiacot azzal, hogy az ápoló és a portás is minimálbért keresne,
# A munkáltatónak ez nem jelentene többletkiadást és azt is megfogalmazza, hogy nagyjából miből finanszírozná.
# Egy nagyon összetett programcsomag is egyben, ami a szociális juttatásokon túl az SZJA módszerét (többkulcsos adó, családi adókedvezmény és gyermekek után járó adókedvezmény kivezetése) is gyökeresen megváltoztatná, de emellett az adóelkerülést és a
„nem a gyengéket, hanem a lustákat... A gyengék (gyerekek, idősek, betegek) most is kapnak ellátást.”
A nyugdíjminimum 9 éve nem változott, 28.500 forint. A rokkantsági nyugdíj szintén nagyon alacsony. Az alapjövedelem bevezetésével sokaknak jelentene ez jelentős bevételemelést.
Nagyon sok fogyatékossággal élő van, akik egyszerűen azért nem kapnak jogos ellátást, mert nem tudnak utánajárni, nem ismerik az igénylés módját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!